فضانوردان چینی با راهپیمایی فضایی دوربین جدیدی به ایستگاه فضایی تیانگونگ افزودند

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، فضانوردان مأموریت شنژو 13 چین چهارمین راهپیمایی فضایی این کشور در سال 2021 را هم با موفقیت به خاتمه رساندند.

فضانوردان چینی با راهپیمایی فضایی دوربین جدیدی به ایستگاه فضایی تیانگونگ افزودند

چین برای ورود دو ماژول نو در سال 2022 آماده می گردد. فضانوردان چینی مأموریت شنژو 13روز یکشنبه یک مأموریت برون ایستگاهی را پیش بردند و با راهپیمایی فضایی یک دوربین سراسرنما (پانوراما) تازه را برای نظارت بر ایستگاه فضایی نصب کردند.

فضانورد نو چین یه گوانگفو (Ye Guangfu) دریچه قفل هوایی تیان هه را در 26 دسامبر (5 دی) ساعت 18:44 به وقت پکن (14:14 به وقت تهران) باز کرد و مدت کوتاهی پس از خروج، سلامت و احساس خوب خود را به زمین گزارش داد. خیلی زود فرمانده مأموریت ژای ژیگانگ (Zhai Zhigang) هم به او پیوست و در همین حال همکار دیگر آن ها وانگ یاپینگ (Wang Yaping) هم با کنترل بازوی رباتیک ایستگاه به عملیات یاری می کرد و خاتمه این سه نفر طی یک هماهنگی دقیق، پیروز به نصب دوربین پانوراما شدند.

ژانگ وی (Zhang Wei) طراح سیستم های ایستگاه فضایی در آموزشگاه فناوری فضایی چین گفت: دوربین بیش از 300 میلی متر بالا رفت و از دیواره ایستگاه دورتر شد. بنابراین می تواند نماهای بهتری با نماهای کمتر مسدود شده ارائه دهد. این دوربین عمدتا برای مشاهده عملیات روی سطح فضاپیما و بعلاوه برای مشاهده فاصله میان آرایه های خورشیدی و بازوی رباتیک در حال حرکت استفاده می گردد.

یه و ژای هر دو 6 ساعت و 11 دقیقه پس از باز شدن دریچه به ایستگاه بازگشتند. در طول راهپیمایی فضایی آن ها بعلاوه وظایف دیگر مربوط به تجهیزات فضایی را هم انجام دادند. تیم پشتیبانی زمینی خطاب به فضانوردان گفت: با سپاس از کوشش های شما، تصاویر بسیار زیبایی را برای ما آفریدید. همه اعضای تیم زمینی و مرکز فضانوردی به شما افتخار می نمایند.

چین از زمان پرتاب ماژول تیان هه (Tianhe) در آوریل 2021 (مهر) چهار فعالیت برو ن ایستگاهی یا پیاده روی فضایی را به خاتمه رسانده است و در هر یک از مأموریت های شنژو 12 (Shenzhou 12) و شنژو 13 (Shenzhou 13) دو عملیات را انجام داده است.

شنژو 13 در ماه اکتبر پرتاب شد و انتظار می رود که سه خدمه مأموریت شش ماهه خود را در مارس 2022 به خاتمه برسانند. پس از آن، چین برای تکمیل ساخت ایستگاه فضایی سه ماژوله خود را به سرعت بالا می برد.

ژو جیان پینگ (Zhou Jianping) طراح ارشد فضاپیمای انسانی چین گفت: پس از بازگشت شنژو 13 به خانه، ما یک فضاپیمای باری تیان ژو، فضاپیمای سرنشین دار شنژو 14 و یک ماژول آزمایشگاهی با نام منگ تیان (Mengtian) را پرتاب خواهیم کرد.

او اضافه کرد: با جابه جایی و اتصال این ماژول ها به هسته ساخت ایستگاه فضایی تیان گونگ چین تکمیل خواهد شد. این یک نقطه عطف در توسعه برنامه فضایی سرنشین دار ما و برنامه فضایی چین خواهد بود و دوره نوی از برنامه فضایی سرنشین دار چین را شروع خواهد نمود.

عکس کاور: راهپیمایی فضایی فضانوردان شنژو 13

Credit: CNSA

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ

به "فضانوردان چینی با راهپیمایی فضایی دوربین جدیدی به ایستگاه فضایی تیانگونگ افزودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فضانوردان چینی با راهپیمایی فضایی دوربین جدیدی به ایستگاه فضایی تیانگونگ افزودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید