آیا سرطان رحم با صافی دائم مو ارتباط دارد؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، براساس مطالعه ای که به تازگی منتشر شده است، استفاده مکرر از محصولات صاف کننده مو ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم را افزایش دهد.

آیا سرطان رحم با صافی دائم مو ارتباط دارد؟

پژوهشگران دریافته اند که خطر ابتلا به سرطان رحم در زنانی که به طور مکرر از محصولات صاف کننده مو استفاده می کنند، دو و نیم برابر بیشتر از سایر زنان است. نتایج تحقیقات ارتباط سرطان رحم با صافی دائم مو را در وبلاگ آمیتیس تک بخوانید.

شروع تحقیقات درباره ارتباط سرطان و صافی مکرر مو

نتایج این پژوهش نشان می دهد که محصولات صاف کننده مو ممکن است به طور قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان رحم را در بین افرادی که به طور مکرر از آن ها استفاده می کنند، افزایش دهد.

الکساندرا وایت از موسسه ملی علوم بهداشت محیط ایالات متحده آمریکا و رهبر این پژوهش می گوید: ما تخمین زده ایم که 1.64 درصد از زنانی که هرگز از صاف کننده های مو استفاده نکرده اند، ممکن است تا 70 سالگی به سرطان رحم مبتلا شوند. این در حالی است که این خطر در آن دسته از افرادی که به طور مکرر از این محصولات استفاده می کنند به 4.05 درصد می رسد. در نظر گرفتن این اطلاعات در بستر مناسب اهمیت دارد، زیرا سرطان رحم نسبتا نادر است. با وجود این، سرطان رحم شایع ترین سرطان در میان زنان ایالات متحده آمریکا است. مقدار آن به ویژه در میان زنان سیاه پوست در حال افزایش است.

انجام پژوهش روی بیش از 33 هزار زن

پژوهشگران، 33 هزار و 947 زن را که از نظر نژادی با یکدیگر تفاوت داشتند در سنین 35 تا 74 سال به مدت 11 سال تحت نظر قرار دادند. در این مدت 378 زن به سرطان رحم مبتلا شدند.

پس از اینکه پژوهشگران سایر عوامل خطر در ابتلای شرکت کنندگان به سرطان را در نظر گرفتند، احتمال ابتلا به سرطان رحم برای زنانی که بیش از چهار بار در یک سال از محصولات صاف کننده مو استفاده کرده بودند، 2.5 برابر بیشتر از سایر افراد بود.

استفاده کمتر از صاف کننده ها در یک سال نیز با افزایش خطر سرطان رحم همراه بود. تفاوت آن ها با گروه دیگر از نظر آماری معنادار نبود و این بدان معناست که نتایج در این گروه ممکن است اتفاقی باشد.

ارتباط سرطان رحم با صافی دائم مو چیست؟

پژوهش های قبلی نشان داده است که صاف کننده های مو حاوی مواد شیمیایی مختل کننده عملکرد غدد درون ریز هستند. پیش از این مشخص شده که محصولات با خطر بالاتر ابتلا به سرطان پستان و تخمدان ارتباط دارند.

وایت و همکارانش در مجله موسسه ملی سرطان نوشتند: این یافته ها اولین شواهد اپیدمیولوژیک (همه گیرشناسی) از ارتباط میان مصرف محصولات صاف کننده مو و سرطان رحم است. پژوهش های بیشتری برای شناسایی مواد شیمیایی خاصی که این ارتباط را ایجاد می کنند، باید انجام شود. تفاوت نژادی بر ارتباط میان مصرف صاف کننده ها و سرطان رحم تاثیری نداشت.

چجونگ چانگ (Che-Jung Chang) از موسسه ملی بهداشت محیط ایالات متحده در بیانیه ای گفت: از آنجا که زنان سیاه پوست بیشتر و در سنین پایین تر - نسبت به سایر نژادها و قومیت ها - از محصولات صاف کننده مو استفاده می کنند، این یافته ها ممکن است ارتباط بیشتری به آن ها پیدا کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب چگونه با لباس گوشی خود را شارژ کنید! را بخوانید.

منبع: پیام دلتا

به "آیا سرطان رحم با صافی دائم مو ارتباط دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا سرطان رحم با صافی دائم مو ارتباط دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید