اعتراض شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به طرح های انتخاباتی مجلس یازدهم

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، تهران (پانا) - شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در بیانیه ای گفت: راه درست اصلاح نظام انتخاباتی این است که کار تشخیص صلاحیت داوطلبان را به خود انتخاب کنندگان بسپاریم و به جای استفاده از راهکارهایی مانند برگزاری آزمون از طریق سازمان سنجش، راه را برای نقش آفرینی احزاب در کادرسازی و رقابتی کردن انتخابات فراهم کنیم.

اعتراض شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به طرح های انتخاباتی مجلس یازدهم

در بیانیه روز چهارشنبه شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درباره طرح های انتخاباتی مجلس آمده است: مجلس یازدهم در نخستین گام ها برای قانونگذاری برخلاف وعده های انتخاباتی خود، به جای توجه عملی و غیرشعاری به مسائل معیشتی مردم، سه طرح را برای اصلاح قوانین انتخابات ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا ارائه نموده است.

این بیانیه، رویکرد مشترک این سه طرح را محدود کننده بیش از پیش حق انتخاب مردم و نقض اصول مقوم مردم سالاری در قانون اساسی، بویژه اصل اتکای امور کشور به آرای عمومی (اصل ششم)، اصل حاکمیت ملی (اصل پنجاه و ششم) و اصل تفکیک قوا (اصل پنجاه و هفتم) عنوان کرد.

این ائتلاف اصلاح طلب یادآورشد: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری برای احراز شرط رجل سیاسی معیارهایی را ارائه می کند که بیشتر مربوط به مبلغان مذهبی است؛ مانند بهره مندی از اطلاعات لازم در حوزه اعتقادات و اصول دین و مذهب در حد اثبات حقانیت دین اسلام و مذهب تشیع و توانایی علمی در پاسخگویی به شبهات و تهدیدات در حوزه موضوعات دینی و مذهبی؛ و برای احراز شرط مدیر بودن معیارهایی را ارائه نموده، که صرف نظر از اینکه ربطی به شرط مدیر بودن ندارد، راه را برای قضاوت های شخصی و سلیقه ای و جناحی باز می کند؛ مانند آرمان خواهی با در نظر دریافت واقعیت ها و برخورداری از روحیه تکلیف مداری و مدیریت جهادی و انقلابی.

شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان با بیان اینکه این طرح شورای نگهبان را، از جایگاه نظارتی آن بیش از پیش تنزل می دهد و در جایگاه یک حزب سیاسی با موضع گیری خاص می نشاند، یادآورشد: طبق این طرح داوطلبان موظفند هنگام ثبت نام برنامه مکتوب خود را در حوزه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی به شورای نگهبان ارائه کنند و برای هر یک از حوزه های فرهنگی - اجتماعی سیاسی، اقتصادی، بین المللی، و امنیتی- دفاعی حداقل 1 نفر (مجموعاً 5 نفر) را به عنوان مشاور معرفی کنند تا شورای نگهبان در صورت لزوم برای ارزیابی برنامه داوطلبان با آنها مصاحبه کند.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: این طرح در مواردی که اتهامات مبهمی مانند جرائم اقتصادی و امنیتی و اخلاقی متوجه داوطلبی باشد، برای شورای نگهبان صلاحیت قضایی برای قضاوت درباره ارتکاب این جرایم توسط داوطلب شناخته است. در این طرح به جای تلاش برای ایجاد ساز وکارهای متداول در دموکراسی های دنیا، مانند زمینه سازی برای رقابت های آزاد درون حزبی، برخلاف اصل 115 قانون اساسی، که بطور حصری شرایط داوطلبان را ذکر نموده، با معین شرایط سنی و تحصیلی برای داوطلبان، آزادی انتخاب شوندگان و انتخاب کنندگان را مقید و محدود می کند.

این بیانیه شرح داد: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، رسما شورای نگهبان را بصورت کامل وارد حیطه اجرایی انتخابات می کند و ضمن ایجاد سازمان عریض و طویل نظارتی در سطح کشور، رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی را از همان ابتدا در صلاحیت شعب مرکزی و استانی نظارتی قرار می دهد.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اضافه نمود: این طرح علاوه بر اینکه بر رویه غلط فعلی، یعنی استعلام سوابق داوطلبان از مراجع غیرقضایی، صحه گذاشته، مراجع دیگری را برای استعلام سوابق اضافه نموده و با استفاده از عبارت از قبیل به آن جنبه تمثیلی داده و به این ترتیب راه را برای امکان استعلام از مراجع دیگر طبق سلیقه مرجع نظارتی باز گذاشته است. در حالی که محروم کردن افراد از حق داوطلبی جز به حکم دادگاه صالح فاقد اعتبار است.

این بیانیه گفت: ایراد دیگر این طرح این است که صرف اتهام داوطلب به بعضی از جرایم، مانند جرایم انتخاباتی، قاچاق مواد مخدر و جرایم اقتصادی در مواردی که منجر به قرار تامین شده باشد، را بدون نیاز به اثبات اتهام در دادگاه صالح موجب محرومیت او از داوطلبی دانسته و در مواردی که منجر به قرار تامین نشده باشد، قضاوت در مورد ارتکاب جرم را در صلاحیت شورای نگهبان قرار داده است.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یادآور شد: بدعت دیگر این طرح این است که یک مرحله نظارتی دیگر به مراحل رسیدگی به صلاحیت داوطلبان اضافه نموده و مقرر نموده: به منظور احراز شایستگی علمی و نیز توانایی فکری داوطلبان سازمان سنجش آموزش کشور موظف است با نظارت شورای نگهبان و براساس مفاد امتحانی که به تأیید شورای نگهبان می رسد از داوطلبان آزمون بگیرد!

این بیانیه شرح داد: طرح اصلاح موادی از قانون تشکیلات وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور ضمن اینکه صلاحیت انحصاری مجلس شورای اسلامی برای نظارت بر انتخابات شوراها را از مجلس سلب می کند، نظارت شورای نگهبان را برخلاف اصل 99 قانون اساسی که آن را به صورت حصری محدود به انتخابات مجلس خبرگان رهبری، ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و مراجعه به آرای عمومی و همه پرسی نموده، به انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا نیز تعمیم داده است.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات اظهارداشت: این طرح برای نظارت مرکزی بر انتخابات هیاتی مرکب از سه نفر از اعضای شورای نگهبان، دو نفر از کنندگان مجلس شورای اسلامی و دو نفر از مقامات قوه قضاییه به ریاست یکی از اعضای شورای نگهبان را ابداع نموده و به این ترتیب ضمن اینکه شورای نگهبان را درگیر انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور می کند که از نظر عملی امری سخت است، برخلاف اصل تفکیک قوا قوه قضاییه را نیز که وظیفه ذاتی آن فصل خصومت است در امر نظارت بر انتخابات دخالت می دهد.

این بیانیه در ادامه یادآور شد: به این ترتیب با این بدعت گذاری ها فرآیند انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا را پیچیده و انگیزه مردم را برای مشارکت در اداره شهر و روستای محل سکونت خود را تضعیف می کند.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات عنوان کرد: این طرح ها برخلاف سیاست های کلی نظام قانونگذاری (ابلاغی 98/7/6) نه با اصول قانون گذاری و قانون نویسی مطابقت دارند و نه از استحکام و ادبیات حقوقی مناسب برخوردارند.

این بیانیه شرح داد: در فرآیند تدوین این طرح ها از نظرات کارشناسی و ظرفیت نهادهای قانونی مردم نهاد تخصصی و احزاب سیاسی استفاده نشده است و برخلاف ادعا و شعارهای مجلس یازدهم هیچ ربطی به نیازهای واقعی و گره گشایی از امور اجرایی کشور و تنگناهای معیشتی مردم ندارند، بلکه با افزایش تداخل صلاحیت قوای سه گانه موجب بروز آشفتگی بیشتر در نظام انتخاباتی و به تبع آن در نظام اجرایی و تقنینی کشور خواهند شد.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یادآورشد: این طرح ها، برخلاف آنچه که اعلام شده نه تنها با سیاست های کلی انتخابات (ابلاغی 95/24/7) مطابقت ندارند، بلکه به نکات مهم این سیاست ها، از جمله بند 9 (معین چارچوب ها و قواعد لازم برای فعالیت احزاب و تشکل های سیاسی در عرصه انتخابات به نحوی که رقابت های انتخاباتی منجر به افزایش مشارکت آگاهانه، اعتماد، ثبات و اقتدار نظام شود) و بند 15 (پاسداری از آزادی و سلامت انتخابات و حق انتخاب آزادانه افراد و صیانت از آراء مردم به عنوان حق الناس در قانون گذاری، نظارت و اجرا و نیز رعایت کامل بی طرفی از سوی مجریان و ناظران و برخورد مؤثر با خاطیان) توجهی ننموده اند.

این بیانیه گفت: پس از گذشت چهار دهه از فروپاشی نظام دیکتاتوری پهلوی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی به جای تلاش برای هموارتر کردن راستا تکاملی و آرمانی که در مقدمه قانون اساسی ترسیم شده، یعنی سپردن سرنوشت مردم به دست خودشان، این قبیل طرح ها راه را برای بازتولید ساز وکارهای نظام طاغوتی و اندک سالاری در نظام جمهوری اسلامی که برآمده از انقلاب مردمی و آرای عمومی است، باز می کند.

در این بیانیه آمده است: تصویب این طرح ها اگرچه ممکن است در کوتاه مدت زمینه را برای سلطه بیشتر یک جناح سیاسی، که اکنون بر کرسی های کنندگی مردم تکیه زده، بر نهادهای اجرایی و قانونگذاری و مدیریت شهری فراهم سازد، اما در بلندمدت موجب تضعیف و بلااثرشدن این نهادها و مآلا تضعیف و آسیب پذیری بیشتر نظام جمهوری اسلامی خواهد شد.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات یادآور شد: راه درست اصلاح نظام انتخاباتی این است که به جای تعبیه صافی های مختلف حاکمیتی و جناحی در راستا انتخاب مردم، کار تشخیص صلاحیت داوطلبان را به خود انتخاب کنندگان بسپاریم و به جای استفاده از راهکارهایی مانند برگزاری آزمون از طریق سازمان سنجش، راه را برای نقش آفرینی احزاب در کادرسازی و رقابتی کردن انتخابات فراهم کنیم.

این بیانیه گفت: ما از کسانی که دل در گرو انقلاب و نظام و عظمت ایران دارند انتظار داریم در برابر این طرح ها، که موجب مسخ جمهوریت نظام خواهد شد، ساکت ننشینند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "اعتراض شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به طرح های انتخاباتی مجلس یازدهم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض شورای هماهنگی جبهه اصلاحات به طرح های انتخاباتی مجلس یازدهم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید