انواع رژیم فستینگ ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟ ، با این رژیم لاغری چاق می شوید!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، متخصص تغذیه گفت: رژیم های غذایی روزه داری متناوب علیرغم کارایی بالا اما در بعضی افراد اثر عکس دارد؛ بعضی به این علت که ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند، در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می نمایند و چاق تر از قبل می شوند.

انواع رژیم فستینگ ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟ ، با این رژیم لاغری چاق می شوید!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، متخصص تغذیه و رژیم درمانی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به اینکه رژیم های غذایی روزه داری متناوب علیرغم کارایی بالا اما در بعضی افراد اثر عکس دارد، گفت: بعضی به این دلیل که ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند، در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می نمایند و چاق تر از قبل می شوند.

دکتر احسان حجازی درباره رژیم های روزه داری متناوب توضیحاتی داد و اظهار کرد: چاقی و اضافه وزن آورده زندگی مدرن است؛ موضوعی که افراد را ترغیب به استفاده از راهکارهای سریع برای کاهش وزن می نماید.

وی با اشاره به اینکه یکی از روش های مورد توجه جوامع مدرن و افراد با مشغله زیاد، رژیم های روزه داری متناوب یا فستینگ است، اضافه نمود: این رژیم ها اصولا برای افرادی است که حوصله و صبوری کنترل دریافت و شمارش کالری را ندارند.

حجازی گفت: رژیم روزه داری متناوب شش روش دارد که ساده ترین حالت آن 12 ساعت روزه داری است که ساعاتی از آن را در خواب می گذرانیم؛ در این روش فرد 12 ساعت از شبانه روز را چیزی نمی خورد به طور مثال از هشت صبح تا هشت شب صرف غذا آزاد و باقی ساعات ممنوعیت غذا خوردن وجود دارد.

وی به یکی دیگر از انواع رژیم های غذایی فستینگ روزه داری اشاره نمود و اضافه نمود: رژیم 16 به هشت یکی دیگر از رژیم های فستینگ است، در این روش فردی که از این رژیم پیروی می نماید هشت ساعت غذا می خورد و در 16 ساعت به جای مانده روزه دار است.

وی اضافه نمود: ساعات منع غذا خوردن در رژیم روزه داری متناوب، مختلف است؛ این تقسیم بندی با شرایط جسمی و اندازه اضافه وزن افراد تفاوت دارد.

وی ادامه داد: از دیگر مدل های رژیم فستینگ می توان به رژیم های هفتگی اشاره نمود؛ از جمله اینکه در بعضی رژیم ها محدودیت برای دو روز در هفته است؛ به این شکل که به طور مثال دو روز در هفته محدودیت دریافت کالری وجود دارد و مابقی روزها کالری به اندازه دلخواه و متعادل دریافت می گردد؛ نکته اینجاست که این دو روز نباید پشت سر هم باشد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه رژیم های روزه داری متناوب عوارض و در عین حال سودمندی هایی هم دارد، گفت: از مزایای این رژیم ها ایجاد تغییراتی در ترکیبات بدن است؛ به عبارتی این رژیم ها باعث کاهش حجم دور کمر و چربی می گردد.

کاهش کلسترول یکی دیگر از فواید رژیم های روزه داری متناوب است که شجاعی به آن اشاره نمود و گفت: تنظیم سطح قند خون ناشتا و کاهش مقاومت به انسولین و تنظیم ریتم خواب شبانه روزی از دیگر مزیت های رژیم های مذکور است.

وی به کاهش التهاب به عنوان یکی دیگر از سودمندی های رژیم های فستینگ اشاره نمود و ادامه داد: کاهش التهاب می تواند باعث کاهش بیماری های مزمنی مثل سرطان، دیابت و سایر بیماری ها گردد.

شجاعی به کارایی و اثربخشی رژیم های فستینگ اشاره نمود و اضافه نمود: اگر این رژیم ها به صورت اصولی و با مشورت متخصص تغذیه انجام گردد، در سلامت و کاهش اضافه وزن موثر است؛ به شکلی که اثرات و ماندگاری آن هم با رژیم های متناوب و کلاسیک یکسان گزارش شده است.

وی به عارضه های جانبی این رژیم ها اشاره نمود و اضافه نمود: احساس گرسنگی و ضعف و در پی آن کاهش سطح تمرکز، خستگی، افت خلق و خو، کاهش آستانه تحریک پذیری و پایین آمدن سطح کیفیت زندگی از جمله عارضه های این رژیم است.

وی پیروی خودسرانه از رژیم های غذایی را مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: این رژیم ها به هر فردی توصیه نمی گردد؛ چون بعضی افراد نمی توانند مداوم روزه دار باشند؛ به طور مثال زنان شیرده، باردار و یا مبتلایان به سنگ کلیه، بیماری های گوارشی و یا دچار رفلاکس نباید از این رژیم استفاده نمایند.

شجاعی با اشاره به اینکه رژیم فستینگ در بعضی افراد اثر عکس دارد نیز گفت: بعضی به دلیل اینکه ساعاتی از روز را گرسنه می شوند و یا با محدودیت کالری روبرو اند در بازه زمانی آزاد بی رویه غذا می خورند و کالری بیشتری دریافت می نمایند.

وی تاکید نمود: طی مطالعات اجرا شده رژیم روزه داری متناوب تاثیرات مثبتی بر کنترل چربی خون، کلسترول و مقاومت انسولینی دارد؛ اما نکته اینجاست که این پژوهش ها در بازه زمانی کوتاه روی افراد اجرا شده و تایید آن نیازمند مطالعات بیشتر است.

او با بیان اینکه رژیم های طولانی مدت فستینگ در شرایطی که فرد روزانه کمتر از 1200 کالری دریافت کند، خطرناک است، گفت: عدم دریافت کالری لازم می تواند فرد را به سوء تغذیه مبتلا کند؛ بنابراین هرگز خودسرانه رژیم فستینگ نگیرید و پیش از هر اقدامی با متخصص تغذیه مشورت کنید.

شجاعی توصیه کرد: آماده کردن بدن برای رژیم های روزه داری ضرورت دارد؛ خصوصا ورزشکاران باید تحت نظر متخصصان تغذیه، کالری دریافتی را تنظیم نمایند. ضمن اینکه بهتر است بازه زمانی ورزش کردن نزدیک به زمان هایی باشد که فرد مجاز به مصرف غذاست.

وی درباره ممنوعیت غذایی در رژیم روزه داری متناوب نیز گفت: فردی که اضافه وزن دارد و میخواهد رژیم فستینگ بگیرد، نمی تواند در ساعات مجاز غذا خوردن کالری اضافی دریافت کند؛ بهتر است این افرد غذاهای سالم، کم چرب و سبزیجات بیشتر را به رژیم خود اضافه نمایند.

شجاعی ادامه داد: پایش و دنبال کردن رژیم روزه داری متناوب به شرایط بدنی افراد بستگی دارد؛ به طور مثال اگر فردی اضافه وزن محدودی دارد بین دو تا سه ماه به وزن مطلوب می رسد؛ اما اگر فردی از چاقی مفرط رنج می برد مدت بیشتری باید از این رژیم پیروی کند؛ ولی باید از این نکته غافل نشد که دنبال کردن طولانی مدت از این رژیم مستلزم استفاده از مکمل ها با مشورت متخصص تغذیه است.

بنابراعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ وی به عوارض جانبی رژیم فستینگ اشاره نمود و گفت: سردرد، سرگیجه و یبوست از عارضه های کوتاه مدت این رژیم است؛ دلیل اینکه تاکید می گردد این رژیم با مشورت پزشک متخصص دنبال گردد به این دلیل است که عارضه های جانبی به حداقل برسد.

منبع: همشهری آنلاین

به "انواع رژیم فستینگ ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟ ، با این رژیم لاغری چاق می شوید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انواع رژیم فستینگ ؛ رژیم فستینگ 12 ساعته چگونه است؟ ، با این رژیم لاغری چاق می شوید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید