کمربندی 3 هزار ساله در مازندران

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، سگک کمربند برای ما شیئی معمولی به شمار میرود؛ طوری که شاید آن را هر روز ببینیم و از آن استفاده کنیم ولی تماشا آن در گورستانی 3 هزار ساله یک اتفاق مهم است؛ آن هم وقتی که نقش یک شتر دوکوهانه روی آن باشد.

کمربندی 3 هزار ساله در مازندران

وبلاگ آمیتیس تک، تمام داده های علمی ثابت می نماید که مردم آن منطقه تا به حال این جانور را ندیده اند تا بخواهند نقش آن را روی سگک کمربند بزنند.

این سگک کمربند را باستان شناسان در کاوش های خود در گورستان 3 هزار ساله لفورک در سوادکوه مازندران کشف کردند که احتمالا این جسم متعلق به اقوام خارجی مهاجر به این منطقه بوده؛ چرا که شتر دوکوهانه هرگز در این منطقه از مازندران وجود نداشته است.

مهدی عابدینی- سرپرست هیات کاوش در پشت سد البرز و منطقه لفورک- در این باره گفته است: شتر دوکوهانه حیوانی است که به منطقه های چون دشت گرگان و قرقیزستان و آسیای میانه و دور تعلق دارد. احتمالا این افراد از آسیای شرقی و منطقه ای چون قرقیزستان به مازندران و سوادکوه مهاجرت نموده اند.

شیء سبز رنگی که در میانه ستون فقرات اسکلت در عکس می بینید، یک سگک کمربند 3000ساله است

نخستین فصل از کاوش های باستان شناسی در لفورک نشان داد که این گورستان حدود 3 هزار سال قدمت دارد چرا که هیات باستان شناسی پیروز به کشف 3 تدفین منحصر به فرد از دوره عصر آهن (1500 تا 550 پیش از میلاد) در این گورستان شدند. به همین دلیل، پیشنهاد یک فصل کاوش باستان شناسی دیگر هم به مسؤولان سازمان آب منطقه ای مازندران داده شد.

فرزاد فروزانفر- انسان شناس هیات باستان شناسی پشت سدالبرز- در این باره گفته است: طی فصل اول و دوم کاوش در گورستان لفورک، با یک قوم خارجی روبرو شدیم که به لحاظ نژادی با افراد بومی منطقه متفاوت هستند. به همین جهت معین شد که استقرارهای زیستی منطقه، قبل و بعد از میلاد دچار تغییراتی شده است. فروزانفر به گورستان پهلوج اشاره نمود و گفت: با آنالیز انسان شناسی درگورستان هم می فهمیم که مهاجرت اقوام خارجی و تغییر اکوسیستم منطقه، تا اواخر دوره ساسانی و اوایل دوره اسلامی ادامه داشته است. در واقع ما با مطالعه پشت سد البرز دریافتیم که گروه های خارجی از منطقه ها احتمالا شرقی آسیا و بعدها از منطقه ها غربی به شکل گسترده ای و طی بیش از هزارسال وارد منطقه شده و در سوادکوه مازندران ساکن شده اند.

منبع: همشهری آنلاین

به "کمربندی 3 هزار ساله در مازندران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمربندی 3 هزار ساله در مازندران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید