کت و شلوار های خارق العاده آینده چه شکلی خواهند داشت؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، دیگر نیازی نیست که به خاطر داشتن چند رنگ متفاوت از یک مدل کت و شلوار چند دست تهیه کنید. پارچه های با قابلیت تغییر رنگ آمده اند تا تحول بزرگی در صنعت مد و پوشاک ایجاد نمایند. تحقیقات لازم برای رسیدن به چنین هدفی هنوز در حال پیشرفت هستند و تعداد محدودی پروژه وجود دارند که روی این موضوع کار می نمایند.

کت و شلوار های خارق العاده آینده چه شکلی خواهند داشت؟

به طور کلی اعتقاد بر این است که کت و شلوار های امروزی اولین بار در سال های ابتدایی قرن 19 به وسیله بو برومل معرفی شدند.

همه چیز از آنجا آغاز شد که برومل کت های دم بلند و جوراب های ساق بلند ابریشمی را با کت کلاسیک و شلوار های با پاچه بلند و کامل جایگزین کرد. اما با روبرو شدن با چالش های تازه (مثل رفت و آمد های طولانی روزانه) و یا به خاطر کار های وقت گیری که همواره با آن ها درگیر هستیم (مثل اتو کردن کت و شلوار) چه انتظاری از کت و شلوار های آینده باید داشته باشیم؟

چیزی که تا به امروز دیده ایم

در سال های اخیر نوآوری های زیادی را در زمینه متریال لباس شاهد بوده ایم. همین اواخر پارچه لباسی معرفی شده است که قابلیت تنظیم دما دارد. در بسیاری از موارد، این کار با استفاده از کنترل دمای بدن خود فرد صورت می گیرد. محققان آمریکایی سیستم کنترلی را ساخته اند که اندازه گرمای خروجی از پیراهن را کنترل و بر چرخش هوا اطراف بدن نظارت می نماید.

گرچه تکنولوژی کنترل دما در پوشاک چیز تازهی نیست، اما تنها در سال های اخیر است که راه خود را به لباس های پوشیدنی ای غیر از لباس فضانوردان باز می نماید.

این تکنولوژی نه تنها برای فردی که لباس را به تن دارد راحتی به ارمغان می آورد بلکه برای محیط زیست نیز مفید است. سیستم تهویه هوا در آمریکا به تنهایی 13 درصد از انرژی مصرفی را به خود اختصاص می دهد. چنانچه لباس های ما خود مجهز به چنین تکنولوژی ای باشند آنگاه احتیاج کمتری به تهویه هوا و در نتیجه احتیاج کمتری به سوزاندن سوخت خواهیم داشت.

بعلاوه لباس های بی احتیاج به اتو شدن نیز دارند از راه می رسند. هر روز می توانید 10 دقیقه بیشتر در تخت خواب خود بمانید و سپس لباس کارتان را مستقیم از کمد بیرون بیاورید و به تن کنید. بدون چروک و بدون احتیاج به هیچگونه اتو کردن. تکنولوژی ای که در این نوع لباس ها به کار رفته با افزایش قدرت پارچه، مانع تکان خوردن بیش از حد مولکول ها می گردد و آن را در مقابل چین خوردن مقاوم تر می نماید.

همه ما دوست داریم که کت و شلوار هایمان مانند لباس های آزاد و راحت بودند. مخصوصاً وقتی مجبوریم برای مدت طولانی پشت میز کار، یا سوار بر خودرو و در حالت نشسته باشیم. اینجا جایی است که آخرین تکنولوژی ها به یاری شما می آیند. نوعی تکنولوژی کششی وجود دارد که با اعمال تغییراتی روی پارچه کت و شلوار، انعطاف پذیری آن را افزایش می دهد. نوعی از کت ها هستند که با اضافه کردن درصد کمی از اسپندکس به پارچه کشسانی و در نتیجه راحتی آن ها را افزایش می دهند.

چه انتظاری از آینده می توانیم داشته باشیم؟

یکی از چیز هایی که اکنون محققان در حال کار بر روی آن هستند فراوری گجت های پرداخت پوشیدنی است. البته ما اکنون هم با گوشی یا ساعت هوشمند قادر به پرداخت های بانکی هستیم، اما این کافی نیست! شرکت مستر کارت با همکاری آدام سلمن طراح مُد، در حال کار بر روی ایده جاسازی میکروچیپ هایی در درون لباس هستند، مثلاً در آستین کت یا کیف، که به شما اجازه می دهد تا برای خرید های خود زحمت کمتری به خود بدهید. این ایده می تواند روش های خیاطی کردن را با تبدیل دکمه های سر آستین و جیب ها به دستگاه های پرداخت پول برای همواره تغییر دهد.

پارچه هایی که رنگ عوض می نمایند!

دیگر احتیاجی نیست که به خاطر داشتن چند رنگ متفاوت از یک مدل کت و شلوار چند دست تهیه کنید. پارچه های با قابلیت تغییر رنگ آمده اند تا تحول بزرگی در صنعت مد و پوشاک ایجاد نمایند. تحقیقات لازم برای رسیدن به چنین هدفی هنوز در حال پیشرفت هستند و تعداد محدودی پروژه وجود دارند که روی این موضوع کار می نمایند.

یکی از این پروژه ها که به وسیله محققان دانشگاه میشیگان در حال اجرا است، اضافه کردن کریستال های بسیار ریزی به پارچه است که به طول موج های مختلف نور واکنش های متفاوتی نشان می دهند. طول موج هایی که روی شکل و رنگ کریستال ها تاثیر می گذارد. برخی دیگر از تحقیق ها که در مونترال کانادا در حال اجرا است؛ در حال مطالعه بر روی فیبر هایی برقی هستند که با حرکت بدن شارژ شده و توانایی تغییر رنگ دارند.

البته هنوز راه زیادی تا تماشا چنین لباس هایی در خیابان ها خواهد بود، اما همه این تحقیقات می توانند راه را برای رسیدن به این مقصود را در آینده هموار نمایند.

پارچه های خود ترمیم!

همه ما می دانیم که کت و شلوار ها جامه های گران قیمتی هستند. برای همین باید خیلی مراقب باشیم که مبادا دچار پارگی و خرابی شوند. اما برخی اتفاقات از دست ما خارج است و بالاخره همواره احتمال پارگی و خرابی وجود دارد. اما نگران نباشید! تازه ترین تکنولوژی در زمینه پارچه در کوشش است تا با استفاده از پارچه های خود ترمیم گر بر این مشکل فائق آید.

طرز کار این تکنولوژی بدین شکل است که نوعی پارچه خاص در لباس کار می گذارند که در صورت پاره شدگی، در دمای پایین به صورت مایع در آمده و دوباره سطح مورد نظر را می پوشاند. برخی محققان نیز کشف نموده اند که باکتری های E coli. توانایی خود ترمیم گری دارند و اکنون در کوشش هستند تا راه هایی برای استفاده از آن ها در ترمیم لباس های پاره شده پیدا نمایند.

منبع: مد و مد

منبع: فرادید

به "کت و شلوار های خارق العاده آینده چه شکلی خواهند داشت؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کت و شلوار های خارق العاده آینده چه شکلی خواهند داشت؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید