تندی فلفل از دست، دهان و غذا را چگونه رفع کنیم؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، تهران (پانا) - اگر هنگام آشپزی در غذا میزان زیادی از فلفل استفاده نموده اید می توانید با بعضی از مواد غذایی دیگر مانند سیب زمینی و گوجه فرنگی تندی غذا را از بین ببرید.

تندی فلفل از دست، دهان و غذا را چگونه رفع کنیم؟

یکی از رموز کدبانوهای ایرانی برای خوشمزه شدن غذاها افزودن به میزان چاشنی ها و ادویه ها به انواع غذاها است. اما گاهی بسیاری از افراد بر اثر حواس پرتی، تجربه کم در آشپزی و... بیش از حد از فلفل و ادویه های تند در طبخ غذا استفاده می نمایند.

کاپسایسین ماده ای است که درون فلفل وجود دارد و باعث تندی فلفل و طعم و مزه دادن به غذا می گردد، بعلاوه می تواند باعث احساس سوزش شدیدی گردد که برای چندین دقیقه یا حتی ساعت ها ادامه داشته باشد.

چرا فلفل های تند می سوزانند؟

احساس تندی و سوختگی از ماده ای به نام کپسایسین منشا می گیرد که یک ماده فعال در فلفل است و با گیرنده های حسی حرارت درون دهان و پوست ارتباط برقرار می نماید.

حتی با وجود اینکه حرارتی نیز در کار نیست اما بدن به کپسایسین مانند حرارات بالا واکنش نشان می دهد. برای جلوگیری از سوزش باید کپسایسین را از محل اتصال پاک کنید و یا آنقدر رقیقش کنید که حسش کم گردد.

کره بادام زمینی به غذا بیافزایید:

کره بادام زمینی سرشار از چربی های غیر اشباع تک زنجیره و مواد مغذی است. این چربی ها با جلوگیری از اتصال کپسایسین موجود در فلفل به گیرنده های عصبی روی زبان تندی غذا را کاهش می دهند.کره بادام زمینی همراه با انواع مواد غذایی مانند میوه، کرفس، ژله و … قابل مصرف است.

مواد شیرین نماینده به غذا اضافه کنید:

برای از بین بردن تندی غذا در حین پخت یک مواد شیرین نماینده مانند قند، شکر و عسل به غذا بیافزایید تا طعم تند آن را از بین ببرد. توجه کنید از این روش تاثیرگذار نیز میتوانید برای برخی غذاها بهره ببرید تا طعم و عطر اصلی غذا حفظ گردد.

آب لیموترش یا سرکه به غذا بیافزایید:

برای از بین بردن تندی غذا در حین پخت چاشنی های ترش مزه مانند آب لیمو ترش تازه، سرکه سیب، سرکه انگور و آبغوره افزوده و هم بزنید تا با غذا مخلوط شوند و تندی زیاد غذا را از بین ببرند. چاشنی های ترش مزه به دلیل تغییر دادن مزه اصلی غذا در همه انواع غذا ها قابل استفاده نیستند.

حجم غذا را افزایش دهید:

یکی از روش های موثر برای از بین بردن تندی غذا افزودن مقداری مواد اولیه به غذای در حال پخت است زیرا افزایش حجم غذا سبب رفع تندی آن می گردد البته این راه چاره را زمانی می توانید انجام دهید که وقت کافی برای پخت مواد غذایی داشته باشید.

از گوجه فرنگی بهره ببرید:

برای رفع تندی غذا به آن گوجه فرنگی یا آب گوجه فرنگی را بیافزایید. خاصیت اسیدیته گوجه فرنگی سبب کاهش تندی غذا می گردد.

از این مواد غذایی یاری بگیرید:

برای رفع تندی غذا از مواد غذایی مانند سبزی ها، سیب زمینی، فلفله دلمه ای، گوشت، حبوبات، کلم بروکلی و … یاری بگیرید.

این روش ها را امتحان کنید:

افزودن لبنیات پرچرب به غذا های تند مانند اضافه کردن شیر به سس تند موجب حل شدن کپسایسین موجود در فلفل در لبنیات و کاهش طعم تند غذا می گردد.

افزودن نمک به غذا و یا خوردن غذا به همراه چیس نمکی و غذا های نمک سود شده نیز در رفع تندی غذا مؤثر می باشد. اما بیماران مبتلا به فشار خون نباید این روش را امتحان نمایند.

در صورتی که دلیل اصلی تندی غذا فلفل تازه است، خارج کردن تکه های فلفل از غذا قبل از پخت کامل آن جهت جلوگیری از افزایش طعم تند غذا لازم است.

رفع تندی فلفل در دهان

زمانی که غذای تند یا فلفل های تند بخورید دهان شما دچار سوزش می گردد پس باید بلد باشید که چطور جلوی سوختن بر اثر تندی را بگیرید.چگونه جلوی سوزش فلفل تند را بگیریم؟

لبنیات بخورید زیرا لبنیاتی مانند (خامه ترش، شیر، پنیر، بستنی) به حل شدن کپسایسین یاری می نمایند و تندی دهان را از بین می برند.

غذاهای چرب بخورید یا کمی روغن را در دهان خود بچرخانید و بیرون بریزید تا سوختگی تمام گردد.

یک قاشق کره بادام زمینی یا عسل میل کنید.

برای خنثی کردن تاثیرات کپسایسین غذاهای اسیدی مانند لیمو و گوجه فرنگی بخورید.

غذاهایی که دارای نشاسته کپسایسین اضافی را در خود می کشند پس غذاهای نشاسته ای بخورید.

اگر به فلفل تند دست زدید، برای از بین بردن تندی دستانتان:

دست ها را با مایع ظرف شویی بشویید.

با مالیدن روغن گیاهی و کره به دستان کپسایسین را از بین ببرید.

در محلول سفید نماینده رقیق دستان خود را بشویید.

نکته مهم:

اگر با خوردن غذا یا فلفل تند دهانتان دچار سوزش شد، آب یخ ننوشید زیرا آب می تواند کپسایسین را پخش کند و باعث بدتر شدن شرایط گردد. نوشیدنی های الکلی، قهوه و نوشابه نیز سوزش دهان را رفع نمی نمایند و باعت تاثیر بیشتر کپسایسین می گردد.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تندی فلفل از دست، دهان و غذا را چگونه رفع کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تندی فلفل از دست، دهان و غذا را چگونه رفع کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید