روش های نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی برگ عبایی

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خبرنگارانـ نگهداری از گیاهان آپارتمانی کار بسیار لذت بخشی است. این گیاهان علاوه بر این که برای سلامتی ما مفید هستند، ظاهر داخلی خانه را زیبا می نمایند. نگهداری از گیاهان خانگی به توجه و مراقبت های خاصی نیازمند است. اگر فرصت یا علم کافی برای رسیدگی به گیاهان آپارتمانی ندارید، گیاهان مقاوم را بخرید. گیاهان آپارتمانی مقاوم دارای تنوع بسیاری هستند. یکی از مقاوم ترین این گیاهان گیاه برگ عبایی است. در ادامه به روش های پرورش، نگهداری و تکثیر این گیاه زیبا و مقاوم خواهیم پرداخت.

روش های نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی برگ عبایی

گیاه شناسی

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، برگ عبایی با نام انگلیسی و علمی Aspidistra elatior و با نام های ژاپنی هاران یا باران گونه ای از گیاهان گلدار از خانواده Asparagaceae و بومی چین، ژاپن و تایوان است. به دلیل مقاوم بودن گیاه برگ عبایی به تغییرات آب و هوایی و شرایط گوناگون زیستی به آن گیاه چدنی می گویند. گیاه برگ عبایی را علاوه بر محیط آپارتمان می توان در فضای سایه-آفتاب بیرونی نیز پرورش داد. این گیاه زیبا نسبت به شرایط کم نوری، بی آبی، سرما و حتی یخبندان بسیار مقاوم است؛ اما این شرایط ایده آل زندگی گیاه برگ عبایی نیست. برای رشد بهتر و سرسبزی گیاه ضروری است به نکاتی توجه کنید.

مشخصات ظاهری

برگ عبایی گیاهی دائمی، همواره سبز، بوته ای، ریزوم دار و فاقد ساقه حقیقی است. ریشه های منشعب و زرد رنگ این گیاه که ریزوم نام دارند، زیر خاک گسترده می شوند و برگ های عریض، چرمی و دارای دمبرگ طویل از روی ریزوم ها می رویند. طول هر برگ گیاه برگ عبایی 40 تا 50 سانتی متر است. برگ ها در ارقام مختلف دارای رنگ ها و اشکال متنوعی هستند. گونه برگ ابلق و سبز ساده آن در بازار گل و گیاه ایران قابل تهیه است. این گیاه زیبا گل هایی کوچک فراوری می نماید که در سطح پایینی گیاه ظاهر می شوند. گل های بنفش گیاه برگ عبایی کار گرده افشانی و فراوریمثل را انجام می دهند و جنبه زینتی ندارند. میوه برگ عبایی بسیار کوچک و به شکل کروی، گوشتی و تک دانه است که به ندرت روی گیاه ظاهر می گردد.

گونه های گیاه برگ عبایی

تا به امروز حدود 100 گونه از جنس Aspidistra در جنوب شرق آسیا شناخته شده است که منشا بیش از 60 گونه آن در چین است. از مهم ترین ارقام گیاه برگ عبایی عبارت اند از: Asahi، Hoshi Zora، Lennons Song، Milky Way و Variegeta.

مزایای گیاه آپارتمانی برگ عبایی

یکی از مهم ترین مزایای گیاه برگ عبایی مقاوم بودن گیاه است. این ویژگی به مبتدیان در نگهداری از گیاهان آپارتمانی یاری می نماید تا خانه خود را با این گیاه سبز تزئین نمایند. گیاه بادوام برگ عبایی می تواند در همه موقعیت هایی که بقیه گیاهان از بین می فرایند، زنده بماند. این گیاه در تابستان های بسیار گرم و خشک رشد می نماید و در زمستان های سرد به سادگی آسیب نمی بیند. حتی حشرات و آفات نیز معمولا با آن کاری ندارند و به ندرت دچار بیماری می گردد. این گیاه همواره سبز به خصوص در بخش هایی از منزل که هیچ نور طبیعی دریافت نمی نماید، رشد بهتری دارد.

از دیگر مزایایی این گیاه عمر طولانی و رشد آهسته است. گیاه برگ عبایی بدون نیاز به هرس می تواند تا سالیان دراز در خانه شما سرسبز بماند. روزگاری گیاه برگ عبایی نگین سبز خانه ها و کاخ های دوره ویکتوریا در انگلستان بود. متاسفانه امروز این گیاه با ظاهر مدرن دیگر جایگاهی در دکوراسیون خانه ها ندارد. برگ عبایی این ویژگی ظاهری را دارد تا هر گوشه ساده ای از خانه را به چشم انداز ای مدرن و مجلل تبدیل کند. در سال های اخیر قیمت بیش تر گیاهان آپارتمانی بسیار بالارفته است. برگ عبایی جزء گیاهان آپارتمانی مقرون به صرفه قیمت است که می توانید آن را با پرداخت مبلغی بین 75 تا 200 هزار تومان تهیه کنید.

کاربرد گیاه برگ عبایی

گیاه برگ عبایی یکی از گیاهان آپارتمانی است، اما در منطقه ها معتدل به عنوان گیاه تزئینی باغ ها و حاشیه باغچه ها پرورش داده می گردد. در بعضی از منطقه ها ریزوم گیاه را به منظور طب سنتی برداشت می نمایند. بعلاوه بر گ های گیاه برای تزئین دسته گل و هنر گل آرایی کاربرد بسیاری دارد.

شیوه های مراقب و نگهداری از گیاه برگ عبایی

زمان آبیاری

گیاه زیبای برگ عبایی بومی منطقه ها پرباران جنوب شرق آسیا است. در زیستگاه این گیاه خاک همواره مرطوب است؛ اما آبیاری برگ عبایی در محیط آپارتمان و فضای کوچک گلدان با شرایط زیستگاهش کاملا فرق دارد. آبیاری زیاد ممکن است موجب پوسیدگی ریشه ها و ریزوم گیاه گردد. با این حال برگ عبایی گیاهی بسیار مقاوم به خشکی است که می تواند برای مدتی بدون آب زنده بماند. اما گیاه برای سرسبز ماندن به آبیاری منظم نیاز دارد. برترین زمان آبیاری این گیاه موقعی است که سطح خاک گلدان به اندازه 2 بند انگشت خشک شده باشد.

خاک مناسب

این گیاه زیبا در هر نوع خاک به خوبی رشد می نماید؛ اما خاک های نیمه سنگین و دارای زهکش مناسب برای نگهداری گیاه برگ عبایی در گلدان مناسب است. خاک گلدان برگ عبایی می تواند خاکی با پایه کمپوست و با PH بین 5.5 تا 6.5 باشد. ترکیبی از ماسه، پیت ماس، کوکوپیت و کمی کود برگ پوسیده برای کاشت گیاه در گلدان مناسب است. برای نگهداری از گیاه برگ عبایی در باغچه حیاط یا فضای باغ همان خاک غنی باغچه با درصدی از ماسه و کود دامی پوسیده کافی است.

اندازه نور

این گیاه آپارتمانی به نور میانه نیاز دارد. گیاه برگ عبایی را از نور مستقیم خورشید به خصوص در تابستان دور نگه دارید. نور مستقیم و داغ خورشید تابستان برگ های گیاه را می سوزاند. برای کاشت گیاه در باغچه فضای سایه آفتاب زیر درختان را انتخاب کنید. اگر این گیاه را در خانه پرورش می دهید، گلدان آن را با فاصله از پنجره های نورگیر شرقی یا غربی قرار بدهید. گیاه برگ عبایی با کم ترین نور دریافتی به خوبی رشد می نماید. این گیاه برای خانه های آپارتمانی کم نور بسیار مناسب است.

دما

برای گیاه برگ عبایی تغیرات دمایی چندان آزار دهنده نیست. شاید بار ها دیده ایم که بعضی افراد گلدان های بزرگ برگ عبایی را در خارج از آپارتمان و زیر برف و سرمای زمستان نگهداری می نمایند. جالب است بدانید که گیاه برگ عبایی سرمای منفی 9 درجه سانتی گراد تا گرمای 40 درجه سانتی گراد را به راحتی تحمل می نماید؛ اما این دما برای گیاه ایده آل نیست. گیاه در این شرایط تنها زنده است؛ اما هیچ رشدی ندارد. برترین دما برای نگهداری از گیاه برگ عبایی بین 15 تا 29 درجه سانتی گراد است. اگر اقلیم منطقه شما سرد و کوهستانی است، توصیه می گردد که گیاه را در طول فصل سرما به داخل خانه منتقل کنید.

رطوبت هوا

گیاه برگ عبایی بومی منطقه ها گرم و مرطوب است. با این حال در محیط های خشک هم می تواند زنده بماند. رطوبت هوا برگ های گیاه را شاداب می نماید و باعث می گردد که گیاه سریع تر رشد کند. برای تامین رطوبت هوای اطراف گیاه از دستگاه های بخار سرد یا ظروف و حوضچه های آب بهره ببرید. غبارپاشی روزانه نیز می تواند تا حدی رطوبت گیاه را تامین کند. ساخت جزیره در زیر گلدانی یک روش آسان و دائمی برای تامین رطوبت هوای مورد نیاز گیاه است.

کود مورد نیاز

رشد گیاه برگ عبایی بسیار آهسته است و اگر در خاک کامل و مغذی کاشته گردد، به کود خاصی نیاز ندارد. برای تقویت گیاه می توانید در طول فصل رشد به برگ عبایی کود بدهید. از انواع کود های شیمیایی و پوسیده دامی و گیاهی می توان استفاده کرد. کود های کامل محلول در آب برای تقویت گیاه مناسب هستند.

نوع گلدان و زمان تعویض گلدان

ریشه های گیاه برگ عبایی بیش تردر سطح خاک گسترده می شوند؛ در نتیجه توصیه نمی گردد که گیاه را در گلدان های عمیق و دهانه باریک پرورش بدهید. بهتر است از گلدان های کوتاه با دهانه گشاد مانند گلدان باغچه ای برای کاشت برگ عبایی بهره ببرید. ضروری است که هر 2 یا 3 سال گلدان برگ عبایی را تعویض کنید. تعویض خاک و گلدان علاوه بر ایجاد فضای بزرگ تری برای توسعه ریزوم ها و ریشه ها مواد غذایی لازم را برای گیاه مهیا می نماید. یکی از نشانه های تعویض گلدان بیرون زدن ریشه های گیاه از کف گلدان است.

تمیز کردن برگ های گیاه برگ عبایی

برای تمیز کردن برگ های گیاه برگ عبایی از پاک نماینده ها یا براق نماینده های شیمیایی استفاده نکنید. برگ ها را با استفاده از پارچه های پنبه ای و یا اسفنج مرطوب از خاک و آلودگی پاک کنید.

تکثیر و ازدیاد گیاه برگ عبایی

تکثیر گیاه برگ عبایی بسیار آسان است و در بیش تر موارد موفقیت آمیز خواهد بود. این نوع تکثیر باید در اواسط فصل بهار یا اواخر تابستان و در زمان تعویض گلدانِ گیاه انجام بگیرد. تقسیم ریزوم یا تقسیم بوته یکی از رایج ترین نوع تکثیر در گیاه برگ عبایی است که در ادامه به آن می پردازیم:

برای تکثیر گیاه برگ عبایی از گیاهان بالغ و سالم بهره ببرید.

گیاه را از گلدان به آرامی بیرون آورید. بهتر است قبل از این کار به گیاه آب بدهید.

با چند ضربه آرام خاک اطراف ریشه ها را بتکانید.

با یاری چاقوی تیز و بهداشتی گیاهچه ها را از ناحیه ریشه جدا کنید. می توانید به دلخواه هر تعداد گیاهچه را از گیاه اصلی جدا کنید.

بهتر است هر ریزوم دارای ریشه و یک برگ باشد.

سپس گیاه تازه را در گلدانی شامل ترکیبی از خاک برگ پوسیده جنگلی، ماسه، کمی پیت ماس یا کوکوپیت و مقداری پرلیت بکارید.

گیاه را در محیط خنک و دور از نور مستقیم آفتاب نگهداری کنید.

آبیاری را منظم انجام بدهید تا گیاه تازه جان بگیرد.

آفات و مسائل مربوط به گیاه برگ عبایی

آفات

گیاه برگ عبایی به انواع بیماری ها و آفات مقاوم است و به ندرت مورد هجوم آفات قرار می گیرد. در مواقعی ممکن است گیاهی آلوده برگ عبایی را بیمار کند. در ادامه به بعضی از آفات مربوط به این گیاه و راه های از بین بردن آن ها می پردازیم.

شپشک آردآلود: شپشک آردآلود شته پشمالو و سفید رنگی است که به هر گیاهی هجوم می آورد و به سرعت تکثیر می گردد. پس از آنالیز گیاه و اطمینان از وجود این آفت از سموم مخصوص بهره ببرید. آفت کش کنفیدور یکی از سمومی است که این آفت را از بین می برد.

کنه قرمز تار عنکبوتی: این کنه ریز که به رنگ های قهوه ای و قرمز دیده می گردد، به سرعت تکثیر شده و گیاهان آپارتمانی را از بین می برد. سمومی، چون آبامکتین، آمیتراز و تترادیفون از جمله آفت کش هایی هستند که این آفت را از بین می برند.

بیماری ها

دلیل وجود نقاط زرد و لکه های قهوه ای روی ساقه و زیر برگ ها: احتمالا گیاه مورد هجوم یک نوع آفت قرار گرفته است. هر 14 روز یک مرتبه زیر و روی برگ ها و ساقه را از سموم محلول در آب آغشته کنید.

دلیل سوختگی و ایجاد لکه های قهوه ای روی برگ ها: کمبود رطوبت هوا و نور مستقیم و سوزان خورشید دلیل اصلی این عارضه است.

دلیل رنگ پریدگی برگ های گیاه: تشنگی گیاه، کوددهی زیاد و گرم و خشک بودن هوا دلیل اصلی این مشکل است. گیاه را به محیط خنک منتقل کنید و به آن آب بدهید.

دلیل پاره شدن برگ های گیاه: قرار دادن گیاه در برابر باد شدید و جهت رفت و آمد دلیل پارگی برگ های گیاه برگ عبایی است.

سوختگی نوک برگ های گیاه برگ عبایی: خشکی هوا دلیل اصلی این عارضه است. این گیاه برای سبز بودن به رطوبت بالای هوا نیاز دارد. با استفاده از دستگاه بخار سرد یا ساخت جزیره در زیر گلدانی رطوبت هوای اطراف گیاه را تامین کنید.

دلیل زرد شدن و پژمرده شدن برگ های گیاه برگ عبایی: آبیاری زیاد و خاک فشرده از دلیل های اصلی این بیماری است. گیاه برگ عبایی به آبیاری زیاد نیاز ندارد. هر زمان که سطح خاک خشک شد، به گیاه آب بدهید.

دلیل ترک خوردن برگ های گیاه: استفاده زیاد از کود های مایع دلیل این مشکل است. اگر از ترکیب خاک مناسب برای کاشت گیاه برگ عبایی بهره ببرید، گیاه به کود بی نیاز می گردد. رشد برگ عبایی بسیار آهسته است؛ در نتیجه به کود زیادی نیاز ندارد.

منبع: فرارو

به "روش های نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی برگ عبایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش های نگهداری و تکثیر گیاه آپارتمانی برگ عبایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید