آخرین فرعون مصر چه قیافه ای داشت؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایلنا/ بدنبال آخرین گزارش های منتشر شده، این پرسش مطرح می شود که آخرین فرعون مصر چه قیافه ای داشت؟

آخرین فرعون مصر چه قیافه ای داشت؟

کلئوپاترا هفتم ممکن است مشهورترین زن در دنیای باستان باشد. کلئوپاترا هفتم از حدود 51 تا 30 قبل از میلاد سلطنت کرد و آخرین فرمانروای سلسله بطلمیوسی بود که نزدیک به 300 سال بر مصر حکومت کرد. چهره او روی تعداد انگشت شماری از آثار باستانی از جمله سکه ها و یک نقش برجسته جاودانه شده است. شاید شناخته شده ترین تصویر او نقش برجسته ای در معبد دندرا در مصر باشد که او را در کنار پسرش سزاریون نشان می دهد.

اما علیرغم این تصاویر باستانی، ما در واقع اطلاعات بسیار کمی در مورد ظاهر قدرتمندترین زن دنیا باستان داریم. در سالهای اخیر این مناقشه بر یک موضوع بحث برانگیز متمرکز شده است: پوست کلئوپاترا چه رنگی بود؟

با توجه به آنکه جسد کلئوپاترا هرگز پیدا نشده و سوابق تاریخی نیز سرنخ های زیادی برای ما باقی نگذاشته اند، از این رو توصیف چهره واقعی این فرعون باستانی سخت است.

آثاری که امروز داریم زیاد نیستند. آنها شامل سکه های ضرب شده از او هستند که در سایت Taposiris Magna در مصر پیدا شده است. تعدادی مجسمه وجود دارد که ممکن است کلئوپاترا هفتم را به تصویر بکشد که اکنون در موزه های پراکنده در سراسر دنیا قرار دارند. با این حال، منشأ این مجسمه ها نامشخص است و اینکه آیا آنها واقعاً کلئوپاترا هفتم را به تصویر می کشند یا خیر مورد بحث است. در کل، این آثار و نقش برجسته در دندرا چیز زیادی در مورد ظاهر او به ما نمی گوید.

اندرو کنریک (محقق مدعو در دانشگاه آنگلیای شرقی در بریتانیا) معتقد است: مجسمه ها به عنوان نمایش جنبه های مختلف یک فیگور در نظر گرفته شده اند، نه اینکه شبیه به واقعیت باشند. علاوه بر این، ما هویت مادر یا مادربزرگ پدری کلئوپاترا را نمی دانیم، به این معنی که ممکن است کلئوپاترا تبار آفریقایی داشته باشد. آنچه که ما می دانیم این است که پدر کلئوپاترا یونانی بود و او خود را یونانی می دانست - اگرچه او خود را مصری به تصویر می کشید.

با این حال، زاهی حواس (وزیر سابق آثار باستانی مصر) معتقد است که اصل و نسب یونانی او به وضوح به یک پاسخ اشاره دارد آن هم این است که کلئوپاترا سیاه پوست نبود.

با این حال تحقیقاتی روی استخوان های آرسینوی چهارم که تصور برآن است که خواهر کلئوپاتران بوده، نشان می دهد که مادرشان آفریقایی تبار بود. با این وجود هیچ ایده ای وجود ندارد که مادر کلئوپاترا و آرسینو چه کسانی بوده اند. در کل میتوان گفت با توجه به آنکه در عصر باستان آنچنان که در عصر حاضر به رنگ پوست توجه می گردد، این امر مورد توجه نبود. از این رو اطلاعات دقیقی در مورد کلئوپاترا، شکل و شمایل و رنگ پوستش در دست نیست.

منبع: همگردی

به "آخرین فرعون مصر چه قیافه ای داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین فرعون مصر چه قیافه ای داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید