سبحانیان: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه تورم خط قرمز ماست گفت: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم که تا انتها سال کوشش می کنیم 80 درصد آن ها ساده سازی و رفع گردد.

سبحانیان: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم

به گزارش گروه مالی وبلاگ آمیتیس تک، سید محمدهادی سبحانیان، معاون وزیر امور مالی و دارایی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، گفت: دو معضل اساسی اقتصاد کشور رشد پایین مالی در دهه گذشته و تورم بسیار بالا و بی سابقه است و تا نتوانیم برنامه ای سازگار و منسجم برای پیگیری و حل این دو معضل داشته باشیم، عملاً اقتصاد ما به جایی نخواهد رسید.

سبحانیان اضافه نمود: اگر این مسئله فهم نگردد که ما با تورم بالا نمی توانیم به رشد مالی برسیم به مقصود اصلی نخواهیم رسید.

معاون وزیر اقتصاد گفت: بعضی مسئولان سیاست هایی را دنبال می نمایند که به تورم می انجامد، اما تورم خط قرمز ماست و حتی به بهانه حمایت از مردم و یاری به آن ها نباید به آن دامن زد.

او با بیان این که برنامه با فرض تداوم تحریم ها نوشته شده است گفت: اهم اقداماتی که می تواند در جهت کنترل تورم و رشد مالی اتفاق بیفتد در نقشه راه دولت آمده و لیست شده است.

سبحانیان با تصریح به این که مجوز کسب وکار حق شهروندی است و باید به سهولت و با کمترین هزینه در اختیار مردم قرار بگیرد گفت: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم که تا سرانجام سال کوشش می کنیم 80 درصد آن ها ساده سازی و برطرف گردد.

علی سعدوندی کارشناس مسائل مالی نیز، برنامه رشد غیرتورمی دولت را مثبت ارزیابی کرد و گفت: طولانی ترین تورم را ایران در تاریخ بشر دارد.

سعدوندی گفت: اگر بتوانیم برنامه ای ارائه کنیم که بیشتر مردم بپذیرند و قانع کردن بشوند و بتوانیم انتظارات تورمی را مدیریت کنیم می توان تورم را هم کنترل کرد.

او با اشاره به رشد منفی اقتصاد کشور از سال 90 اضافه نمود: متأسفانه مقدار سرمایه گذاری در کشور از مقدار استهلاک کمتر شده است.

این کارشناس مالی یکی از نکات مثبت برنامه دولت را تأکید بر برطرف موانع فراوری دانست و گفت: این می تواند به رشد مالی منجر گردد.

سعدوندی تأکید کرد: نباید رفت به سمت سیاست های غیرتورمی که منجر به رکود می گردد.

حسین سلاح ورزی نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران نیز اقدام دولت را در تدوین برنامه مدون و منسجم برای رشد مالی و کنترل تورم اقدامی پسندیده دانست و افزود: این می تواند سیگنال مثبتی به فعالان مالی بدهد.

سلاح ورزی گفت: کلیات برنامه باارزش است، اما در جزئیات بعضی ابهامات و اشکالاتی وجود دارد مثلاً به نظر می رسد که رشد مالی و تورم را در سطح کلان اقتصاد دیده اند و به آن تقلیل داده اند و به عوامل و زمینه های نهادی و ساختاری رکود تورمی در اقتصاد ایران اشاره نشده است، از جمله بحث کیفیت حکمرانی، فساد، بحث مرتبط با امنیت سرمایه گذاری و تضمین حق مالکیت و برطرف موانع کسب وکار.

نایب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران اضافه نمود: این نقشه راه به نوعی فاقد برنامه زمان بندی و فاقد عدد و رقم و هدف گذاری معین است.

سلاح ورزی از حذف ارز ترجیحی هم حمایت کرد و گفت: مهمترین نگرانی فعالان مالی، اقتصادِ پیش بینی ناپذیر است.

منبع: ایبِنا

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سبحانیان: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبحانیان: 3 هزار مجوز کسب وکار را شناسایی نموده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید