هفت IPO(عرضه اولیه سهام) بزرگ سال 2020

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، عرضه اولیه عمومی سهام فقط برای کمپانی های تازه تأسیس نیست، بلکه ممکن است شرکتی با سابقه فعالیت طولانی تر نیز وارد چرخه بورس شده و اجازه خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس به دست آورد

هفت IPO(عرضه اولیه سهام) بزرگ سال 2020

آن چیزی که در تقویم IPO سال 2019 دیده می شود، نشان دهنده استارتاپ هایی است که رشد سریعی داشته و ارزش هر یک از آنها بالغ بر یک میلیارد دلار بوده است، اما اینکه آیا IPO های سال 2020 نیز می توانند همان چشم انداز سال گذشته را منعکس کرده و چنین رشدی داشته باشند یا خیر، سؤالی است که در حال حاضر نمی توان برای آن پاسخی داشت. در ادامه 7 مورد از شرکت هایی که انتظار می رود در صدر لیست عرضه سهام عمومی در سال 2020 باشند، آورده می شوند.

رویکرد IPO 2020(عرضه اولیه سهام) در سایه کرونا

عرضه اولیه عمومی در بازار بورس، اتفاقی است که دیر یا زود برای شرکت ها و استارتاپ هایی که فرایند رشد و توسعه سریعی داشته اند، اتفاق می افتد. بر این اساس، هر ساله کسب وکارهای زیادی به سمت این عرضه می فرایند تا از طریق فرایند خرید و فروش سهام، جایگاه بهتری نسبت به فرایند کنونی خود به دست بیاورند. سابقه IPO در سال های گذشته نشان می دهد که همه شرکت هایی که در این عرضه عمومی وارد شده اند، راه موفقیت را نپیموده و برخی از آنها نیز نتایج درخشانی را به دست آورده اند. بر این اساس، IPO یک شرکت به تنهایی نمی تواند ضامن بقا و توسعه آن باشد. البته آن چیزی که ما در این گزارش به آن می پردازیم، موفقیت یا عدم موفقیت IPO ها نیست، بلکه می خواهیم به این نکته بپردازیم که کدام یک از استارتاپ های آمریکایی امکان حضور در بازار بورس را برای عرضه اولیه عمومی خود خواهند داشت. ضمن اینکه با توجه به شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن، هنوز جدول زمانی دقیقی از سوی این شرکت ها برای این منظور ارائه نشده و با اینکه امکان عرضه اولیه سهام آنها بسیار بالاست، اما هنوز جای شک و تردید نیز وجود دارد؛ چراکه شرایط پیش آمده یک شرایط عادی نیست و ممکن است فرایند برنامه های این کسب وکارها نیز به تأخیر افتاده و یا تغییر کند.

عرضه عمومی Airbnb به رغم شیوع کرونا

نشانه های وجود دارد که حتی به رغم تأثیر کووید-19 بر صنعت گردشگری، کمپانی Airbnb را به عنوان یکی از گزینه هایی در نظر بگیریم که به زودی وارد عرضه عمومی سهام خواهد شد. استخدام کهنه سرباز آمازون، Dave Stephenson، به عنوان مدیر ارشد مالی، یکی از گام های جالب توجه ایر بی ان بی در سال های اخیر به شمار می رود که نشان دهنده این نکته است که این شرکت در حال مرتب سازی بدنه سازمانی خود به منظور عرضه اولیه عمومی است. همچنین افزایش گزینه های اجاره ای برای مسافران، مانند خانه های زیر زمینی نیز از جمله فعالیت هایی است که این کمپانی به منظور گسترش جایگاه خود در بازار انجام داده است.

البته همانطور که گفته شد شیوع ویروس کرونا بر کسب و کارهای گردشگری تأثیر گذاشته است که این امر به نوبه خود می تواند بر فرایند عرضه سهام عمومی Airbnb نیز به عنوان یکی از شرکت های بزرگ این صنعت، تأثیر بگذارد. به هرحال، ایر بی ان بی اعلام کرده که کماکان قصد دارد در سال 2020 عرضه عمومی داشته باشد، اما هنوز هیچ تاریخ تعیینی را برای آن اعلام نکرده است که طبیعتا این فرایند تحت تأثیر بحران کنونی جهان خواهد بود و بنابراین، همانطور که برای سرانجام ویروس کرونا نمی توان زمانی را تعیین کرد، تعیین زمان دقیق IPO این شرکت نیز امکان پذیر نیست.

سوپرمارکت 19 میلیارد دلاری Albertsons

یکی دیگر از شرکت هایی که امکان عرضه عمومی اولیه آنها در سال 2020 وجود دارد، کمپانی Albertsons است که در ردیف فروشگاه های بزرگ فعال در زمینه تجارت الکترونیکی به شمار می رود. شرکت خرده فروشی آمریکایی آلبرتسانز، با ارزش تقریبی 19 میلیارد دلار، دومین اپراتور بزرگ سوپرمارکت و فروشگاه های زنجیره ای آمریکا محسوب می شود. ضمن اینکه این خرده فروشی بزرگ، صاحب دو شرکت فعال دیگر آمریکایی در زمینه زنجیره مواد غذایی به نام های Jewel-Osco و Safeway است. این شرکت در تاریخ 6 مارس سال جاری، با ارسال اظهارنامه فرم ثبت نام S-1 به کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) که برای اهالی بورس شناخته شده، آمادگی خود را جهت عرضه اولیه عمومی سهام به صورت رسمی اعلام کرده است. همچنین این شرکت قصد دارد با مبلغ پیشنهادی 100 میلیون دلار در لیست بورس نیویورک قرار بگیرد.

کمپانی 90 ساله Cole Haan

عرضه اولیه عمومی سهام فقط برای کمپانی های تازه تأسیس نیست، بلکه ممکن است شرکتی با سابقه فعالیت طولانی تر نیز وارد چرخه بورس شده و اجازه خرید و فروش سهام خود را در بازار بورس به دست آورد. به همین دلیل باید از کمپانی کالای لوکس آمریکایی، Cole Haan، نام ببریم که فعالیت عمده آن در زمینه کفش و محصولات چرمی است و با داشتن یک سابقه 90 ساله در زمینه کالاهای مصرفی، یکی از شرکت های قدیمی این بازار به شمار می رود.نکته حائز اهمیت شرکت کول هان این است که این کمپانی در سال های اخیر به جرگه خرده فروشان الکترونیک جهان پیوسته و با افزایش سرمایه گذاری خود در فضای دیجیتال، در ردیف خرده فروشان قابل توجه قرار گرفته است، به طوری که 100 میلیون دلار جهت ارتقای فرایندهای خود در زمینه دیجیتال هزینه کرده است.اگرچه این شرکت در زمره کمپانی هایی قرار گرفته که زمان عرضه عمومی آنها فرا رسیده، اما به نظر می رسد که باز هم زمان IPO آن تغییر کند. گزارش ها حاکی از آن است که شرایط ناشی از ویروس کرونا باعث فشار نزولی بر سهام بورس شده و از این رو زمان عرضه اولیه عمومی این شرکت نیز به تعویق افتاده است.

تأخیر درIPO 2019 برای Postmates

در میان استارتاپ های آمریکایی که در زمینه دلیوری غذا فعالیت می کنند، شرکت Postmates جایگاه ویژه ای را از آن خود کرده و با تحویل مواد غذایی متنوع، در ردیف کسب وکارهای بزرگ این حوزه از تجارت آنلاین قرار گرفته است. حوزه کاری این استارتاپ نیز بسیار گسترده است، به طوری که در 3 هزار و 500 شهر در سراسر ایالات متحده آمریکا و مکزیک فعالیت می کند و به صورت ماهانه نیز 5 میلیون دلیوری را به انجام می رساند که این آمار نشان دهنده حجم زیاد فعالیت و بزرگی بازار این کسب وکار است. استارتاپ مذکور که از طریق گسترش دامنه فعالیت و اضافه کردن موارد متنوع به خدمات خود، رشد زیادی را تجربه کرده، در حال حاضر بیش از 2میلیارد دلار ارزش گذاری شده است.کمپانی Postmates که انتظار می رفت از IPO های سال 2019 باشد، در اواخر آن سال، به دلیل نگرانی های موجود در بازار و عملکرد ضعیف همکاریIPOهای سیلیکون ولی، اوبر و Lyft به تأخیر افتاد و به نظر می رسد که در سال جاری اولین عرضه عمومی سهام خود را داشته باشد؛ به طوری که بازار بورس از ماه مارس سال 2020 منتظر یک جدول زمانی رسمی از سوی این شرکت است.

ورود رابین هود به عرضه عمومی سهام

استارتاپ رابین هود (Robinhood) که در زمینه سرمایه گذاری هوشمند فعالیت می کند، از جمله کسب و کارهایی است که انتظار می رود در سال 2020 سهام خود را عمومی کنند. این کسب وکار که از جمله استارتاپ های ولث تک محسوب می شود، سرمایه گذاری در بازار سهام را در دستور کار خود قرار داده و بنابراین به نظر می رسد زمان عرضه عمومی خود را به درستی تشخیص داده است.

مهم ترین شاخصه این استارتاپ، سرمایه گذاری های بدون کمیسیون آن است، اما در سال گذشته، کمیسیون های معاملات سهام توسط کارگزاران اصلی آنلاین حذف شدند که این رویکرد ممکن است به جذابیت برنامه تجارت آزاد این استارتاپ ضربه وارد کرده باشد. اما با این حال، کاربران پلتفرم رابین هود کماکان در حال افزایش هستند و مدیرعامل این شرکت نیز اعلام کرده است که رابین هود با ارزش گذاری 7.5 میلیارد دلار، واقعا به دنبال عرضه اولیه عمومی سهام خود است. البته، به رغم اعلام عمومی، رابین هود هنوز یک جدول زمانی برای عرضه عمومی خود ارائه نداده و زمان قطعی IPO این شرکت تعیین نیست.

نیم قرن سابقه در پشت IPO گروه موسیقی وارنر

به دست آوردن جایگاه بزرگ ترین استودیوی ضبط موسیقی در آمریکا و سومین شرکت بزرگ موسیقی در جهان، فرایندی است که گروه وارنرموزیک طی کرده است. این شرکت که در سال 1958 راه اندازی شده است، در حال حاضر یکی از شرکت های فناورانه در زمینه موسیقی شناخته می شود و بر این اساس، زمان عرضه عمومی آن در بازار بورس فرا رسیده است. همچنین این شرکت در اوایل فوریه سال جاری پفراینده S-1 خود را تشکیل داده که این نکته نیز توجه زیادی را در بازار بورس آمریکا به سوی خود جلب کرده است.

کمپانی موسیقی وارنر با داشتن بیش از نیم قرن فعالیت، نتایج درخشانی را به دست آورده است، به طوری که با افزایش 4 درصدی درآمد در سه ماهه نخست سال مالی 2020 روبه رو بوده است. اگرچه انتظار می رود که یکی از IPOهای قطعی سال جاری، این شرکت باشد، اما طبق گزارش رویترز، این امکان نیز وجود دارد که گروه موسیقی وارنر، عرضه اولیه عمومی خود را به تأخیر بیندازد که البته دلیل اتخاذ چنین تصمیمی، شیوع ویروس کرونا و پیامدهای ناشی از آن است و قطعا بعد از اتمام این بحران جهانی، کمپانی موسیقی وارنر IPO خود را انجام خواهد داد.

عزم پایدار ZoomInfo برای عرضه عمومی

استارتاپ ZoomInfo که ممکن است به دلیل شباهت اسمی، با نرم افزار ویدئو کنفرانس Zoom اشتباه گرفته شود، یک نرم افزار آمریکایی است که از طریق پایگاه داده ای که در دسترس دارد، خدمات بازاریابی و فروش را به مشتریان خود ارائه می دهد. این شرکت، به رغم شرایط بحرانی کنونی جهان، برنامه های خود را برای عرضه اولیه عمومی در سال 2020 به اجرا گذاشته و تا کنون هیچ تردیدی در این زمینه نشان نداده و امیدوار است بتواند در این عرضه 500 میلیون دلار جمع آوری کند. عزم پایداری که این استارتاپ در زمینه IPO خود نشان داده است، می تواند شانس موفقیت آن را در بازار بورس بالاتر ببرد، اگرچه همانطور که در آغاز این گزارش نیز تأکید کردیم، در حال حاضر موفقیت یا عدم موفقیت عرضه اولیه عمومی سهام این 7 کمپانی، چندان قابل پیش بینی نیست.

منبع: مجله شنبه

به "هفت IPO(عرضه اولیه سهام) بزرگ سال 2020" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هفت IPO(عرضه اولیه سهام) بزرگ سال 2020"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید