با این اقدامات قبض برق رایگان می گردد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، اینکه 43 درصد اندازه مصرف برق در اوج بار تابستان مربوط به استفاده از سیستم های سرمایشی است، اهمیت توجه به افزایش بهره وری لوازم سرمایشی و متعاقب آن کاستن از اندازه برق مصرفی این وسایل را برای جبران ناترازی ها دوچندان می نماید.

با این اقدامات قبض برق رایگان می گردد

به گزارش تسنیم، جنس اخبار فصل گرم تابستان همواره داغ است، یکی از همین خبرها که در روزهای گذشته در سایت های خبری و شبکه های اجتماعی دست به دست شد مربوط به شکسته شدن رکورد گرمای هوا در روزها گذشته در مقایسه با 11 سال قبل است که همین مساله نیز اندازه احتیاج به مصرف برق را برای استفاده بیشتر از سیستم های سرمایشی در منطقه ها مختلف کشور افزایش داد و در ادامه شاهد رکوردشکنی های پی در پی اندازه احتیاج به مصرف برق در کشوی بودیم که آخرین رکورد آن حدود 72 هزار و 500 مگاوات به ثبت رسید.

خط قرمز وزارت نیرو خاموشی در بخش خانگی است و تابستان پارسال و سال جاری با وجود اوج گیری مصرف برق در کشور هیچ گونه خاموشی را شاهد نبودیم و در کنار آن دولت در تامین برق صنایع پیروز تر از گذشته ظاهر شد؛ به طوری که از ابتدای سال جاری تا به امروز تامین برق مورد احتیاج صنایع 12 تا 20 درصد نسبت به سال های گذشته رشد یافت.

به گفته وزیر نیرو؛ از 72 هزار و 500 مگاوات رکورد مصرف برق در هفته گذشته، بیش از 30 هزار مگاوات مربوط به سیستم های سرمایشی بوده است.

در چنین شرایطی مشترکان فقط با پیشبرد یک راه حل می توانند از پاداش 20 برابری تعرفه مصرفی برق برخوردار شوند و آن هم قرار دادن سیستم های سرمایشی روی دمای آسایش است؛ البته راه حلهای ساده و موثر دیگری چون تغییر زمان استفاده از وسایل برقی مثل اتو، ماشین لباس شویی، جاروبرقی و ماشین ظرف شویی در ساعت های غیرپیک نیز برای دریافت پاداش صرفه جویی وجود دارد.

نکته اینکه دمای آسایش 25 درجه است، اما حتی در نقاط مختلف کشور خود را عادت داده ایم که با اتکا به برق ارزان و یارانه ای دمای محیط را در حد 17 و 18 درجه حفظ کنیم که این امر در هیچ جای جهان پذیرفته نیست.

سوال این است که چه کنیم با تنظیم کولر گازی بر روی دمای آسایش، هم خنک شویم و هم کولر گازی ما کمترین استهلاک را داشته باشد و در عین حال از پاداش صرفه جویی نیز بهره مند شویم؟

مصرف برق کولرهای گازی اعم از اسپلیت و داکت اسپلیت بیش از 5 برابر انواع کولر آبی است، این در حالی است که توجه به تنظیم دمای آسایش مکانیزمی قابل قبول برای صرفه جویی در مصرف برق این سیستم هاست.

با اینکه مصرف برق کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی به مراتب بیشتر است و به ویژه برای منطقه ها عادی منطقی و ارزان این است که از کولرآبی استفاده گردد، بعلاوه نکات ساده و در عین حال مهمی پیرامون نحوه استفاده از اسپلیت و داکت اسپلیت ها وجود دارد که شهروندان می توانند در صورت رعایت این نکات مصرف برق خود را به مراتب کاهش دهند.

از جمله نکات مهم در این رابطه آن است که شهروندان به ویژه در منطقه ها عادی دمای کولر گازی خود را در فصل گرم سال روی دمای آسایش 24یا 25 درجه سانتی گراد تنظیم نمایند.

به همین دلیل لازم به نظر می رسد مشترکانی که از دستگاه کولر گازی استفاده می نمایند، دستگاه خود را به اینورتر مجهز نمایند؛ از آنجایی که هنگام روشن شدن کولرهای گازی جریان لحظه ای برق به شدت افزایش پیدا می نماید، نصب دستگاه اینورتر باعث می گردد که این شدت مصرف در هنگام روشن شدن مجدد دستگاه کاهش یابد و در مجموع مصرف برق کولر کمتر گردد.

اما با توجه به اینکه کولرهای گازی برق قابل توجهی مصرف می نمایند و در نتیجه اندازه مصرف ماهیانه برق یک خانوار از اندازه نرمال بقیه مشترکان بالاتر رفته و مشمول محاسبه برق با تعرفه غیریارانه ای می شوند، بسیاری سوال می نمایند که دمای آسایش کولر گازی چه دمایی است که هم خنکی لازم حاصل گردد و هم کمترین استهلاک برای دستگاه و بعلاوه کمترین افزایش مبالغ قبض برق را به همراه داشته باشد.

با در نظر گرفتن این نکته که تنظیم دمای کولرگازی، نقش بسیار مهمی در کارکرد صحیح، استهلاک، و مهم تر از همه مصرف برق کولرگازی دارد، به هر اندازه که دمای کولرگازی روی درجه صحیح تری قرار گیرد موجب می گردد که ترموستات کمتر کرا نموده و به عبارت دیگر کمپرسور از مدار خارج شده و فقط فن داخلی دستگاه کار کند و تا زمان و دمای معین، کمپرسور روشن نخواهد شد؛ همین مساله سبب کمتر کارکرد کمپرسور و درنتیجه کاهش استهلاک و بعلاوه مصرف برق کولرگازی خواهد شد. مهم اینکه این مورد زمانی اتفاق خواهد افتاد که دمای تنظیمی کولر به صورت واقعی و درست انتخاب شده باشد.

دمای آسایش چیست؟

تعریف کاملی که از دمای آسایش می گردد این که در چه دمایی هم مصرف بهینه است و هم حداقل خنکی مورد انتظار حاصل می گردد. طبیعی است که در فصل گرم تابستان و به خصوص در بعد از ظهر ما علاقه مندیم دمای اتاق خیلی پایین تر از دمای بیرون باشد؛ حتی در بعضی موارد ناخودآگاه علاقه داریم آنقدر هوای اتاق خنک گردد که حتی احساس سرما کنیم؛ اما این دمای آسایش نیست. دمای آسایش به مفهوم دست یابی به نقطه ای است که هم احساس آرامش کنیم هم در دراز مدت مجبور نباشیم با پرداخت هزینه های گزاف سرویس کولر و بعلاوه قیمت بالای قبض برق به علت افزایش تصاعدی و قرار گرفتن در رده جریمه مشترکان بد مصرف قرار بگیریم؛ این نکته در زمان اوج مصرف اهمیت ویژه ای پیدا می نماید که اگر دمای آسایش خود را به خوبی تنظیم نکنیم ناچاریم هزینه بیشتری به خصوص به علت تعرفه بالای برق در زمان اوج مصرف بپردازیم.

در نتیجه با آنالیز کامل شرایط و بنا به نظر متخصصان این حوزه معتقدیم تنظیم کولر در دمای 24 تا 25 درجه، راه حلی موثر در صرفه جویی است و بیشتر متخصصان دمای 24 درجه را دمای آسایش می دانند.

استفاده بدون توجه به دمای آسایش برای سیستم های سرمایشی، سهم بار مصرفی بخش خانگی را در قبال صنعت بیشتر نموده است، این در حالی است که در کشورهای پیشرفته بیشترین اندازه مصرف به بخش صنعت تعلق دارد که این هزینه کرد منجر به فراوری ارزش افزوده می گردد و ما نیز باید بتوانیم به این سمت حرکت کنیم.

با همه این تفاسیر مدیریت مصرف برق موجب شد از ابتدای اجرای طرح سراسری پاداش صرفه جویی تا امروز بیش از 35 درصد از مشترکان در سال 1402 مصارف خود را کاهش دهند و بیش از 400 میلیارد تومان پاداش صرفه جویی بین مشترکان برق توزیع گردد.پس برخورداری از رفاه در عین صرفه جویی راه حلی دست یافتنی است.

منبع: فرارو

به "با این اقدامات قبض برق رایگان می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این اقدامات قبض برق رایگان می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید