شبکه فرانس 24 مستندی از فن چاقوسازی سنتی در بازار تاریخی زنجان را می سازد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایسنا/ براساس اخبار بدست رسیده، شبکه فرانس 24 مستندی از فن چاقوسازی سنتی در بازار تاریخی زنجان را می سازد.

شبکه فرانس 24 مستندی از فن چاقوسازی سنتی در بازار تاریخی زنجان را می سازد

امیر ارجمند گفت: شهر زنجان مرکز صنعت دستی چاقوسازی است و نام زنجان همواره چاقوی آن را تداعی می نماید و ظرافت و دقتی که در کارهای آن وجود دارد در کمتر جایی دیده شده است، در ساخت چاقوی زنجان مواد مختلفی همانند سنگهای قیمتی، جواهرات، نخ، تکه هایی از پوسته های دریایی و شاخ و عاج استفاده می گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی زنجان گفت: در این مستند ابتدا تاریخچه استان زنجان و قدیمی ترین چاقوی بدست آمده از مجموعه مردان نمکی در معدن نمک چهرآباد روستای حمزه لو فیلمبرداری شد و سپس مستندی از صنعتگران و نحوه ساخت سنتی آن در بازار تاریخی زنجان تهیه شد.

او گفت: زنجان از استانهای برجسته در زمینه صنایع دستی در ایران محسوب می گردد و دستان هنرمندان در هر منطقه از این استان از گذشته های دور کالاها و آثار ارزشمند در این زمینه خلق می نمایند.

ارجمند اعلام کرد: تخریب و فراموشی این مواریث فرهنگی می تواند باعث فقدان بخش اعظمی از فرهنگ، هنر و دانش های مختلف بشری گردد که تا به امروز برجای مانده و در زنده نگه داشتن هویت های فرهنگی، تاریخی و پیوند نسلی وظیفه خود را به انجام رسانده است.

منبع: همگردی

به "شبکه فرانس 24 مستندی از فن چاقوسازی سنتی در بازار تاریخی زنجان را می سازد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شبکه فرانس 24 مستندی از فن چاقوسازی سنتی در بازار تاریخی زنجان را می سازد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید