فیلبند مازندران ، شناور بر اقیانوس ابر

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایستادن بر فراز ابرها همیشه یکی از رویاهای شیرین دوران کودکی بوده است. اکنون با سفر به روستای فیلبند واقع در مازندران می توان به این خواب و خیال کودکی جامه واقعیت پوشاند. روستای فیلبند مازندران از توابع بابل است که بر فراز اقیانوسی از ابر ایستاده و منظره ها بی نظیرش همچون تابلوهای نقاشی سورئال هر گردشگری را مجذوب خود می نماید. با اینکه روستای فیلبند بخشی از شهر بابل است اما جاده بابل به این روستا خاکی بوده و شیب و پیچ های زیادی دارد و شاید محلی باشد برای آفرود بازانی که پی هیجان می گردند ولی برای گردشگران عادی راه بهتری وجود دارد. از جاده هراز و سنگچال آمل دسترسی به فیلبند ساده و سهل است. برای آشنایی با دیدنی های فیلبند با خبرنگاران همراه باشید.

فیلبند مازندران ، شناور بر اقیانوس ابر

تماشای های فیلبند: طبیعت زیبا

روستای فیلبند مازندران از مرتفع ترین روستاهای آمل است و در ارتفاع 2700 متری از سطح دریا ایستاده است و این روستا که از توابع دهستان خوشرود است سکنه دائمی ندارد و طبق سر شماری سال 1390 تنها سه خانوار در آن جا حضور دارند و در فصل زمستان تقریبا خالی از سکنه است اما فیلبند ییلاق مردم روستای دیواکاقع است و در فصل گرما اهالی بندپی غربی به خنکای آن پناه می برند. این اهالی گویش طبری دارند و با این زبان شیرین با یکدیگر سخن می گویند و در گویش محلی روستای خود را فیلبن می نامند. برای سفر به روستای فیلبند هیچگاه به گزارشات هواشناسی اطمینان نکنید چرا که آب و هوای این منطقه به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و در یک روز می توان شاهد بارش برف، تابش آفتاب و بارندگی بود. منظره روستای فیلبند مازندران در بیشتر اوقات یک اقیانوس پر از ابر است و آن قدر این صحنه زیبا و تماشای است که می توان ساعت ها به آن خیره شد و چشم بر نداشت.

تماشای های فیلبند: نمای متفاوت در هر زمان

در روزهایی که ابرها در میان کوه نمانده و رفته اند منظره جنگل های هیرکانی و البرز مرکزی از نظر زیبایی چیزی کم از اقیانوس ابرها ندارد و منظره ها سرسبز با خانه های شیروانی، تصویر روستای ییلاقی فیلبند را در روح و فکر هر گردشگری حک می نماید. در میان چراگاه ها و مراتع زیبا و مبهوت نماینده این بخش مازندران، قطعا طعم سیب زمینی های مرغوب این منطقه نیز از یادتان نخواهد رفت و شاید تا مدت ها هیچ خوراکی زیر زبانتان مزه ندهد.

تماشای های فیلبند: ابتدای فصل بهار

روستای فیلبند به بام شرقی مازندران شهره است زیرا در جوار قله اندوار و حصین بن قرار گرفته است که ارتفاعی معادل 3392 متر دارد. امام زاده قاسم نیز با بقعه سفید رنگ خود در ارتفاع 2500 متری از نشانه های زیارتی فیلبند است که فضایی روحانی را بر بلندای کوه و بر بالای اقیانوس ابرها ایجاد نموده است. البته دانستن این نکته لازم است که روستای فیلبند خیلی زود زمستانی می گردد و خیلی دیر زمستان از آن رخت بر می بندد. این روستا حدودا هفت ماه از سال را زیر برف و بدون سکنه به استراحت می پردازد و همه راه های ارتباطی آن تقریبا قطع می گردد اما با آغاز فصل بهار و سبز شدن زمین، ییلاق نشینان مازندرانی با شور و نشاطی وصف ناپذیر به فیلبند باز می گردند و زندگی از نو در میان جویبارها و آواز پرندگان به جریان می افتد.

تماشای های فیلبند: فرهنگ و آداب و رسوم

جاده منتهی به فیلبند که از سنگ چال می گذرد پر پیچ و خم است. با این که سنگ چال با زیبایی های منحصر به فرد خود تنها 5 کیلومتر با فیلبند فاصله دارد اما همین مسافت 5 کیلومتری اختلاف ارتفاع این دو روستای استان مازندران را به 700 متر می رساند و باعث شده این مسیر، یکی از مسیر های زیبای کوهستانی ایران زمین باشد. البته وجه تسمیه فیلبند هم احتمالا از مصائب همین سفر پر پیچ و خم حاصل شده است. روستای فیلبند یا همان فلبند از دو بخش فل و بند تشکیل شده است. فل در گویش محلی به معنای خستگی است و بند هم بار معنایی برابر با نتوانستن دارد. با این اوصاف روستای فیلبند در گویش محلی به جایی اطلاق می گردد که از شدت خستگی توان هیچ کاری در آن نیست و به نظر می رسد این مسیر پر تاب و پیچ، در این ارتفاع همه اهالی را در زمانی که خبری از ماشین و تکنولوژی نبوده، از تاب و توان می انداخته است.

زمان سفر

برای رسیدن به فیلبند مازندران بهتر است اواخر اردیبشت ماه تا اوایل مهر ماه را انتخاب کنید و در حد فاصل 25 کیلومتری جاده هراز به آمل به طرف روستای سنگ چال بروید. البته اگر اهل سفرهای زمستانی هستید و امکانات لازم را دارید می توانید جز معدود گردشگرانی باشید که منظره ها پوشیده از برف روستای فیلبند را دیده اند و مجذوب سفیدی و طبیعت زمستانی آن منطقه شده اند. روستای فیلبند در فصل گرما پذیرای هزار و دویست خانوار ییلاق نشین است که در فصل سرما همگی آن را ترک می نمایند. از دیگر مواهب روستای فیلبند چشمه های بزرگ و کوچک این منطقه است که به علت داشتن فلوئور بالا مورد استقبال بازدید نمایندگان واقع شده است و از برکت وجود این چشمه ها، اهالی روستا همگی استخوان بندی محکم و استواری دارند. چشمه عجیب دیگری که باعث معروفیت بیشتر روستای فیلبند مازندران شده، چشمه کوچک لار است که املاح معدنی فراوان موجود در آن برای درمان درد کلیه معجزه می نماید و بسیار مفید است.

مراسم و آئین سنتی

هر ساله در فیلبند مراسمی در هفته آخر مرداد ماه برگزار می گردد که بازدید نمایندگان زیادی را به خود جذب نموده است. این مراسم سنتی شامل کشتی لوچو همراه با موسیقی محلی و غذاهای لذیذ خاص آن اقلیم است که البته همراهی اهالی را با لباس محلی در پی دارد. این روستا دارای دو تکیه تاریخی نیز است که تماشا شان خالی از لطف نیست و البته امام زاده ای نیز در داخل روستای فیلبند قرار گرفته است به نام امام زاده یحیی که نزد اهالی احترام خاصی دارد. در ماه های گرم تابستانی می توانید با سفر به فیلبند مازندران علاوه بر تجربه خنکایی دلچسب، روح و روان خود را در آرامشی بی نهایت غرق کنید و از قدم زدن بر فراز اقیانوسی از ابر لذت ببرید. حسی که شاید در هیچ کجای دنیا توان یافتنش را نداشته باشید.

منبع: همگردی

به "فیلبند مازندران ، شناور بر اقیانوس ابر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلبند مازندران ، شناور بر اقیانوس ابر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید