چگونه شاد باشیم؛ 17 راه چاره ساده و کاربردی برای شاد بودن

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، چگونه شاد باشیم همواره یک از سوالات مهم در زندگی است و هر کسی به شیوه خود به آن پاسخ می دهد. صرف نظر از نوع نگاهی که به زندگی داریم، شاد زندگی کردن شادی را به دنبال خواهد داشت. عادت های کوچک و ساده تأثیر بسزایی در میزان شادی زندگی دارند. در این مطلب عاداتی ساده را معرفی می کنیم که با پیروی از آنها می توانید شادی و نشاط را به زندگی خود بازگردانید. توجه داشته باشید که نیازی نیست همه این عادت ها را دنبال کنید. اگر برخی از این عادت ها موجب استرس شما می شوند، آن ها را انجام ندهید. پس از مدتی و با کمی تمرین، مشخص می شود که چه عادتی برای شما مناسب تر است.

چگونه شاد باشیم؛ 17 راه چاره ساده و کاربردی برای شاد بودن چگونه شاد باشیم - عادات روزانه

عادات روزانه ای که ما را شاد می کنند

1. لبخند

همه ما زمانی که شاد هستیم، لبخند می زنیم، اما باید گفت این جاده دوطرفه است. لبخند زدن می تواند احساس شادی را به وجود آورد. لبخند زدن در مواقع شادی، موجب آزاد شدن دوپامین در مغز می شود، همین ماده شیمیایی است که خنده را بر لب می نشاند.

البته این موضوع به معنای داشتن لبخندی مصنوعی نیست. تأثیر لبخند زدن را زمانی متوجه می شوید که با حالی نزار، در مقابل آینه یک لبخند تحویل خود دهید! خواهید دید که چگونه حالتان تغییر می کند. یا اینکه می توانید هر روز صبح را با لبخند زدن به خود شروع کنید.

2. ورزش

مزیت های ورزش کردن تنها شامل سلامتی جسمی، کاهش وزن و… نیست. ورزش منظم موجب کاهش استرس، اضطراب و شدت علائم افسردگی می شود. همچنین می تواند منجر به افزایش اعتمادبه نفس و شادی هم بشود.

نیازی به انجام ورزش های سنگین مانند صخره نوردی و… نیستT ورزش های سبک هم به همان اندازه مفید هستند. مهم ترین نکته متعادل بودن است. در هیچ کاری نباید افراط کرد، به طور مثال اگر در ورزش کردن زیاده روی کنید، به سرعت از آن خسته و زده می شوید. حال با ورزش کردن چگونه شاد باشیم؟ چطور سلامتی خود را از هر نظر حفظ کنیم؟ نکات زیر راهنمای خوبی برای شروع هستند:

 • هر شب بعد از شام در منزل قدم بزنید
 • کلاس های مبتدی یوگا یا تای چای ثبت نام کنید
 • روز خود را با 5 دقیقه کشش شروع کنید

فعالیت هایی که با وجود علاقه زیاد، همواره از انجام آن ها فرار می کردید را امتحان کنید. این فعالیت ها می توانند شامل کارهایی مانند گلف، بولینگ، پایکوبی و… شوند.

3. برنامه منظم خواب

خواب کافی یکی از مهم ترین ارکان سلامتی جسمی، روحی و عملکرد بهتر مغز است. 7 تا 8 ساعت خواب در شبانه روز مناسب ترین مدت برای بزرگسالان است. به طور کلی اگر احساس کسالت یا چرت زدن کردید، به این معنی است که بدن شما به خواب نیاز دارد.

در زیر چند نکته برای تنظیم برنامه خواب آورده شده است:

 • به مدت یک هفته ساعات خواب هر شب خود را یادداشت کنید. به علاوه بنویسید که روز بعد خسته یا سرحال بودید. پس از یک هفته برنامه ریزی بهتری خواهید داشت.
 • هر روز حتی در روزهای تعطیل در ساعتی تعیین از خواب بیدار شوید.
 • قبل از خواب آلارم ساعت را تنظیم کنید و بعد حمام بروید، کتاب بخوانید یا هر کاری که موجب آرامش شما می شود را انجام دهید.
 • از خوردن غذاهای سنگین قبل از خواب جداً خودداری کنید.
 • اتاق خواب بهتر است تاریک، خنک و آرام باشد.
 • تختخوابی مناسب و راحت داشته باشید.
 • خواب نیمه روز چندان مناسب نیست، اما اگر مجبور به این کار هستید، سعی کنید بیش از 20 دقیقه نخوابید.

در صورتی که دائماً دچار مسائل خواب هستید و راهکارهای فوق مشکل شما را حل نکرد، حتماً با پزشک صحبت کنید. شاید به اختلالات خواب مبتلا باشید که نیاز به درمان دارد.

4. تغذیه مناسب

غذاها، شیوه و میزان مصرف آن ها می تواند تعیین کند که چگونه شاد باشیم و سلامت جسم و البته روح خود را تضمین کنیم. همه ما می دانیم که برنامه غذایی تا چه حدی در سلامت جسم تأثیر دارد. حال باید گفت این برنامه غذایی در سلامت روح و ذهن نیز تأثیر بسزایی دارد. نکات زیر به شما کمک می کند که تغذیه سالمی را داشته باشید:

 • کربوهیدارت ها: این ماده غذایی موجب آزاد شدن سروتونین می شوند. سروتونین همان هورمون شادی آور است. البته کربوهیدرات های طبیعی بیشتر توصیه می شوند. از مصرف مواد غذایی با نشاسته و شکر بالا پرهیز کنید. مواد غذایی این چنینی انرژی کمی دارند و به سرعت سطح انرژی بدن را پایین می آورند. ترجیحا از کربوهیدارت های پیچیده مانند سبزیجات، لوبیا و حبوبات استفاده کنید.
 • گوشت کم چرب، مرغ، حبوبات و لبنیات: این مواد غذایی پروتئین بالایی دارند و موجب آزاد شدن دوپامین و نوراپی نفرین در بدن می شوند. این مواد شیمیایی سطح انرژی و تمرکز انسان را بالا می برند.
 • غذاهای فست فودی و غذاهای به شدت سرخ شده: این غذاها بسیار اشتهاآور هستند، بنابراین ممکن است در مصرف آن ها زیاده روی کنیم، اما بهتر است غذاهای مفیدتری انتخاب کنیم. برای اینکار تمرین کنید هر روز رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید. غذاهایی مانند لبنیات برای صبحانه، انرژی کافی برای شروع روز را فراهم می کند. به همین صورت هر روز یا هر هفته یک غذای جدید و سالمی به برنامه غذایی خود اضافه و به این صورت آن را تصحیح کنید.
چگونه شاد باشیم - مهربانی

5. مهربانی

تحقیقات نشان داده است مهربانی با اطرافیان موجب احساس رضایت و خشنودی می شود. مهربانی و خوشرویی از ساده ترین کارهایی است که هم به اطرافیان انرژی مثبت می دهد و هم موجب افزایش انرژی مثبت و خشنودی خودمان می شود. به دیگران لبخند بزنید و با آن ها مهربان باشید، خواهید دید که چگونه شادی خشنودی به سراغ شما می آید.

6. نفس عمیق

دچار تنش شده اید؟ شانه هایتان از فرط استرس و مسائل، احساس سنگینی می کند؟ چالش های بسکمک پیش رویتان است؟ حال سؤال اصلی این است، چگونه شاد باشیم تا بتوانیم با مسائل خود روبه رو شویم و آن ها را حل کنیم. در چنین حالتی همه ما به صورت غریزی نفسی عمیق می کشیم. واضح است که غریزه ما در این مورد اشتباه نمی کند. تحقیقات بخش سلامت دانشگاه هاروارد نشان می دهد، نفس عمیق به کاهش استرس و افزایش احساس آرامش کمک بسکمک می کند.

بنابراین در مواقع استرس زا و چالش برانگیز، تمرینات زیر می تواند روش خوبی برای آرامش و افزایش تمرکز باشد:

 • چشمان خود را ببندید و به خاطره ای خوب یا منظره ای زیبا فکر کنید.
 • نفسی عمیق و آرام از بینی بکشید.
 • نفس خود را به آرامی از دهان یا بینی بیرون بدهید.
 • این فرایند را چندین بار تا زمان رسیدن به آرامش، تکرار کنید.

7. پذیرش مسائل و غم ها

دید مثبت به زندگی همواره خوب است. مسائل برای همه وجود دارد و همه به نوعی با آن درگیر هستند. در واقع مسائل و غم ها هم جزئی از زندگی هستند. اگر خبر بدی دریافت کرده اید، اشتباهی مرتکب شده اید و یا دچار استرس و ناراحتی هستید، سعی نکنید تظاهر به شادی کنید. مسائل خود را بپذیرید و به خود اجازه دهید حتی برای لحظاتی احساس ناراحتی داشته باشد.

سپس تمرکز را بر روی کشف دلیل اصلی این احساس بد و راه حلی که می تواند این شرایط را تغییر دهد، بگذارید. انجام تنفس عمیق، پیاده روی، صحبت با کسی و راه کارهایی مشابه می تواند در بهبود حال شما مؤثر باشد. به خود اجازه ناراحت بودن بابت مسائل و غم ها را بدهید و آن ها را بپذیرید. مسائل در زندگی همه وجود دارند و جزئی از زندگی همه انسان ها هستند.

چگونه شاد باشیم - دیدن دوستان

عادات هفتگی برای شاد شدن

1. خانه تکانی

واژه خانه تکانی، جلوه یک پروژه بزرگ و سخت را دارد، اما اگر فقط 20 دقیقه از هفته را به آن اختصاص دهید، کافی است. در همین 20 دقیقه کارهای زیادی می توان انجام داد، به طور مثال می توانید تایمر گوشی را در 15 دقیقه تنظیم کنید و تصمیم بگیرید در این مدت اتاق خود را مرتب کنید. همه چیز را در جای خود قرار دهید و وسایل اضافی و غیرضروری را دور بریزید.

5 دقیقه باقی مانده را دور اتاق خود پیاده روی تند انجام دهید. چیزایی که در راستا حرکت وجود دارند را کنار بگذارید. می توانید این ترفند را یک بار در هفته یا حتی یک بار در روز انجام دهید. هر موقع احساس کردید محیط اطراف به هم ریخته یا دلگیر است، از این روش استفاده کنید.

2. دیدن دوستان

انسان موجودی اجتماعی است و داشتن دوستانی صمیمی موجب شادی بیشتر او می شود. دلتنگ چه کسی هستید؟ با او تماس بگیرید. قراری تنظیم کنید و یکدیگر را ببینید. یا حداقل از طریق چت با او ارتباط برقرار کنید. پیدا کردن دوست جدید در بزرگسالی بسیار سخت به نظر می رسد، اما موضوع بحث ما تعداد دوستان نیست. نکته مهم در اینجا کیفیت رابطه است. حتی اگر تعداد دوستان واقعی، یک یا دو نفر باشد.

سعی کنید در گروهی داوطلبانه در محله خود یا در یک کلاس شرکت کنید. در این صورت می توانید با افراد جدید آشنا شوید و ارتباطات جدیدی برقرار کنید. همچنین می توانید دوستان صمیمی خود را هم در این جلسات و کلاس ها ببینید.

3. دنیای بدون گوشی

بسکمک از ما به حد اعتیاد به گوشی خود وابسته هستیم و این سوال برای ما پیش می آید که بدون گوشی چگونه شاد باشیم و از اتفاقات دنیای اطراف خود مطلع شویم؟ توصیه می کنیم حداقل یک بار در هفته این کار را امتحان کنید. تمام لوازم الکترونیک را خاموش کنید و در گوشه ای دوردست قرار دهید. نترسید آن ها همان جا خواهند ماند! بعداً هم می توانید به سراغشان بروید.

با این اقدام ساده خواهید دید که چه تغییر بزرگی در روحیات شما ایجاد می شود. اجازه دهید ذهن تان کمی تغییر کند. این زمان را به کتاب خواندن، مدیتیشن، پیاده روی، توجه به اطرافیان و دنیای اطراف، بودن با دوستان یا حتی تنها بودن و فکر کردن و… اختصاص دهید.

4. طبیعت گردی

سعی کنید حداقل 30 دقیقه از هفته را در طبیعت و فضای سبز بگذرانید. تحقیقات ثابت کرده است هوای آزاد و دیدن طبیعت فشار خون، استرس، افسردگی و فشارهای روانی را کاهش می دهد. فضای سبز می تواند شامل پارک محله، باغچه حیاط، باغچه کوچک پشت بام خانه و… باشد. به هر حال دقایقی از هفته خود را در بیرون از خانه یا محل کار و استفاده از هوای تازه بگذرانید.

5. تشریفاتی برای من

بسکمک از ما در سرعت بالای رشد دنیای اطراف، خود را فراموش می کنیم. بدن ما همان افکار، احساسات و روحمان است، فکر نمی کنید مستحق کمی مراقبت و رسیدگی است؟ به طور مثال می توانید آخر هفته با حمامی طولانی و داغ خستگی های هفته را از تن بیرون کنید. یک جلسه رسیدگی به پوست ترتیب دهید، این کار موجب احساس شادی و اعتماد به نفس خواهد شد. حتی می توانید یک شب در هفته را به طور کامل به دیدن فیلم مورد علاقه خود اختصاص دهید.

چگونه شاد باشیم - خوش گذرانی

امور ماهانه که ما را شاد می کنند

1. خوش گذرانی

حداقل ماهی یک بار برای خوش گذرانی خود وقت بگذارید و بیرون بروید. حتی اگر کسی همراهی تان نکند، به تنهایی این کار را انجام دهید. کارهایی مانند صرف شام در بیرون از منزل، رفتن به سینما برای تماشای فیلم موردعلاقه، مسافرت و… می تواند شادی و سرزندگی شما را بیش از پیش کند.

2. لیست افکار

فرض کنید برای انجام کاری 10 دقیقه باید منتظر باشید. در این مدت چه کار می کنید؟ غرق شدن در گوشی را انتخاب می کنید یا به هفته پیش رو و مسائلش فکر می کنید؟ بهتر است در این زمان های کوتاهی که در اختیار دارید، افکار خود را کنترل کنید.

در ابتدای هر ماه، لیستی از خاطرات و یا آرزوهای ماه گذشته تهیه کنید. می توانید آن ها را در تکه ای کاغذ یا حتی در گوشی خود بنویسید. می توانید این لیست را در زمان های اضافه یا زمان هایی که مثلا در صف منتظر هستید تهیه کنید. حتی می توانید از این روش در زمانی که نیاز به تغییر افکار دارید، استفاده کنید.

عادات سالیانه برای شاد شدن

1. نگاهی به گذشته

شروع سال جدید بهانه خوبی است برای بازگشت و نگاهی به سال گذشته است. مانند یک دوست در مقابل خود قرار بگیرید و از خود بپرسید: حالت چطور است؟ در سالی که گذشت چه اتفاقاتی برای تو افتاد؟ آیا امسال نسبت به سال گذشته شاد تر بودی؟

سعی نکنید که خود را در دام قضاوت های بی رحمانه از پاسخ های تان گرفتار کنید. شما یک سال را گذرانده و خود را به سال جدید رسانده اید، حال چه با موفیقت چه بدون آن، همین کفایت می کند. در صورتی که متوجه عدم تغییر در حال بد خود در طول یک سال گذشته شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. این ممکن است نشانه یک مشکل روانی یا جسمی باشد.

2. بازنگری اهداف

انسان همواره در حال تغییر است. من و شما هم استثنا نیستیم. به همین دلیل بهتر است سالی یک بار اهداف خود را از نو ارزیابی کنید. بررسی کنید که آیا هنوز هم به اهداف سال گذشته خود علاقه دارید؟ آیا این همان راهی است که در سال جدید هم ادامه خواهید داد؟ بدون خجالت و یا شرمندگی باید هدف خود را تغییر دهید و به دنبال هدف دلخواه و جدید بروید. هیچ گونه شرمندگی یا اشتباهی در این کار وجود ندارد. اهدافی که در طولانی مدت هیچ فایده ای نداشتند، باید حذف شوند.

بیشتر بخوانید: هدف گذاری در زندگی

3. مراقبت از جسم

از بدن خود مراقبت کنید. حتماً این جمله را بارها شنیده اید، حتی در این مقاله نیز خوانده اید. این موضوع بسیار مهم است. زیرا علاوه بر سلامت بدن، سلامت روح، ذهن و افکار هم به سلامت جسم مرتبط است. همانطور که برنامه های چگونه شاد باشیم خود را با جدیت دنبال می کنید، برنامه هایی هم برای سلامت جسم، ترتیب دهید.

بعضی از برنامه های سلامت که می توانید سالانه آنها را انجام دهید، عبارتند از:

 • هر سال یک چک آپ کلی انجام دهید. مراقب بیماری های مزمن باشید و از متخصصین برای پیشگیری از چنین بیماری هایی کمک بگیرید.
 • هر ساله سلامت دندان های خود را تست کنید.
 • چشم ها و بینایی خود را سالی یک بار تست کنید.

سخن آخر…

شادی یکی از اصلی ترین نیازهای هر انسانی است. برای همین هر کدام از ما به گونه ای برای شاد بودن تلاش می کنیم، اما گاهی بعضی از ما بی دلیل احساس ناراحتی می کنیم و نمی توانیم شاد باشیم. برای رهایی از این احساس منفی پیشنهاد می کنیم مطلب راهکارهایی برای رهایی از غم و اندوه را مطالعه کنید. بعد از آنکه از غم و اندوه رهایی یافتید، راهکارهایی که ارائه شد را برای شاد زیستن در پیش بگیرید. در صورتی که راهکارهای دیگری را برای شاد شدن می شناسید، آنها را با ما و سایر همراهان انگیزه به اشتراک بگذارید تا همه بتوانیم نشاط را به زندگی خود بیاوریم.

منبع: مجله انگیزه

به "چگونه شاد باشیم؛ 17 راه چاره ساده و کاربردی برای شاد بودن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه شاد باشیم؛ 17 راه چاره ساده و کاربردی برای شاد بودن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید