افزایش 100 درصدی و چراغ خاموش بلیت هواپیما!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، با وجود موافقت سازمان هواپیمایی کشوری با افزایش قیمت بلیت هواپیما، این تصمیم منتظر تصویب ستاد تنظیم بازار است و در این میان اما شرکت های هواپیمایی و فروشندگان بلیت که در ماه های گذشته به هدف خود نرسیده اند، به صورت چراغ خاموش قیمت ها را در مواردی تا 100 درصد هم افزایش داده اند.

افزایش 100 درصدی و چراغ خاموش بلیت هواپیما!

به گزارش ایسنا، شرکت های هواپیمایی در ماه های گذشته کوشش کردند تا قیمت بلیت پرواز را تغییر دهند اما این اتفاق رخ نداد و با وجود بعضی کارشکنی ها که بعضی از ایرلاین ها انجام دادند، در نهایت سازمان هواپیمایی کشوری بیان کرد هرگونه افزایش قیمت منوط به تصمیم ستاد تنظیم بازار است و با هر گران شدنی بدون تصویب ستاد تنظیم، برخورد خواهد شد.

شرکت های هواپیمایی تیرماه 1400، به افزایش 30 درصدی قیمت بلیت هواپیما در مسیرهای داخلی اقدام کردند، هرچند همان زمان اعلام شد که این اقدام غیرقانونی است و درنهایت آبان ماه، قیمت بلیت پروازهای داخلی نسبت به آنچه که ایرلاین ها از ابتدای تیر ماه افزایش داده بودند، حدود 10 درصد کاهش پیدا کرد تا از اول آذر 1400، نرخ های تازه اعمال گردد و از آن پس تا کنون، مصوبه ای برای افزایش قیمت بلیت هواپیما صادر نشده است.

البته محمد محمدی بخش -رئیس سازمان هواپیمایی کشوری- به تازگی با بیان اینکه از تیرماه 1400 تا به امروز، قریب به مدت 22 ماه هیچگونه افزایش قیمتی صورت نگرفته است، گفت که انجمن شرکت های هواپیمایی درخواست افزایش 100 درصدی را مطرح نموده که مقرر شده در ستاد تنظیم بازار ارائه گردد، البته نظر سازمان هواپیمایی کشوری افزایش 100 درصدی نیست. او البته درباره زمان افزایش قیمت بلیت گفته بود که صنعت به این اصلاح نیاز دارد و در غیر این صورت دچار مشکل جدی می گردد.

شرکت های هواپیمایی ملزم هستند قیمت های سابق را برای پروازها اعمال نمایند؛ سقف قیمت ها، در این لینک آمده است؛ با وجود این برخلاف اصرار سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت های هواپیمایی به ثابت ماندن قیمت ها از تیر ماه 1400، در تصاویر زیر، قیمت هایی از مسیرهای مختلف پروازی، حداکثر نرخ های تصویب شده و نرخ هایی که برای فروش گذشته شده، دیده می گردد که در مواردی حدود 2.5 برابر قیمت های مجاز است. برای مثال در مسیر تهران به اهواز، در حالی که حداکثر نرخی که دی ماه 1400، 902 هزار تومان تصویب شده، قیمت هایی تا دو میلیون و 400 هزار تومان هم دیده می گردد.

به طور مثال سقف قیمت بلیت تهران به مشهد 983 هزار تومان است، اما بلیت هایی به قیمت یک میلیون و 622 هزار تومان هم در میان نرخ ها دیده می گردد.

از سوی دیگر، درحالی که نرخ بلیت تهران به شیراز حداکثر باید 895 هزار تومان باشد، اما قیمت بلیت پرواز به این شهر تا دو میلیون و 269 هزار تومان هم پیش رفته است.

قیمت بلیت تهران به اهواز هم رکورد زده و با وجود حداکثر نرخ 901 هزار تومانی، دو میلیون و 421 هزار تومان به فروش می رود.

حداکثر نرخ بلیت تهران به اصفهان نیز 728 هزار تومان در نظر گرفته شده، اما بعضی بلیت های این مسیر تا یک میلیون و 470 هزار تومان هم قیمت گذاری شده است.

سقف قیمت پرواز تهران به بیرجند هم 897 هزار تومان اعلام شده، اما یک میلیون و 479 هزار تومان به فروش می رسد.

بلیت تهران به ماهشهر هم باید حداکثر 952 هزار تومان باشد اما به دو برابر قیمت و با یک میلیون و 900 هزار تومان هم قیمت گذاری شده است.

نرخ بلیت تهران به کرمان حداکثر باید 987 هزار تومان باشد، اما تا یک میلیون و 807 هزار تومان هم پیش رفته است.

حداکثر قیمت بلیت شیراز به مشهد نیز یک میلیون و 140 هزار تومان در نظر گرفته شده، اما یک میلیون و 362 هزار تومان نیز به فروش می رسد.

اگرچه سازمان هواپیمایی کشوری اعلام نموده که مسافران در صورت مواجهه با قیمت های نامتعارف، می توانند به این سازمان مراجعه نموده و شکایت خود را اعلام نمایند تا به این شکایات رسیدگی گردد؛ اما به نظر می رسد قیمت های نامتعارف از حد معمول فراتر رفته اند و در چندین مسیر پروازی و به وسیله چندین شرکت هواپیمایی تخلف شده است.

از طرف دیگر در شرایطی که ایرلاین ها معتقدند در شرایط سختی قرار گرفته اند و هزینه های دلاری، افزایش دستمزد و مسائل تحریمی، افزایش قیمت ها را می طلبد تنها منتظر ابلاغ ستاد تنظیم بازار هستند تا قیمت ها را تغییر دهند، باید دید بالاخره هماهنگی های نهایی میان سازمان هواپیمایی کشوری و ستاد تنظیم بازار کی به نتیجه می رسد و چه تصمیمی برای این صنعت گرفته خواهد شد.

منبع: فرارو

به "افزایش 100 درصدی و چراغ خاموش بلیت هواپیما!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 100 درصدی و چراغ خاموش بلیت هواپیما!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید