بلاتکلیفی بهارستانی ها

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مجلس یازدهمی ها در حال فریادزدن بلاتکلیفی خود هستند و بعد از رد کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان و رد کلیات بودجه، اکنون درخواست آنالیز دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را مطرح نموده اند و روز گذشته هم یک فوریت طرح نحوه آنالیز لایحه جدید بودجه 1400 را تصویب کردند.

بلاتکلیفی بهارستانی ها

شرق در ادامه نوشت: بعد از رد کلیات طرح شفافیت آرای نمایندگان که با انتقاد های بسیاری همراه شد تا جایی که خود نمایندگان مجلس نیز از تصمیم خود ابراز پشیمانی کردند، اکنون عباس مقتدایی، نماینده مجلس شورای اسلامی، از ارائه درخواست حدود 50 نفر از نمایندگان به هیئت رئیسه مجلس برای در دستور کار قرار دریافت دوباره طرح شفافیت آرای نمایندگان خبر داده است.

او اظهار کرد: عده ای در روز های گذشته کوشش کردند این گونه وانمود نمایند که این مجلس با شفافیت آرا مخالف است، درحالی که واقعیت امر این نبود و معتقد هستم همه نمایندگان بر این عهد که یاری نمایند تا شفافیت بیشتری در کشور و در مجلس و در قوه مقننه و به تبع آن در سایر قوا شکل بگیرد، هستند و کوشش خودشان هم برای اجراکردن آن به کار خواهند بست.

این نماینده مجلس درباره اینکه بعضی از نمایندگان از تعیین شدن آرایشان ابراز نگرانی می نمایند و می گویند باید دید که آیا جامعه ظرفیت شفافیت را دارد یا خیر گفت: طرح شفافیت آرای نمایندگان نباید موجب اختلاف و دودستگی گردد، بلکه باید باعث انسجام بیشتر گردد. موضوع شفافیت آرا حتی اگر در بعضی از موارد به صورت نادر اشکالاتی را هم ایجاد کند، اما منافعش آن قدر زیاد است که می توان از مضررات اندک آن چشم پوشی کرد؛ بنابراین نمایندگان با چنین رویکردی و در راستای انسجام حداکثری کوشش نمایند تا رشد فردی و اجتماعی به وجود بیاید و شفافیت آرا می تواند متضمن این رشد باشد.

تصویب یک فوریت نحوه رسیدگی به بودجه

در رابطه با رد کلیات بودجه هم که هم زمان با رد کلیات طرح شفافیت رغم خورد، انتقاد های بسیاری بر عملکرد دوگانه مجلس وارد شد؛ زیرا از یک سو در کمیسیون تلفیق شاهد اصلاح بودجه بودیم و از سویی آنچه را خود اصلاح نموده بودند نیز رد کردند. حال در جلسه علنی روز گذشته یک فوریت طرح نحوه آنالیز لایحه جدید بودجه 1400 را با 121 رأی موافق، 53 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع از 199 نماینده حاضر تصویب کردند. البته این طرح ابتدا به صورت دوفوریت ارائه شد که نمایندگان با آنالیز آن به شکل دوفوریت مخالفت کردند.

محمدحسین حسین زاده بحرینی به عنوان نماینده پیشنهاددهنده در سخنانی گفت: کلیات بودجه با وجود اینکه در کمیسیون تلفیق تصویب شد، ولی در صحن به تصویب نرسید و پس از کش وقوس هایی، پایان دولت موافقت کرد لایحه جدید را به مجلس ارائه دهد.

او تأکید کرد: به دنبال آن هستیم تا بودجه سال آینده که سال حساسی است، به مشکل برنخورد و سند بودجه برای کشور فراهم گردد. علی اصغر خانی، نماینده مردم شاهرود در مجلس، در تشریح جزئیات طرح نمایندگان برای اصلاح آیین نامه داخلی قوه مقننه درباره (نحوه آنالیز لایحه بودجه پس از رد کلیات توسط مجلس و در نوبت دوم) به تسنیم گفت: این طرح اصلاحی قرار است به بند 3 ماده 182 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی الحاق گردد.

او در تشریح جزئیات طرح اصلاحی آیین نامه داخلی مجلس برای فرایند آنالیز مجدد لایحه بودجه پس از رد کلیات و ارجاع آن به دولت گفت: در صورت اصلاح لایحه بودجه توسط دولت، کمیسیون تلفیق یک هفته فرصت دارد لایحه اصلاحی را آنالیز کند و نمایندگان نیز سه روز فرصت دارند پیشنهاد های خود را روی گزارش کمیسیون تلفیق درج نمایند و پس از مهلت های مذکور کلیات لایحه اصلاحی در جلسه علنی به رأی گذاشته خواهد شد. او به همین دلیل افزود: در صورت رد مجدد کلیات لایحه بودجه در جلسه علنی، مجلس لایحه سه دوازدهم را برای سال آینده مصوب خواهد نمود.

منبع: فرارو

به "بلاتکلیفی بهارستانی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی بهارستانی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید