خبرنگاران نایب رییس مجلس: مسائل زیست محیطی آسیب بیشتری از امور امنیتی دارد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مشهد- خبرنگاران- نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی محیط زیست را از مهمترین محورهای گفتگوی بین دولتها و جدیترین دیپلماسی کشور توصیف و بیان نمود: آسیب مسائل زیست محیطی به کشور از آسیب امور امنیتی بیشتر است.

خبرنگاران نایب رییس مجلس: مسائل زیست محیطی آسیب بیشتری از امور امنیتی دارد

امیرحسین قاضی زاده هاشمی روز آدینه در مراسم بهره برداری پیشرفته ترین تصفیه خانه غشایی ایران با عنوان تصفیه خانه چهل بازه در مشهد اضافه نمود: محیط زیست ایران با توجه به اقلیم کشورمان در شرایط بحرانی قرار گرفته است زیرا ایران علاوه بر کمربند خشکسالی در کمربند زلزله دنیا نیز واقع است لذا باید قوانین زیست محیطی به جدیت مورد توجه باشند.

وی ادامه داد: مجلس شورای اسلامی قوانین زیادی مرتبط با محیط زیست تصویب نموده لذا جمهوری اسلامی ایران از قوانین پیشرفته ای در این حوزه برخوردار است ولی در کشورمان با ضعیف ترین شرایط اجرایی قوانین روبرو هستیم.

نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: دولتها خود را مکلف به اجرای قانون نمی دانند، به عنوان نمونه در بحث تصفیه فاضلاب قوانین خوبی داریم اما متاسفانه در شهرها به ویژه حاشیه شهرها مسائل جدی در این حوزه وجود دارد.

وی اضافه نمود: مشهد می تواند در این حوزه پیشرو باشد چون مردم این کلانشهر، مردم همراهی هستند اما در طرح های فاضلاب شهری نسبت به آنچه باید باشیم، عقب ماندگی زیادی وجود دارد.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی نظامی مردمی است و مسوولان، خدمتگزاران مردم هستند لذا مردم باید در جریان امور باشند تا مطالبات درستی داشته باشند.

وی گفت: شفافیت یک موضوع جامع است و حتی آرای نمایندگان نیز باید شفاف باشد و گفت و گوی صحیحی در جامعه شکل بگیرد.

نایب رییس اول مجلس شورای اسلامی همچنین به روستاهایی که به تدریج وارد محدوده مشهد و به این کلانشهر متصل شده اند اشاره و اعلام کرد: بعضی روستاها نظیر همت آباد وصل به مشهد هستند و چاره ای جز اتصال آنها به شهر نداریم.

وی اضافه نمود: اقدام برای اتصال این روستاها مصوبات عالی لازم را گرفته اما اجرای آن هنوز معطل تصویب در شورای شهر اسلامی مشهد است.

قاضی زاده هاشمی ادامه داد: این روستاها فاقد مدیریت منسجم و پیوسته به شهر است لذا باید برای آنها چاره اندیشی کرد.

128 روستا در حریم شهر مشهد واقع شده و یک سوم جمعیت آن در مناطق حاشیه ای آن سکونت دارند.

ظرف 50 سال اخیر 80 سکونتگاه روستایی وارد محدوده شهری مشهد شده اند. دومین کلانشهر عظیم ایران با احتساب نواحی منفصل توس و قرقی 328 کیلومترمربع مساحت دارد و شامل 13 منطقه و 44 ناحیه شهرداری است.

تصفیه خانه فاضلاب محلی چهل بازه به عنوان پیشرفته ترین تصفیه خانه غشایی کشور امروز یکم اسفند ماه در مشهد به بهره برداری رسید.

تکنیک یا روش فاضلاب غشایی به معنای عبور دادن آب تحت فشار بالا و یا خلاء از غشاهایی نازک به منظور حذف ذرات بسیار ریز همچون نمکها، ویروسها، آفت کُشها و بسیاری دیگر از ترکیبات آلی است.

یک میلیون و 80 هزار مشترک آب و 670 هزار مشترک فاضلاب تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب مشهد هستند. بر این اساس 99.99 درصد جمعیت کلانشهر مشهد زیر پوشش خدمات شبکه آبرسانی و 57 درصد آن تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار گرفته است.

آب مورد احتیاج کلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد از 370 حلقه چاه، یک دهنه چشمه، دو رشته قنات و سدهای طرق، دوستی و کارده تامین می گردد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران نایب رییس مجلس: مسائل زیست محیطی آسیب بیشتری از امور امنیتی دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نایب رییس مجلس: مسائل زیست محیطی آسیب بیشتری از امور امنیتی دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید