گزارش آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی منتخب منتشر شد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران، در راستای انجام ماموریت های خود و به منظور بهبود و توسعه تجارت بخش کشاورزی، آسیب شناسی و رصد شرایط تجارت کشاورزی پس از مطالعات و ارائه راه حل های کاربردی، گزارش های مختلفی تهیه می کند که این گزارش ها به صورت مستمر و برای آسیب شناسی تجارت محصولات کشاورزی تهیه شده و برای فعالان بخش ارسال می شود.

گزارش آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی منتخب منتشر شد

این گزارش با عنوان آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی منتخب در سال 1399 نیز مانند سال جاری تهیه شده بود. گزارش اخیر شامل دو بخش (13 فصل) است، به طوری که در بخش اول مطالعه (فصل اول تا دوازدهم) تصویری از تجارت محصولات صادراتی شیر و خامه تغلیظ نشده، شیر و خامه تغلیظ شده، ماست، سیب، خرما، کشمش، زعفران، هندوانه، پیاز، سیب زمینی، گوجه فرنگی و رب گوجه فرنگی در بازار جهانی ارائه می شود.

بخش اول بررسی فرایند مقدار تولید، سهم صادرات محصول از کل صادرات کشاورزی کشور، سهم صادرات محصول از کل صادرات همان محصول در جهان، بررسی شرایط صادرکنندگان بزرگ در جهان، بررسی فرایند قیمت و ارزش صادرات محصول، بررسی جایگاه مقداری و ارزشی صادرات محصول در جهان، بررسی شرایط واردکنندگان بزرگ در جهان، بررسی فرایند تغییر شاخص قیمت تولیدکننده ایرانی با رقبا، بررسی جایگاه ایران در کشورهای مقصد صادراتی، مقایسه قیمت صادراتی ایران با رقبا در کشورهای مقصد، بررسی فرایند تغییر کشورهای مقصد صادراتی ایران، مقایسه ارزش صادرات ایران با رقبا در کشورهای مقصد، مقایسه فرایند سهم ایران در کشورهای مقصد در مقایسه با رقبا و در نهایت نقشه تعرفه وارداتی در کشورهای مقصد ایران را دربر می گیرد.

بخش دوم (فصل سیزدهم) نیز شامل بررسی نتایج مطالعات در نشست های تخصصی است که با حضور صادرکنندگان و فعالان کسب وکار با هماهنگی و همکاری تشکل های مربوطه برگزار شده است. در این نشست ها پس از ارائه گزارش هر محصول، درباره مسائل و چالش های صادرات و قیمت های صادراتی بحث و در نهایت راهکارهای پیشنهادی مطرح شده است.

برای برگزاری نشست های تخصصی هر محصول به تناسب موضوع از انجمن ها، اتحادیه ها و دستگاه های ذیربط دعوت و از نظرات آنها استفاده شد.

گزارش پیش رو، خلاصه ای از یافته های مطالعه و نتایج نشست های تخصصی است که شامل بخشی از آمار و اطلاعات تجارت، چالش های اصلی و الزامات سیاستی برای رفع موانع موجود در صادرات محصولات کشاورزی منتخب است. گزارش های مبسوط و جامع به تفکیک محصولات با اطلاعات و جدول ها و نمودارهای کامل در مرکز موجود بوده و بر حسب درخواست، قابل تأمین است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "گزارش آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی منتخب منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش آسیب شناسی صادرات محصولات کشاورزی منتخب منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید