کشف حیرت آور نشانه های حیات فرازمینی در مریخ

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مریخ نورد استقامت، مواد آلی متنوعی را در سطح مریخ کشف نموده که ممکن است شواهدی برای وجود حیات در دهانه جیزرو در سطح مریخ باشد.

کشف حیرت آور نشانه های حیات فرازمینی در مریخ

غزال زیاری: به نظر می رسد که سرمایه گذاری های ناسا بر روی مریخ نورد استقامت در حال نتیجه دادن است؛ چرا که این مریخ نورد اخیرا در سطح کره مریخ مواد آلی متنوعی را کشف نموده که می تواند اخبار و نتایج حیرت آوری را به همراه داشته باشد.

این یافته ها حکایت از آن دارد که سیستمی به مراتب پیچیده تر از چیزی که پیش از این تصور می شد، ممکن است در گذشته این سیاره وجود داشته باشد.

فرضیات محققان درباره این مواد آلی

محققان، چند شرح متعدد را درباره منشا این ماده آلی در سطح سیاره سرخ ارائه نموده اند. یکی از فرضیات، فعل و انفعالات آب و سنگ است و در فرضیه دیگر منشا این ماده، رسوبات ایجاد شده به وسیله غبار بین سیاره ای یا شهاب ها عنوان شده است؛ هرچند که منشاء زیستی (که نتیجه زندگی موجودات زنده است) نیز نادیده گرفته نشده است.

براساس این مطالعه، درک بیشتر درباره مواد آلی موجود در کره مریخ، ممکن است تمرکزها را بر روی در دسترس بودن منابع کربن در این سیاره قرار دهد و این در حقیقت پیامدهایی برای جستجوی نشانه های بالقوه حیات در این سیاره خواهد داشت.

ابزار اسکن محیط های قابل سکونت رامان و لومینسانس برای شناسایی مواد آلی و شیمیایی (Sherloc/ شرلوک) که در این مریخ نورد واقع شده است، اولین ابزاری است که قابلیت نقشه برداری و تجزیه و تحلیل دقیق مولکول های آلی و مواد معدنی در سطح سیاره سرخ را داراست.

بیشتر بخوانید:

  • سرقت عجیب و غریب خصوصی ترین حرف هایتان با شگفت انگیز ترین تکنولوژی قرن!
  • رازگشایی از یک مرگ تراژیک: تنها شاهدی که صدای انفجار زیردریایی تایتان را شنید!

ماموریت مریخ نورد استقامت در سیاره سرخ

مریخ نورد استقامت در فوریه سال 2021، در دهانه جیزرو که محل یک حوضه دریاچه باستانی با پتانسیلی بالا برای سکونت در گذشته است، فرود آمد.

از آن موقع به بعد دانشمندان با استفاده از مجموعه ابزارهای نصب شده برروی این مریخ نورد که قابلیت عکس گرفتن و آنالیز سنگ ها را داراست، به آنالیز ساختار زمین شناسی کف دهانه می پردازند. سوناندا شارما، رایان راپل و همکارانشان تجزیه و تحلیل مشاهدات صورت گرفته از دو ساختار موجود در کف دهانه جیزرو را عهده دار هستند.

سیگنال های مولکول های آلی، در هر 10 هدفی که شرلوک در کف دهانه جیزرو رویت نموده بود، تشخیص داده شدند که بیشتر به شکل ساختار سنگی Maaz بود تا ساختار سنگی Seitah. داده ها، از ارتباط کانی متعدد و توزیع فضایی متنوعی حکایت داشت که ممکن است برای هر ساختاری منحصر به فرد باشد.

محققان معتقدند که تنوع میان مشاهدات، ممکن است بینشی را در خصوص راه های مختلفی که ممکن است باعث ایجاد مواد آلی شده باشند، در اختیار آنها قرار دهد که یا به صورت بالقوه به وسیله رسوب به وسیله آب بوده و یا در ترکیب با مواد آتشفشانی.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: یافته های ما حکایت از آن دارد که ممکن است تنوعی از مولکول های معطر در سطح مریخ وجود داشته باشد و این مواد به رغم قرار گرفتن در معرض شرایط سطح مریخ، همچنان باقی می مانند. این مولکول های آلی بالقوه، بیشتر در مواد معدنی مرتبط با فرآیندهای آبی یافت می شوند و نشان دهنده این هستند که این فرآیندها ممکن است نقشی کلیدی در سنتز آلی، انتقال و یا حفظ آنها داشته باشند.

این اولین باری نیست که یک ماده آلی در سطح مریخ یافت شده و سال گذشته، مریخ نورد کنجکاوی، صخره هایی را در سطح مریخ یافت که حاوی کربن آلی بودند که احتمالا از حشراتی که زمانی در کره مریخ زندگی می کردند، تشکیل شده بودند.

منبع: metro.co.uk

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کشف حیرت آور نشانه های حیات فرازمینی در مریخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حیرت آور نشانه های حیات فرازمینی در مریخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید