مارمولک رباتیک کاوشگر مریخی می گردد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، محققان دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ (Nanjing) به تازگی یک ربات چهار پای نو با الهام از مارمولک ها ساخته اند که می تواند به کاوش در سطح سیاره سرخ یاری کند. ربات آن ها که در مجله Biomimetics MDPI معرفی شده است، ساختار بدنی انعطاف پذیری دارد و می تواند حرکات و سبک حرکت مارمولک های صحرایی را شبیه سازی کند.

مارمولک رباتیک کاوشگر مریخی می گردد

دانشمندان یک مارمولک رباتیک توسعه داده اند که می توان آن را برای انجام اکتشافات فضایی به سطح مریخ فرستاد.

به نقل از تک اکسپلوریست، پیشرفت در حوزه فناوری فرصت های هیجان انگیزی برای اکتشافات فضایی فراهم نموده است که به طور بالقوه می توانند منجر به اکتشافات نوی در خصوص اجرام آسمانی در کهکشان ما گردد.

ثابت شده که ربات ها ابزار های امیدوارنماینده ای برای کشف سیارات دیگر و به ویژه مریخ هستند که میزبان بعضی از عناصر مشابه در زمین است.

کاوش مریخ و سطح آن یک جست وجوی مجذوب نماینده است، زیرا می تواند نشانه هایی از حیات فرازمینی در گذشته یا حال را آشکار کند. این اکتشافات علاوه بر پرده برداری بالقوه از اشکال حیات میکروبی باستانی، می تواند به کشف منابعی منجر گردد که خارج از زمین وجود دارند و به طور بالقوه راه را برای ماموریت های آینده بشر به مریخ هموار می نمایند.

محققان دانشگاه هوانوردی و فضانوردی نانجینگ (Nanjing) به تازگی یک ربات چهار پای نو با الهام از مارمولک ها ساخته اند که می تواند به کاوش در سطح سیاره سرخ یاری کند. ربات آن ها که در مجله Biomimetics MDPI معرفی شده است، ساختار بدنی انعطاف پذیری دارد و می تواند حرکات و سبک حرکت مارمولک های صحرایی را شبیه سازی کند.

محققان در مقاله خود نوشتند: برای یاری به ماموریت های جاه طلبانه بدون سرنشین به مریخ، انواع خاصی از سیاره نورد ها برای انجام وظایف روی سطح مریخ ساخته شده اند. با توجه به اینکه سطح این سیاره از خاک های دانه دار و سنگ هایی با مقدار های مختلف تشکیل شده است، مریخ نورد های معاصر می توانند در حرکت بر روی خاک های نرم و بالا رفتن از صخره ها مشکل داشته باشند. برای غلبه بر چنین مشکلاتی، محققان یک ربات خزنده چهارپا با الهام از ویژگی های حرکتی مارمولک صحرایی ساخته اند.

این ربات زیست تقلید ساخته شده به وسیله گوانجمینگ چن (Guangming Chen) و همکارانش از یک ستون فقرات انعطاف پذیر و چهار پا تشکیل شده است. برای شبیه سازی حرکت مارمولک ها، هر پا دارای دو لولا و یک چرخ دنده است که حرکتی نوسانی ایجاد می نماید.

برای شبیه سازی حرکات مارمولک ها، محققان مجموعه ای از مدل های سینماتیک را برای هر یک از اجزای ربات ایجاد کردند. سپس از این مدل ها و محاسبات عددی برای برنامه ریزی حرکات ربات استفاده کردند.

محققان در ابتدا ربات خود را در مجموعه ای از شبیه سازی ها ارزیابی کردند تا تعیین گردد که آیا این ربات می تواند به طور موثر حرکات مارمولک ها را شبیه سازی کند یا خیر. نتایج آن ها بسیار امیدوار نماینده بود و آن ها دریافتند که این مارمولک رباتیک می تواند حرکات و نحوه راه رفتنی که آن ها انتظار دارند را انجام دهد.

چن و همکارانش نمونه اولیه ربات خود را با استفاده از رزین، چاپگر سه بعدی، باتری لیتیومی و سایر قطعات الکترونیکی ساخته اند. آن ها از یک بستر آزمایشی شبیه سازی شده برای ارزیابی حرکات نمونه اولیه خود بر روی سطوح سنگی که مشابه زمین مریخ هستند، استفاده کردند.

آن ها دریافتند که این ربات می تواند به طور موثر در محیط های سنگی حرکت کند و این نشان دهنده پتانسیل آن برای انجام ماموریت های آینده در سیاره سرخ است. با این حال، پیش از اینکه بتوان آن را جایی در خارج از آزمایشگاه مستقر و آزمایش کرد، محققان باید آن را بیشتر توسعه دهد، به عنوان مثال، یک پوشش محافظ که آن را از خاک یا گرد و غبار موجود در هوا محافظت می نماید باید ایجاد گردد و بدنه آن با استفاده از مواد مقاوم تر ساخته گردد.

چن و همکارانش اکنون در حال کار بر روی مدل های یادگیری ماشینی هستند که به ربات هایشان اجازه می دهد حرکات خود را با منطقه ها مختلف تطبیق دهند. علاوه بر این، آن ها قصد دارند سیستمی را معرفی نمایند که منبع انرژی ربات را به طور مداوم تامین می نماید.

منبع: فرادید

به "مارمولک رباتیک کاوشگر مریخی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارمولک رباتیک کاوشگر مریخی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید