تعلیق روابط تجاری ایران و امارات تکذیب شد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات در واکنش به خبری مبنی بر تعلیق روابط تجاری ایران و امارات بیان نمود: این خبر از اساس کذب بوده و روابط این دو کشور همچون گذشته ادامه دارد.

تعلیق روابط تجاری ایران و امارات تکذیب شد

به گزارش ایرنا، روز گذشته (چهارشنبه) روزنامه جام جم در گزارشی مدعی شد که امارات تجارت خود را با ایران به حالت تعلیق در آورده است و نوشت: دبی تجارت خود را با کشورهای دیگر آغاز نموده اما تجارت خود با ایران را به حالت تعلیق در آورده است. بسیاری از فعالان اقتصادی که تا چندی پیش کالاهایشان از کشورهای دیگر وارد دبی و سپس وارد ایران می شد اما چند ماهی است نتوانسته اند به این شهر سفر نمایند و کالاهایی که در آنجا قرار دارند را به کشور بیاورند. این در حالی است که قبلا برخی کالاها بدون ثبت سفارش وارد می شد اما کمبود کالا در بازار نشان می دهد همچنان حمل و نقل دریایی دبی با ایران انجام نمی گردد.

این موضوع با واکنش رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات روبرو شد و او با تکذیب قاطعانه این خبر در صفحه توییتر خود نوشت: امارات به کلیه کشتی هایی که به کشور وارد می شوند اعلام نموده موظفند گواهی سلامت خود را 72 ساعت قبل از رسیدن ارائه دهند. این اقدام پیشگیرانه جهت کنترل شیوع ویروس کرونا تشدید شده و عملیات قطع یا انفصال تجارت ایران و امارات که برخی خبرگزاری ها درج نموده اند، صحت ندارد.

فرشید فرزانگان در شرح بیشتر روابط کنونی ایران و امارات به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: تجارت ایران و امارات همچون گذشته ادامه دارد، روابط ایران و امارات در طول یک سال گذشته به سمت پیشرفت حرکت داشته و دو بار تماس از در سطح بالاترین مقام وزارت خارجه دو کشور و یک بار هم در سطح وزیر بهداشت دو کشور اجرا شده است.

وی توضیح داد: در شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا در کشور هم یاری های انسان محبت آمیز دولت امارات به ایران فرستاده شد و پیشینه تاریخی و قرابت های فرهنگی موجود با این کشور، روابط ایران و امارات را عمیق می نماید.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اضافه کرد: با همه فراز و نشیب های روابط در طول سالیان، روابط این دو کشور در طول یک سال گذشته روابط رو به پیشرفتی میان دو کشور بوده و آمارهای موجود نشان می دهد که امارات، دومین شریک تجاری ایران بعد از چین بوده است و حجم عظیمی از تجارت ایران در مجموع صادرات و واردات را شامل می گردد.

فرزانگان با اشاره به همکاری اماراتی ها در این مدت گفت: آنها سعی کردند با رعایت پروتکل های بهداشتی، تجارت خود را حفظ نمایند و کمتر کشوری در جهان توانست که علاوه بر کنترل ویروس کرونا، خط تجارت منطقه ای و بین المللی خود را ادامه دهد.

وی با بیان اینکه فعالان اقتصادی در بخش خصوصی به دنبال بهبود فضای اقتصادی هستند، اعلام کرد: اگر فعالان تجاری بخواهند چند کشور را برای سرمایه گذاری انتخاب نمایند، قطعاً یکی از آن ها امارات است و باور داریم که حاکمان و مسئولین دولت بویژه در دوبی به یک روابط راهبردی و تجاری منطقه ای با ایران می اندیشند.

فرزانگان یادآور شد: ایران با یاری کشور امارات متحده می تواند به بازارهای شمال آفریقا، شرق آسیا و آمریکای لاتین دسترسی پیدا کند و با توجه به فشارهایی که آمریکا بر کشورهای منطقه می آورد، می خواهد فضا را برای ایرانی ها سخت تر کند و نباید بگذاریم که این حریم ها اثر خود را بر روابط ایران با کشوهای همسایه داشته باشد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات بیان داشت: اتاق مشترک ایران و امارات در کنار اتاق های کشورهای همسایه و به ویژه کشورهای حوزه خلیج فارس، سعی دارد که راستا صادرات را هموار کند و موانع اقتصادی، مسائل ترانسفر های اقتصادی و لجستیکی موجود را به صورت متمرکز با همکاری همه سازمان های مربوطه بر اساس اولویت موجود پیگیری کند.

وی ادامه داد: بیش از اینکه تحریم ها بر ما اثر بگذارد، مسئله خودتحریمی موضوعی جدی است. بسیاری موارد در توسعه کسب وکار و ثبات اقتصادی خود در فضای صادراتی کشور مانع ایجاد نموده و ارزشمند است اگر بانک مرکزی نیز همکاری های لازم را با سازمان توسعه تجارت و اتاق بازرگانی در جهت حل مسائل در رویه بازرگانی با سازمان های دیگر داشته باشد.

فرزانگان معتقد است اگر سیاست گذاری بصورت جزیره ای و نقطه ای انجام نگردد و با همکاری همه عوامل و دست اندکاران مربوطه باشد، می توان صادرات را در کشور بصورت عملیاتی افزایش داد.

رییس اتاق بازرگانی مشترک ایران و امارات اظهار کرد: اگر دولت حمایت کند و میان گمرک، بانک مرکزی، سازمان توسعه تجارت، وزارت خارجه و وزارت صنعت، سازمان بنادر و اتاق های مشترک و اتاق بازرگانی (کنفدراسیون صادرات) تعاملاتی ایجاد گردد و به صورت نقطه ای و جزیره ای تصمیم نگیرند، با اتکا به بخش خصوصی می توان اشتغال را در کشور افزایش داد.

فرزانگان با تأکید بر اینکه باید از ظرفیت اقتصادی منطقه بهره گرفت، گفت: امید داریم که با آغاز به کار شورای خارجی، روابط ایران با کشور همسایه های به ویژه حوزه خلیج فارس و اوراسیا و هند و چین به ظرفیت های لازم برسد؛ به جرات می توان گفت که سهم صادراتی هرکدام از این بازارها تا 50 میلیارد دلار پتانسیل دارد اما متأسفانه ایران سهم منطقه ای بسیار پایینی از کسب این بازارها را به دست آورده است.

به گفته وی در حال حاضر موانعی که بیش از پیش برای فعالان اقتصادی مهم است، در حوزه ترانسفر اقتصادی، هزینه های حمل و نقل و ثبت سفارش ها است و حرکت این موارد بسیار کند و با مشکل روبرو است.

فرزانگان تاکید نمود: ضروری است که بانک مرکزی حمایت و همکاری های بیشتری با سازمان توسعه تجارت و وزارت صنعت داشته باشد و برای روال صادرات احتیاج داریم که خیلی از مجوزها و دستورالعمل ها حذف شوند و به ثبات در هدفگذاری و برنامه ریزی برسیم.

منبع: فرارو

به "تعلیق روابط تجاری ایران و امارات تکذیب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تعلیق روابط تجاری ایران و امارات تکذیب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید