جزئیات جلسه غیر علنی مجلس درباره بورس

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به آنالیز شرایط بازار بورس در جلسه غیرعلنی امروز مجلس شورای اسلامی گفت که به زودی شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود.

جزئیات جلسه غیر علنی مجلس درباره بورس

به گزارش ایسنا، محمد باقر قالیباف در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به جلسه غیرعلنی مجلس با وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی درباره شرایط بازار بورس به ارائه خلاصه گزارش این جلسه پرداخت و با تاکید بر حمایت مجلس شورای اسلامی از بازار های سرمایه و بورس گفت: جلسه غیرعلنی امروز مجلس بیش از دو ساعت و نیم به طول انجامید و عمدتا متمرکز بر مسائل حوزه بازار سرمایه و بورس بود. مجلس مسائل مالی را با اولویت در دستور کار قرار داده و به خصوص در روز های اخیر به طور ویژه در حوزه کمیسیون های تخصصی و مالی پیگیر حل مسائل مالی بوده است.

وی با اشاره به اظهارات روسای کمیسیون ها، نمایندگان، وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: اولین نکته ای که مردم باید از آن آگاه باشند این است که مجلس مصمم است حمایت و تقویت لازم و تثبیت را در بازار های بورس و سرمایه انجام دهد و کوشش کند راهنمایی نقدینگی در بازار بورس به سمت مسائل فراوریی برود و پروژه های صنعتی در بخش تجاری، کارخانجات و فراوری در کشور رونق بگیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که سرمایه و پول مردم در بورس باید مورد صیانت قرار گیرد این امر را از اولویت های مجلس شورای اسلامی عنوان و خاطر نشان کرد: ما یاری های لازم به دولت برای تثبیت بورس را انجام می دهیم افزایش سرمایه هم از موضوعات جدی بود که در همین زمینه لایحه دو فوریتی دولت برای صرف سهام بدون حق تقدم آمد و در کمتر از 22 - 23 روز تصویب و ابلاغ شد و می تواند به عمق بخشی، تثبیت و راهنمایی نقدینگی و حفظ نقدینگی بورس و اموال مردم یاری کند.

قالیباف در ادامه اظهار کرد: مجلس شورای اسلامی نه تنها هیچ کوتاهی در این زمینه ندارد، بلکه این موضوع بیشتر از همواره مورد توجه و اولویت ما بوده است. از این به بعد هم ضروری است تصمیمات جدیدی در بورس مورد توجه قرار گیرد که این تصمیمات در مجلس شورای اسلامی با حضور رییس سازمان بورس اتخاذ شده است.

وی درباره بازارگردانی در بورس گفت: ما باید به دو طریق به این موضوع توجه کنیم یکی این که به متغیر های بورس توجه کنیم. حجم مبنا، حداقل سفارش و سقف استفاده از اعتبار در بازار سرمایه از نکاتی است که مجلس شورای اسلامی مصمم است در کار کارشناسی و نظارتی خود در بورس به آن توجه کند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: در بحث بازارگردانی بخشی از شرکت هایی که در بورس هستند حقوقی و دولتی هستند که در زمان اوج بازار درآمد هایی پیدا شد و بعد به هر دلیل از بازار بورس کم شد. همه این ها شرکت هایی هستند که به نوعی دولتی محسوب می شوند و مدیریت دولتی دارند. این ها مکلف هستند وجوه را به بازار بورس برگردانند و بورس را تقویت نمایند تا بازارگردانی درست پیش برود و کسی خارج از موضوع لیدری بورس را انجام ندهد.

قالیباف همچنین اظهار کرد: ما باید استفاده از ابزار های پوشش ریسک و بیمه و سهام را مورد توجه قرار دهیم و زیان ناموجهی را به منابع بیت المال وارد نکنیم تا بورس را حفظ کنیم. چیزی که توافق شد این است که سازوکار های سهام خزانه و کاهش مزیت های سهام خزانه غیرمستقیم را برای تقویت در سازوکار های رسمی خزانه در بورس در دستور کار قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید نمود: با اطمینان عرض می کنم مجلس و دولت با جمع بندی امروز در صحن مجلس شورای اسلامی که با حضور وزیر اقتصاد و رییس کل بانک مرکزی و تصمیم روز پنج شنبه در شورای عالی بورس این کار را انجام می دهند و کمیسیون های مالی نظارت و پیگیری لازم را خواهند داشت از فردا صبح (دوشنبه) نیز اولین جلسه با حضور روسای کمیسیون های مربوطه با حضور من، روسای کمیسیون های مربوطه و مسئولان مرتبط از جمله رییس کل بانک مرکزی برگزار خواهد شد و به زودی شاهد تحول در حوزه بورس خواهیم بود.

منبع: فرارو

به "جزئیات جلسه غیر علنی مجلس درباره بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جلسه غیر علنی مجلس درباره بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید