13 روش درمان گلو درد

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، شست و شوی بینی به طور مرتب سبب کاهش مخاطِ محافظ در بینی می گردد و با کاهش این مخاط احتمال ابتلا به سرماخوردگی و دیگر عفونت ها افزایش می یابد. در صورتی که قصد دارید بینی تان را شست و شو بدهید، تنها در مواقع ضروری با آب مقطر و در محیطی تمیز این کار را انجام بدهید.

13 روش درمان گلو درد

وبلاگ آمیتیس تک| گلو درد می تواند جزء اولین نشانه های سرماخوردگی باشد؛ اما ممکن است ناشی از آسیب تماشا تار های صوتی نیز باشد. صرف نظر از دلیل به وجود آمدن گلو درد سوالی که اهمیت دارد، این است که درمان فوری گلو درد چیست.

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک؛ دکتر جافری لیندر یکی از پزشکان بیمارستان بریگهام در بوستون می گوید: ممکن است اولین فکری که برای درمان گلو درد می کنید، این باشد که به پزشک مراجعه کنید؛ اما بهتر است بدانید که برترین درمان گلو درد در خانه خودتان است.

در این مطلب به معرفی چند روش می پردازیم که به شما یاری می نمایند تا هر زمان که احساس خارش یا درد گلو داشتید، درمان را در خانه خودتان شروع کنید.

1. ضد التهاب ها

یکی از قوی ترین و موثر ترین دارو هایی که به هنگام گلو درد می توانید بهره ببرید و احتمالا در خانه شما موجود است، دارویی ضد التهاب و غیر استروئیدی به نام ادویل Advil یا Aleve است.

دکتر لیندر می گوید: این دارو ها ترکیبی از مسکن ها و ضد التهاب ها هستند، طوری که می توانند حال شما را بهتر نمایند و از طرفی ورم گلو را کاهش بدهند. دارو های غیر استروئیدی در صورتی که تب نموده باشید، می توانند از علائم و نشانه های آن بکاهند.

2. آب نمک

تحقیقات نشان داده اند که چندین بار قرقره کردن آب گرم و نمک در طول روز می تواند تورم گلو و مخاط سینه را کاهش بدهد؛ بعلاوه موجب خروج محرک ها و باکتری ها می گردد. پزشکان به طور کلی توصیه می نمایند که نصف قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید. در صورتی که مزه نمک برای تان قابل تحمل نیست، می توانید اندکی عسل به محلول اضافه کنید تا شیرین گردد. باید مراقب باشید که بعد از قرقره محلول را قورت ندهید.

3. قرص های مکیدنی و اسپری ها

دکتر لیندر می گوید: قرص های مکیدنی سبب افزایش فراوری بزاق دهان می شوند و گلو را به طور مداوم مرطوب نگه می دارند؛ اما در میان تمام این محصولات آب نبات های سخت برترین انتخاب خواهند بود. برای دریافت نتیجه مطلوب تر بهتر است بیشتر از طعم هایی مثل اکالیپتوس یا نعناع بهره ببرید.

بعلاوه دکتر لیندر اضافه می نماید که استفاده از اسپری ها روشی برای درمان گلو درد نیستند و حتی سرما خوردگی پنهان را کاهش نمی دهند؛ اما می توانند ناحیه متورم را به صورت موقت بی حس نمایند. در حقیقت ماده اصلی این اسپری ها فِنول نام دارد که یک ماده ضد عفونی نماینده و ضد باکتریایی است.

4. شربت سرفه

یکی از روش های درمان گلو درد استفاده از شربت سرفه است. شربت سرفه نیز می تواند دیواره گلو را مانند اسپری و قرص های مکیدنی بپوشاند و درد را برای مدت زمان موقت کاهش بدهد. در صورتی که مجبورید هوشیار بمانید و نمی خواهید دچار مشکل خواب شوید، باید شربتی خریداری کنید که در آن از فرمول های خواب آور استفاده نشده باشد. اگر هم می خواهید استراحت کنید و گلو درد به شما اجازه نمی دهد که راحت بخوابید، از شربت هایی بهره ببرید که در آن ها از مسکن ها و آنتی هیستامین ها استفاده شده است. با مصرف این کدئین ها و مسکن ها می توانید راحت بخوابید.

5. مایعات

دکتر لیندر می گوید: بسیار مهم است که همواره بدنتان را در حالت هیدراته نگه دارید؛ به ویژه زمانی که سرما خورده اید، گلوی تان درد می نماید و یا تحریک شده است، باید مایعات کافی بنوشید تا زمانی که ادرارتان زرد روشن یا بی رنگ گردد. این عمل سبب می گردد که مخاط سینه تان مرطوب بماند و راحت تر بتواند باکتری ها را تحریک کند و به بیرون براند.

هر آنچه می نوشید، مهم نیست. همواره آب گزینه مناسبی است؛ ولی می توانید نوشیدنی های شیرین یا آب میوه هایی به رنگ قهوه ای روشن یا سوپ مرغ را نیز بخورید.

6. چای

در صورتی که از نوشیدن آب خسته شده اید، یک لیوان چای سبز گرم نیز می تواند درمان مناسبی برای گلو دردتان باشد. بهتر است به جای چای معمولی دمنوش های گیاهی حاوی آنتی اکسیدان را مصرف کنید؛ زیرا موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می شوند و عفونت ها را از بین می برند. بعلاوه می توانید به چای تان یک قاشق چای خوری عسل نیز اضافه کنید تا خاصیت دارویی و درمانی آن ها بیشتر گردد و بتوانید به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید.

7. سوپ مرغ

مصرف سوپ مرغ یک روش قدیمی برای درمان سرماخوردگی است که البته درمانی برای گلو درد نیز محسوب می گردد. دکتر لیندر می گوید: سدیم موجود در آب مرغ دارای خواص ضد التهابی است و می تواند به کاهش علائم گلو درد یاری کند.

هنگامی که سرما خورده اید، حتی خوردن سوپ مرغ نیز می تواند دردناک و سخت باشد؛ ولی خوردن سوپ بسیار راحت تر است و شما می توانید مواد غذایی لازم برای مبارزه با باکتری ها را نیز در سوپ مرغ دریافت کنید.

8. استراحت کردن

ممکن است استراحت کردن سریع ترین راه چاره نباشد؛ ولی می تواند برترین روش برای مبارزه با عفونتی باشد که موجب گلو درد شده است.

دکتر لیندر می گوید: بیشتر گلو درد ها ناشی از ویروس های سرماخوردگی هستند و می دانید هنگامی که سرما می خورید، عملا کار زیادی برای درمانش نمی توانید انجام بدهید تا زمانی که دوره سرما خوردگی تمام گردد. در صورتی که استراحت کافی داشته باشید، بدن تان بهتر می تواند به مقابله با ویروس ها بپردازد.

9. آنتی بیوتیک ها

به طور تقریبی در 10 درصد مواقع گلو درد در بزرگسالان ناشی از عفونت باکتریایی مانند استرپتوکوک است. در صورتی که نتیجه آزمایش شما در خصوص عفونت باکتریایی مثبت بود، پزشک باید برای تان آنتی بیوتیک تجویز کند؛ زیرا آنتی بیوتیک هایی که برای گلو درد ناشی از ویروس تجویز می شوند، اثربخش نخواهند بود. مسئله حائز اهمیت این است که همواره دارو ها را کامل مصرف کنید؛ حتی زمانی که احساس می کنید خوب شده اید.

10. شست و شوی بینی

این تصور وجود دارد که شست و شوی بینی با آب و نمک به هیچ وجه خوشایند نیست؛ اما با توجه به تحقیقات بسیاری که در این زمینه اجرا شده است، شست و شوی بینی با سرُم شستشو یکی از برترین گزینه ها برای درمان گلو درد به شکل خانگی است. یک مطالعه در سال 2008 روی بچه ها انجام گرفت و طبق نتایج به دست آمده از آن نشانه های سرماخوردگی در بچه های که 6 بار در روز بینی خود را با سرم شستشو و آب نمک شست و شو داده بودند، بسیار کمتر شد.

نتایج تحقیقاتی که در مجله های Annals of Allergy و Asthma and Immunology منتشر شد، نشان داد که شست و شوی بینی به طور مرتب سبب کاهش مخاطِ محافظ در بینی می گردد و با کاهش این مخاط احتمال ابتلا به سرماخوردگی و دیگر عفونت ها افزایش می یابد. در صورتی که قصد دارید بینی تان را شست و شو بدهید، تنها در مواقع ضروری با آب مقطر و در محیطی تمیز این کار را انجام بدهید.

11. دستگاه بخور

در صورتی که گلوی تان درد می نماید، نشستن در اتاقی که هوایش خشک است، می تواند گلو دردتان را بسیار بد تر کند. برای پیشگیری از ایجاد چنین محیطی از دستگاه بخور بهره ببرید. این دستگاه موجب می گردد که هوای اتاق مرطوب گردد. تنفس در هوای مرطوب بسیار راحت تر خواهد بود و ممکن است در مقایسه با هوای خشک و بعلاوه برای درمان گلو درد نیز مفید باشد.

12. یک قاشق غذاخوری عسل

احتمالا شما هم از خواص فراوان عسل بسیار شنیده اید. هنگامی که از گلو درد صحبت به میان می آید، یک قاشق عسل می تواند برترین درمان برای گلو درد باشد. عسل خواص ضد عفونی دارد و احتمالا دوران نقاهت را کوتاه تر می نماید.

13. بستنی یخی

اگر گلوی تان به قدری درد می نماید که حتی نمی توانید چیزی بخورید، لیس زدن بستنی یخی یا یک تکه یخ ممکن است به طور موقت گلو دردتان را با بی حس کردن کاهش بدهد و آرام کند. برای دریافت تاثیر مفید و مطلوب تر می توانید از طعم های نارگیل، آناناس، نعناع یا لیمو بهره ببرید.

منبع: health

منبع: فرادید

به "13 روش درمان گلو درد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "13 روش درمان گلو درد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید