کشف سیاه چاله ای که چندین برابر خورشید است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، تهران (پانا) - تلسکوپ فضایی هابل ناسا یک سیاهچاله بزرگ را کشف نموده است که 4.5 میلیارد برابر بزرگ تر از خورشید است.

کشف سیاه چاله ای که چندین برابر خورشید است

به گزارش مهر، تلسکوپ فضایی هابل ناسا تصویر یک کهکشان بیضوی شکل به نام مسیه 60(Messier 60) (کهکشان بزرگ و پراکنده قابل مشاهده در مرکز تصویر) به همراه کهکشان مارپیچی مایل به رنگ آبی به نام ان جی سی 4647 (بالا سمت راست تصویر) را ثبت نموده است.

در مرکز کهکشان مسیه 60 ،سیاهچاله بزرگی قرار گرفته است که 4.5 میلیارد برابر بزرگ تر از خورشید ما است و این موضوع آن را به یکی از پرجرم ترین سیاهچاله هایی که تا کنون یافت شده، تبدیل نموده است.

کهکشان مسیه 60 که در صورت فلکی دوشیزه و در فاصله 54 میلیون سال نوری از زمین قرار گرفته است، قطری برابر با 120 هزار سال نوری دارد. قدر ظاهری آن 9.8 است و منطقه مرکزی آن را می توان به وسیله یک تلسکوپ کوچک در ماه مه به راحتی مشاهده کرد.

ان جی سی 4647 را می توان با تلسکوپ های بزرگ بیشتری مشاهده کرد. این کهکشان تقریبا دو سوم مسیه 60 است یا می توان گفت به مقدار کهکشان راه شیری است اما جرم آن بسیار کمتر است.

این دو کهکشان در کنار هم یک جفت کهکشانی موسوم به Arp 116 را تشکیل داده اند. اندازه تعامل این دو کهکشان با یکدیگر تا به امروز برای ستاره شناسان معما بوده است. هیچ مدرکی دال بر تشکیل ستاره نو وجود ندارد که این امر می تواند نشان دهنده این باشد که این دو کهکشان واقعا با هم تعامل دارند.

هابل در سه دهه مشاهدات فضا، نگاه ما را به دنیا تغییر داده است. این تلسکوپ یکی از مهم ترین ماموریت های کیهانی ناسا تا به امروز بوده که به مدت 32 سال در حال فعالیت است و ناسا امیدوار است سال های بیشتری نیز فعالیت کند. این تلسکوپ سیارات فراخورشیدی، کهکشان های دور و ماده تاریک را مورد مطالعه قرار داد.

25 دسامبر 2021، ناسا تلسکوپ قدرتمند دیگری موسوم به جیمز وب را به عنوان جانشین هابل پرتاب کرد. به رغم تعداد انگشت شماری مشکل در طول این سال ها، ابزارهای علمی هابل همچنان قوی هستند. هابل همچنان در حال رصد کیهان است و ناسا امیدوار است تا چند سال دیگر، احتمالا تا دهه 2030 نیز بتواند از آن استفاده کند. هابل می تواند نورهای محدوده طول موج حدود 200 نانومتر(nm) تا 2.4 میکرون را ببیند، در حالی که برد وب از حدود 600 نانومتر تا 28 میکرون است. لازم به ذکر است وب گرچه برای کاوش در طیف نور مادون قرمز طراحی شده، اما همچنان قادر خواهد بود قسمت قرمز/نارنجی طیف نور مرئی را نیز مشاهده کند.

منبع: خبرگزاری پانا

به "کشف سیاه چاله ای که چندین برابر خورشید است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف سیاه چاله ای که چندین برابر خورشید است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید