سخنگوی سازمان غذا و دارو: محموله ای از واکسن آسترازنکا هنوز به کشور وارد نشده است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خبرگزاری خبرنگاران- سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: هنوز واکسن آسترازنکا به کشور وارد نشده است و به محض اینکه تغییری در مجوز مصرف اضطراری این واکسن صورت گیرد، اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو: محموله ای از واکسن آسترازنکا هنوز به کشور وارد نشده است

به گزارش خبرگزاری وبلاگ آمیتیس تک به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، آقای دکتر کیانوش جهانپور درباره برخی ابراز نگرانی ها از بروز عوارض انعقادی ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا و تعلیق تزریق آن در برخی کشورها، ضمن تاکید بر اینکه هنوز محموله ای از این واکسن به کشور وارد نشده، گفت: وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو در حال رصد موضوع هستند و به محض اینکه تغییری در مجوز مصرف اضطراری این واکسن صورت گیرد، اطلاع رسانی خواهد شد؛ اما تا امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تعلیق تزریق واکسن آسترازنکا در چند کشور و نگرانی در مورد بروز عوارض انعقادی ناشی از آن و همچنین شرایط خرید این واکسن از سوی ایران، گفت: با توجه به اینکه در زمینه مباحث مطرح شده درباره این واکسن، مستندات کامل نیست، موضوع استفاده از آسترازنکا چه در اروپا و چه در ایران در دست بررسی است.

وی درباره سفارش ایران برای خرید واکسن از مجموعه کووکس و وجود واکسن آسترازنکا در مجموعه واکسن های سبد کووکس، گفت: در این زمینه با توجه به اینکه هنوز محموله ای وارد کشور نشده، طبیعی است که امکان تغییر سفارش را داریم. شرکت تولیدی این واکسن در کره جنوبی و همچنین شرکت تولیدی آن در روسیه، هر دو مجوز مصرف اضطراری را دارند و هنوز تجدید نظری در این زمینه نشده است.

آقای جهانپور افزود: همچنین در صورت ورود محموله به کشور اگر اطلاعات جدیدی دال بر مسائل و عوارض جانبی غیرمعمول این واکسن بر اساس شواهد و مدارک برای وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو احراز شود، طبیعتا ورود و مصرف آن در کشور به حالت تعلیق درآمده و متوقف می شود. اما تا امروز چنین موضوعی در بررسی های ما احراز نشده است.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: همچنین به نظر می رسد در کشور هایی هم که مصرف این واکسن را به حالت تعلیق درآوردند به نوعی این موضوع هنوز احراز نشده است و برای مدت موقتی در مصرف آن احتیاط کردند. علاوه بر آن شائبه برخی منازعات سیاسی پشت برده در برخی کشور ها وجود دارد که قاعدتا در مباحث فنی و علمی ورودی ندارد.

آقای جهانپور تأکید کرد: وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان غذا و دارو در حال رصد موضوع هستند و به محض اینکه تغییری در مجوز مصرف اضطراری آن صورت گیرد، اطلاع رسانی خواهد شد؛ اما تا امروز چنین اتفاقی نیفتاده است.

منبع: خبرگزاری آریا

به "سخنگوی سازمان غذا و دارو: محموله ای از واکسن آسترازنکا هنوز به کشور وارد نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سخنگوی سازمان غذا و دارو: محموله ای از واکسن آسترازنکا هنوز به کشور وارد نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید