30 قانون طلایی برای خرید از سوپرمارکت و بقالی

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، وب سایت فرارو: فرقی نمی نماید خریدتان را از بقالی نوستالژیک محلی و سوپرمارکت کوچک نزدیک خانه به صورت روزانه انجام می دهید یا هر ماه از فروشگاه های عظیم زنجیره ای؛ وقتی پای خرید موادغذایی و خوراکی ها وسط بیاید، عقل حکم می نماید تعارف را کنار بگذارید و تا جایی که امکان دارد، وسواس به خرج دهید. چون خوراکی ها مستقیم با سلامت اعضای خانواده ارتباط دارند و اگر عیب و ایرادی در کارشان باشد، خدا نکرده ممکن است کار به بیمارستان و حتی مرگ بکشد.

30 قانون طلایی برای خرید از سوپرمارکت و بقالی

سوای مسائل بهداشتی، این روز ها پای پول هم وسط است. آخرین مرتبه که به سوپرمارکت رفته اید را به خاطر بیاورید. فاکتور خرید چند تا خرید ساده می تواند راحت به 100 هزار تومان نزدیک گردد. در چنین شرایطی طبیعی است که باید بیشتر دقت کنیم و وسواس به خرج دهیم. پول و سلامت انسان چیز هایی نیستند که بتوان ساده جبرانشان کرد. نه؟

قانون هایی که باید رعایت کنید

1. کسی نمی داند بهترین زمان خرید کدام است

در قدیم، فروشنده ها معمولا یک یا دو بار در هفته موادغذایی را تحویل می دریافتد، اما حالا هر روز موادغذایی توسط شرکت های پخش برای آن ها ارسال می گردد و این نظریه که در برخی روز های خاص، مواد غذایی تازه تر هستند، ایده اشتباهی است. معمولا بهترین زمان برای خرید، صبح است. در این وقت، شما می توانید بهترین و تازه ترین موادغذایی را تهیه کنید. معمولا فروشگاه ها، صبح قفسه مواد غذایی را با محصولات تازه پر می نمایند.

2. از مغازه هایی که ویترین کوچک دارند، خرید نکنید

اگر به دنبال موادغذایی تازه هستید، به مغازه هایی بروید که محوطه عظیمی برای نمایش موادغذایی خود اختصاص داده اند. نمایش محصولات و موادغذایی می تواند اطلاعات زیادی درباره موادغذایی به شما بدهد. معمولا ویترین های عظیم، مواد غذایی بیشتری در معرض دید شما قرار می دهد تا حق انتخاب بیشتری داشته باشید.

3. بقالی های قدیمی بهترین نیستند

شاید شما از آن دسته افرادی هستید که ترجیح می دهند موادغذایی خود را از بقالی های قدیمی و ارزانقیمت تهیه نمایند، ولی بهتر است بدانید مغازه های ارزانقیمت و قدیمی، معمولا موادغذایی با کیفیت پایین ارائه می نمایند.

4. سعی کنید میوه و مواد غذایی زیاد نخرید

بیشتر از 400 نوع مختلف میوه در بازار وجود دارد. مردم تمایل دارند میوه هایی بخرند که هواداران بیشتری دارد. میوه هایی مثل سیب، پرتقال، موز و غیره، معمولا سریع فروخته می گردد. میوه ها و سبزیجات استاندارد، در فروشگاه ها، به شکل تازه عرضه می شوند؛ بنابراین قفسه های آن ها در فروشگاه ها سریع خالی و پر می گردد. هنگامی که قصد خرید میوه جدید دارید، بهتر است در ابتدا آن را بو کنید و از صاحب مغازه، سوالاتی درباره محصول بپرسید تا از تازگی آن اطمینان حاصل کنید. معمولا میوه های عجیب و غیرمتعارف مدت زمان بیشتری در فروشگاه ها می مانند.

5. نگاه دقیق تری به موادغذایی زیبا بیاندازید

گاهی اوقات، مردم فکر می نمایند موادغذایی که در فروشگاه ها به صورتی زیبا چیدمان شده اند، دارای کیفیت بالایی هستند. در واقع، اما تمام این کارها، برای جلب نظر خریدار است؛ بنابراین همواره قبل از خرید هر چیز، به دقت مواد تشکیل دهنده آن را ببینید.

6. فروشنده ها به خریداران مهربان، بیشتر احترام می گذارند

رفتار های محترمانه و محبت آمیز خریدار با فروشنده، می تواند در کیفیت خرید شما تاثیر بگذارد. همواره این نکته را مدنظر قرار بدهید که رفتار های محبت آمیز شما با صاحب مغازه، می تواند شما را در تهیه موادغذایی تازه هدایت کند.

7. زمان چطور روی شما تاثیر می گذارد؟

می توانید همین امروز این قضیه را آنالیز کنید؛ حتی اگر سوپرمارکت شلوغ باشد، فروشنده ها سعی می نمایند اجناس شما را دیرتر حساب نمایند. این کار طوری انجام می گردد که شما زمان بیشتری در اختیار داشته باشید و به اطراف نگاه کنید. در قفسه ها چیز های رنگارنگی وجود دارد که می توانند شما را بیشتر وسوسه نمایند. خیلی از ما بدون اینکه اطلاع داشته باشیم، در دام این شگرد گرفتار می شویم و بیشتر و بیشتر خرید می کنیم.

8. تلفنی خرید کنید

حالا بقالی های کوچک هم امکان سفارش تلفنی و تحویل در منزل دارند. به جای مراجعه هر روزه به سوپرمارکت از تلفن بهره ببرید و چیز هایی که لازم دارید را سفارش دهید. موقع تحویل دریافت سفارشتان فاکتور خرید را مطالعه کنید. همین طور آنالیز کنید که چیزی از سفارش جا نیفتاده باشد.

9. احتمال اشتباه وجود دارد

موقع حساب و کتاب خجالت را کنار بگذارید و از فروشنده بخواهید جزییات را شرح دهد. گاهی اتفاق می افتد که به خاطر شلوغی فروشگاه در حساب و کتاب ها اشتباهی رخ دهد. همه این اشتباهات عمدی نیست.

شگرد هایی که در کمین شماست

10. از خرید موادغذایی به صورت فله ای خوداری کنید

برخی فروشندگان بعد از اینکه تاریخ مصرف این محصولات می گذرد به جای اینکه آن ها را دور بیندازند برای فروش و سودجویی آن ها را به صورت فله ای عرضه می نمایند.

11. پاک کردن تاریخ فراوری و مصرف مواد غذایی

این کار یا با روش فیزیکی انجام می گردد یا با حلال های شیمیایی انجام می گردد. حتما قبل از خرید، تاریخ فراوری و مصرف را چک کنید. بیشتر مراقب باشید آثار خراشیدگی روی تاریخ مصرف نباشد.

12. کلک قدیمی درباره چینش محصولات

بیشتر اجناسی که در قسمت میانی راهرو ها گذاشته اند قدیمی و کهنه هستند. طبق تحقیقات روانشناسی، شما دقیقا وسط هر راهرو می ایستید و به این اجناس خیره می گردد و هر چه به چشمتان می آید را بر می دارید.

13. فرببکاری از رنگ و لعاب و بسته بندی

فریب رنگ های جذاب آبمیوه های غیرشرکتی را نخورید. واقعا معلوم نیست این محصولات در کجا و به چه شیوه ای فراوری می شوند. بسیاری از آن ها با استفاده از رنگ های خوراکی تا این اندازه جذاب به نظر می رسند. آیا تضمینی وجود دارد که برای این کار از رنگ های مجاز استفاده شده باشد؟

14. شگرد های روانشناسی

از نظر روانشناسی حتی اگر کسی گرسنه نباشد با دیدن یک غذای جدید علائم گرسنگی، مثل دستور افت قند خون، در بدنتان ظاهر می گردد و مغز به شما فرمان می دهد که یک تکه از این نمونه های غذایی رایگان میل کنید. شاید هم گاهی اوقات از اینکه نمی خواهم بگویید، خجالت می کشید.

15. خودداری از خرید خوراکی های جذاب

بهتر است از خرید آجیل یا تخمه منصرف شوید. شیوه نگهداری این محصولات در سوپرمارکت به هیچ وجه قابل اطمینان نیست و حتی می تواند به دیدار با یک حشره موذی در کیسه آخرین خریدتان منجر گردد. خرید محصولاتی که به صورت بهداشتی بسته بندی شده اند از این قاعده مستثنا است!

16.چک کردن تاریخ مصرف

همواره تاریخ فراوری و مصرف را در بسته بندی ها آنالیز کنید حتی اگر بسته خیلی نو و تازه به نظر برسد.

17. مقاومت برابر جریان هوا

معمولا جریان هوا در منطقه قرار دادن نوشیدنی ها آنقدر خنک و مطبوع است که با عبور از آن ناخودآگاه حس خوبی به شما دست می دهد. در آن لحظه چنان جوی شما را می گیرد که یک باکس نوشابه برمی دارید، در حالی که شاید اصلا نیازی به آن نداشته باشید. بهتر است در نهایت اعتماد به نفس راه خود را ادامه دهید و در آخر نیم نگاهی به اجناس این بخش بیندازید تا فقط اگر احساس کردید چیزی لازم دارید، خرید کنید. اگر بتوانید بر وسوسه ها قالب شوید، می بینید این اجناس از اول هم جایی در لیست خرید شما نداشته اند.

به چه چیز هایی توجه کنم؟

18 . بهتر است موادغذایی خام، خصوصا موادی که در کوتاه مدت فاسد می شوند را از فروشندگان آشنا یا مراکز معتبر فروش موادغذایی تهیه کنید.

19 . موادغذایی غیر بسته بندی و خام را تازه انتخاب کنید و سعی کنید کیفیت ظاهری آن مانند بو، رنگ و سلامت فرم آنها، در بهترین شرایط طبیعی باشد.

20 . دقت کنید بسته بندی ماده غذایی آسیب ندیده باشد به خصوص بسته بندی موادغذایی منجمد باید سالم باشد و نشانه های خروج انجماد و انجماد مجدد در بسته بندی مشاهده نگردد.

21. موادغذایی خام مانند شیر و فرآورده های آن باید حتما بسته بندی شوند و دارای تاریخ مصرف و مهر استاندارد باشند. از خرید فله ای و بدون بسته بندی و بدون تاریخ مصرف این دسته مواد غذایی جدا خودداری کنید.

22. ماده غذایی در زمان خرید باید طبق توصیه های روی برچسب کالا نگهداری شده باشد. مثلا اگر روی بطری روغن مایع نوشته شده دور از نور خورشید نگهداری گردد، در زمان خرید نیز بطری روغن باید در همین شرایط قرار داشته باشد. آیا اطمینان دارید که فروشنده از لحظه ورود محصول به مغازه آن را در همین شرایط نگهداری نموده است.

23 . ماده غذایی در هنگام خرید نباید تغییر ماهیت داده باشد. مثلا دقت کنید آبلیمو، تیره رنگ یا سس مایونز دو فاز نشده باشد.

24 . مواد پروتئینی مثل گوشت، مرغ و... باید در فروشگاه ها داخل یخچال نگهداری گردد.

25 . از خرید گوشت چرخ نموده که از قبل آماده شده خودداری کنید. مگر اینکه بسته بندی آن با مجوز سازمان دامپزشکی کشور اجرا شده باشد.

26. از خرید قوطی کنسرو له شده، باد نموده و زنگ زده خودداری کنید. این مسئله به قدری خطرناک است که می توان باعث مرگ گردد.

27. زمان و دما در خصوص موادغذایی فاسدشدنی اهمیت فراوانی دارد. دمای مواد غذایی گوشتی یا لبنی در هنگام خرید باید زیر هفت درجه سانتیگراد باشد.

28. حتی اگر ماده غذایی پروانه های بهداشتی داشت باز هم مشخصات دیگر روی برچسب را آنالیز کنید.

29. موقع خرید از سوپرمارکت چه چیز هایی را آنالیز کنم؟

چیز های مهمی مثل تاریخ فراوری و انقضاء مواد غذایی، شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، آدرس کامل و تلفن محل فراوری، شرایط نگهداری درج شده بر روی محصول (فریزر، یخچال و یا دمای معمولی محیط) و مطابقت آن با نحوه نگهداری ماده غذایی در فروشگاه، شماره ثبت و شماره بهره برداری

30. تعارف را کنار بگذارید

اگر پس از خرید و در خانه متوجه شدید نقصی در کار است، مثلا تاریخ مصرف محصول گذشته یا بسته بندی ایراد دارد خجالت را کنار بگذارید. به فروشگاه برگردید و به فروشنده بگویید می خواهید چیزی که به شما فروخته را عوض کنید یا پولش را پس بگیرید. اگر فروشنده ای در کارش صادق باشد، قطعا مسئله ای با این تصمیم شما نخواهد داشت.

منبع: برترین ها

به "30 قانون طلایی برای خرید از سوپرمارکت و بقالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "30 قانون طلایی برای خرید از سوپرمارکت و بقالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید