راه های موثر برای برطرف بوی بد در خودرو

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رسیدگی به خودرو فقط به نکات فنی مربوط به موتور خودرو ختم نمی گردد. بلکه نظافت و تمیزی خودرو هم نشان دهنده وجود یک راننده حرفه ای و علاقه مند است. عوامل زیادی می توانند باعث ایجاد بوی بد در خودرو بشوند که حتی با نبود اشغال در خودرو نیز همچنان باعث بشوند که یک بوی نامطبوعی را در خودرو احساس کنید.

راه های موثر برای برطرف بوی بد در خودرو

به گزارش ایرنا، بو هایی مثل نم زدگی، بوی سیگار یا بوی بد عرق که می تواند نشستن در خودرو را نامطبوع کند. به همین خاطر در این گزارش قصد داریم شما را با شیوه هایی آشنا کنیم تا از شر بو های نامطبوع و سمج خودرو خلاص شوید.

عوامل ایجاد نماینده بوی بد در داخل خودرو

ریختن مایعات، کشیدن سیگار، جاماندن خوراکی و … می تواند دلیل اصلی بوی نامطبوع خودرو باشد که با گرم شدن هوا در فصل تابستان و برخورد نور مستقیم آفتاب به قطعات داخلی، بوی بد خودرو می تواند شدیدتر هم بگردد. اما آزار دهنده ترین بو های داخل خودرو می توانند به خاطر مسائل زیر باشند.

بوی کهنگی

از موارد آزار دهنده ای که غالبا در خودرو ها وجود دارد، بوی کهنگی است. بوی کهنگی بیشتر در زمان روشن کردن بخاری یا کولر خودرو به مشام میرسد و دلیل آن، به وجود آمدن کثیفی و کپک در لوله های انتقال هوا به کابین است. برای برطرف کردن بوی کهنگی باید بخاری یا کولر را خاموش کرد و فن را با سرعت بالا روشن کنید. این بو بعد از پیمودن چند کیلومتر از بین خواهد رفت؛ و لازم نیست تا نگران آن باشید.

بوی رطوبت

یکی دیگر از عوامل ایجاد بوی بد در ماشین، رطوبت است که به دلیل موکت یا کف پوش خیس که بر اثر گذاشتن کفش خیس یا ریختن مواد غذایی ایجاد می گردد. برای خشک کردن رطوبت موکت یا کف پوش خیس داخل خودرویتان می توانید از سشوار بهره ببرید یا کف پوش و موکت خیس داخل خودرو را برای خشک شدن در هوای آزاد قرار دهید.

بوی سیگار

اگر مرتب داخل ماشین سیگار بکشید بوی سیگار همواره داخل ماشین ماندگار می گردد، بهتر است این کار را بیرون از ماشین انجام دهید. اما اگر با وجود استفاده از خوش بو نماینده ها ماشینتان همچنان بوی سیگار می داد، آب و سرکه را به نسبت مساوی ترکیب کنید و دستمال تمیزی را به مخلوط آب و سرکه آغشته نموده و سطوح داخل خودرو را با آن تمیز کنید. بعلاوه داخل دریچه های بخاری را هم مقداری بوگیر خودرو بزنید.

روش های از بین بردن بوی بد خودرو

در اولین راهکار شما می توانید از خوشبو نماینده ها بهره ببرید. در بعضی موارد که علل بیرونی دخیل نیستند (مثلا بوی تازگی و نو بودن) شما فقط به زمان احتیاج دارید و می توانید از انواع اسپری های خوشبو نماینده خودرو بهره ببرید. هر وقت خودرو را به مدت طولانی خاموش می کنید (مثلا شب ها)، کمی خوشبو نماینده داخل خودروی تان اسپری کنید و درب ها را ببندید تا بوی غالب اتاق خودروی شما سریع تر برطرف گردد.

شستن کفی های خودرو

کفی های خودروی تان را شست و شو دهید، در زمان هایی که خواسته و ناخواسته مواد خوراکی و غیر خوراکی کف خودرو می ریزند در اولین فرصت کفی های ماشین خود را بشوئید، اگر از کفی ها استفاده نمی کنید: به یک سطل، دو عدد ابر و یک دستمال نخی بزرگ احتیاج دارید.

در یک سطل مواد شوینده غیر سفید نماینده را در آب ولرم حل کنید، ابر را به آن آغشته کنید و قسمتی از کف خودرو که بو گرفته را بشوئید. سپس با یک ابر خیس تا جایی که می توانید مواد شوینده را پاک کنید و بعد یک دستمال نخی یا پنبه ای را روی سطح خیس فشار دهید تا مقداری از رطوبت ایجاد شده را جذب کند، در آخر درب های خودروی تان را باز بگذارید تا کف خودرو خشک گردد و در اولین فرصت برای خرید کفی خودرو اقدام کنید.

استفاده از قهوه، چای خشک، ذغال

قهوه، چای خشک و ذغال بوگیر های طبیعی و بسیار کاربردی هستند. می توانید در یک ظرف یا بطری مقاوم مقداری قهوه، چای خشک یا ذغال بریزید و درون خودرو قرار دهید. این مواد خشک علاوه بر جذب بو و رطوبت، فضای داخل خودروی شما را خوشبو می نمایند.

از خواص جوش شیرین بهره بگیرید

یکی از مهم ترین خواص جوش شیرین این است که می تواند نم را از روی جایگاه ها و دیگر قطعات پارچه ای خودرو از بین ببرد. بوی تعریق بدن و یا بوی نم پس از باران، به راحتی به وسیله کمی جوش شیرین از بین می رود؛ کافی است به مقدار یک قاشق غذاخوری بر روی جایگاه ها بریزید تا خیلی زود بوی بد از درون کابین خودروتان برطرف گردد.

سرکه اسپری کنید

محلول سرکه و آب را بر روی قطعات داخلی خودرو اسپری کنید و سپس شیشه های خودرو را باز بگذارید؛ خیلی زود متوجه خواهید شد که این محلول تمام بو های بد داخل خودرو را از بین برده است.

استفاده از پوست مرکبات

چنانچه نمی خواهید از مواد شیمیایی برای خوشبو کردن داخل خودرو بهره ببرید و این نظر را دارید که ممکن است این مواد حساسیت زا باشد، پیشنهاد می کنیم از پوست مرکبات همانند پرتقال در داخل کابین خودرو خود بهره ببرید.

باز گذاشتن پنجره ها

باز گذاشتن پنجره ها و به اصطلاح هوا دادن داخل کابین خودرو را نباید فراموش کنید. گاهی اوقات مدت زمان زیادی پنجره ها بسته مانده و ماندگی هوا داخل کابین، موجب ایجاد بویی ناخوشایند می گردد. در یک روز خوب، پنجره های خودرو را کاملا پایین آورده و اجازه دهید تا هوا کاملا داخل کابین جریان پیدا کند.

از واکس بهره ببرید

واکس داشبورد یکی از موادی بشمار می رود که در حوزه دیتیلینگ خودرو استفاده های بی شماری دارد. واکس ها ضمن اینکه می توانند روی داشبورد اتومبیل شما را براق و درخشنده نمایند و از ترک خوردگی آن جلوگیری نمایند، قادرند قطعات داشبورد خودروی شما را ضدعفونی و از به وجود آمدن بوی بد در داخل کابین اتومبیلتان جلوگیری نمایند.

کارواش کامل خودرو به صورت دوره ای

نخستین قدمی که برای از بین بردن بوی بد خودرو باید بردارید، نظافت کردن کامل داخل کابین است. هر جایی از فضای داخلی خودرو، می تواند آلوده به غذای مانده یا هر چیز دیگری بوده و بوی نامطبوعی ایجاد نموده باشد. به خوبی همه جا را جستجو نموده و با دقت هر تکه را تمیز کنید؛ به ویژه شستشوی جایگاه های خودرو را با وسواس انجام دهید. حتی اگر چیز خاصی در این جستجو نیابید، نظافت و غبارروبی؛ می تواند از بوی ناخوشایند فضای داخلی خودرو بکاهد.

از همه این ها گذشته، با استفاده از کارواش کامل خودرو (کارواش روشویی و توشویی)، در فواصل زمانی مشخص و به طور مرتب؛ هرگز به این نقطه نمی رسید که در پی راهکار برای برطرف ساختن بوی بد خودروی خود باشید. کارواش منظم خودرو، در صورتی که مشمول توشویی نیز باشد، برترین چاره و در واقع روش پیشگیری به شمار میرود.

این موضوع در مورد بدنه خودرو نیز صادق است. در صورتی که آلودگی های روی بدنه برای مدت زمان زیادی به همان صورت باقی بمانند، جلا و زیبایی رنگ بدنه رفته رفته از بین می رود و خودرویی کهنه را مقابل خود خواهید داشت. به همین خاطر توصیه می کنیم که حتما از کارواش خودرو در دو بخش روشویی و توشویی استفاده نموده و استهلاک زیبایی و ظاهری اتومبیل خود را کم کنید.

منبع: فرارو

به "راه های موثر برای برطرف بوی بد در خودرو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه های موثر برای برطرف بوی بد در خودرو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید