میل کرات، مظهر زیبایی و مقاومت

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، امروزه زرق و برق تکنولوژی و فناوری های نوینِ متنوع و شگفت انگیز نسل جوان و نوجوان را نسبت به گذشته و الزامات زندگی سنتی بیگانه کرده است در حالی که مسلما زندگی امروز بر شالودۀ گذشته بنیان گذاشته شده و می دانیم که هر کشف، ابداع و نوآوری، ریشه در گذشته های دور دارد، اگر حدود یک میلیون سال پیش انسان، نخستین ابزار سنگی را نمی ساخت و راه خود را از حیوانات جدا نمی کرد، امروزه نمی توانست بر سطح ماه راه برود.

میل کرات، مظهر زیبایی و مقاومت

الزامات زندگی سنتی گذشته ابزار و عواملی بودند که انسان را در سازگاری با محیط و طبیعت یاری می دادند و امکان زیست در شرایط گوناگون را برایش فراهم می کردند، کمی بیندیشید، اگر در راستاهای طولانی کاروان سرا یا آب انبار نبود چه اتفاقی می افتاد؟

میل ها یا مناره ها هم از جمله آن عوامل بودند، راه های امروز با گذشته قابل مقایسه نیستند، راه ها در گذشته خط های کمرنگ، باریک و نامنظمی بودند که در مناطق کوهستانی چندان تعیین نبودند و در کویر و بیابان در زیر ماسه بادی و رمل گم می شدند و برای نجات مسافران راستا این گونه راه ها در کوهستان میله های بلند سنگی یا آجری و در کویر سازه های بلند مخروطی شکل از سنگ یا گل با بدنه های سفید شده را با فاصله های قابل دید از یکدیگر می ساختند تا مسافران راستا راه را با نگاه به آنها تشخیص دهند.

اکنون میله های سنگی در راه های کوهستانی ایذه به شهرکرد و میله های مخروطی در راه های قدیم کویری یزد به طبس و کرمان به خور موجودند، اما مناره ها، برج ها یا میل ها در کنار راه های نسبتا پررفت وآمد معمولا با نمای زیبا و آراسته ساخته می شدند و علاوه بر اینکه راهنمای مسافران محسوب می شدند، گاه نقش رسانه را نیز ایفا می کردند، زیرا همان گونه که از نامشان برمی آید مناره محل نار (آتش) و نور بود، از سویی شعلۀ آتش که بر فراز مناره از دور دیده می شد می توانست راهنما باشد و از سوی دیگر مشعل داران می توانستند بر فراز آن ها با حرکت نمادین مشعل فروزان اخبار مهم و سرنوشت ساز را در زمانی کوتاه از شهری به شهر دیگر مخابره کنند.

البته تمام نقاط قابل دید بر فراز کوه ها و تپه ها چنان نقشی داشتند، اما در نقاطی که عارضۀ مناسب طبیعی وجود نداشت، نقیصه با معماری جبران می شد و معماران و هنرمندان علاوه بر رفع نیاز مخابراتی، با استفاده از فرصت، هنرنمایی نیز می کردند و نفیس ترین شاهکارهای معماری و هنری را می آفریدند.

میل کرات یکی از آن برج ها یا مناره های چند منظوره است که در سال 484 هجری قمری بر فراز تپۀ کرات در فاصله 27 کیلومتری جنوب شهر تایباد ساخته شده است، در اطراف میل کرات بقایای معماری سنگی گسترده ای مشاهده می شود و به فاصلۀ کمی از آن بقایای آب انبار و کاروانسرایی سنگی و نسبتا بزرگ از نوع کوهستانی و سرپوشیده موجود است که گنبدخانۀ هشتی آن هنوز برجای مانده است.

بقایای معماری و فرهنگی باقی مانده در کرات نشانه های اهمیت آن نقطه بر سر راه نسبتا پررفت وآمدی است که در گذشته های دور قاین در قلب قهستان را به زوزن، خواف، پوشنگ، هرات و جام ارتباط می داده است.

تعیینات اثر

میل کرات مثل دیگر سازه های عصر سلجوقی بنایی آجری و فاخر است، این مناره به بلندای بیش از 25 متر با یک رشته پلکان مارپیچ درونی منتهی به یک مأذنه یا بالکن دَوَرانی با جان پناه، از دو بخش تحتانی به شکل منشور هشت ضلعی تا ارتفاع 15 متر و بخش فوقانی به شکل استوانه به ارتفاع بیش از 10 متر، بر قاعدۀ هشت ضلعی با محیط 20 متر ساخته شده است.

شرایط فعلی بنا به گونه ای است که زمین لرزه ها و آسیب های انسانی آن را ناقص، کج و از شکل اولیه خارج و مخدوش کرده به گونه ای که ادوارد استوارت که در دوران ناصرالدین شاه میل کرات را دیده، آن را با برج پیزا در ایتالیا مقایسه کرده است، اما مقاومت بنا در برابر حوادث و زیبایی خیره کننده گره چینی ها و آجرکاری ها و کتیبۀ آن ایجاب می کند که آن بنای نفیس و زیبا به هر قیمتی حفاظت و معرفی شود و در معرض دید و مطالعۀ گردشگران و پژوهشگران قرار گیرد، در این بنا معمار و هنرمند چیره دست ایرانی کوشیده است با چیدمان آجر در ابعاد و اندازه های متفاوت زیبا ترین نقش ها را بیافریند و به چشم بیننده احترام بگذارد.

میل کرات به لحاظ ساختار با منارجام در شرق هرات و به دلیل تزیینات با مناره های خسروگرد سبزوار، فیروزآباد بردسکن، تاریخانه دامغان، مسجد جامع سمنان و سنگ بست قابل مقایسه است.

ارزش ها و جاذبۀ میل کرات موجب شده است که علاوه بر خیل کارشناسان ایرانی، مستشرقین اروپایی همچون سون هدن در سال 1285 خ، آلفونس گابریل در سال1307خ و آندره گدار در سال1319خ از آن بازدید کرده و ارزش های معماری آن را ستوده اند. این بنا در پانزدهم دی ماه 1310خ به شماره 123 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان

به "میل کرات، مظهر زیبایی و مقاومت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "میل کرات، مظهر زیبایی و مقاومت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید