پدیده نوظهور رمزارزها و مصائب آن برای جامعه

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، خبرنگاران/خراسان رضوی عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین مشهد گفت: ساخت ارز رمزنگاری شده و دیجیتال کمتر از یک ساعت زمان می برد، بنابراین افراد سودجو با استفاده از این موضوع اشخاصی که قصد یک شبه پولدار شدن دارند را طعمه خود قرار می دهند.

پدیده نوظهور رمزارزها و مصائب آن برای جامعه

محمدحسن محمدی در گفت وگو با وبلاگ آمیتیس تک در مورد فواید استفاده از ارزهای دیجیتال اظهار کرد: می توان در آینده ای نزدیک از ارزهای دیجیتال در پرداخت های خُرد و کلان استفاده کرد. یکی از فوایدی که ارزهای دیجیتال در شرایط فعلی جامعه داشته، این است که می تواند راه ما را برای پرداخت و همچنین تعامل با سازمان های خارجی که در حال حاضر ما را تحریم نموده اند، باز کند.

وی اضافه نمود: در حال حاضر پرداخت برای دریافت خدمات شرکت های خارجی تبدیل به معضل شده و ارزهای دیجیتال برای تامین نقدینگی دلاری، با توجه به دسترسی راحت تری که دارد، می تواند مفید واقع گردد.

رایج شدن ارز دیجیتال در ایران حدود 7 تا 10 سال زمان احتیاج دارد

این کارشناس اقتصادی با اشاره به گذشت زمان به عنوان متغیری مهم برای تبیین فرهنگ و آموزش ارزهای دیجیتال در کشور گفت: فراگیری هر موضوعی در دنیا احتیاج به زمان و همچنین ایجاد فرهنگ و آموزش دارد. امروز از اولین ارز دیجیتال رونمایی شده حدود 12 سال می گذرد اما چنین پدیده ای برای جلب اعتماد جوامع همچنان احتیاج به زمان دارد. پیش بینی می گردد برای رایج شدن این ارز در ایران حدود 7 تا 10 سال زمان احتیاج باشد و آموزش های بیشتر نیز لازمه نهادینه شدن استفاده از این نوع پول خواهد بود.

محمدی در مورد کمبود آموزش در زمینه ارزهای دیجیتال گفت: متاسفانه ما در کشور مشکل پایه ای در مباحث اقتصادی و آموزشی داریم و بسیاری از افراد هنوز توان استفاده از خدمات الکترونیکی بانک ها را نیز ندارند. اگر در چنین شرایطی، به صورت ناگهانی ارز دیجیتال در بین ارزها قرار بگیرد، می تواند افراد را دچار گمراهی نموده و منجر به کلاهبرداری های حادتری از موضوع فیشینگ که در حال حاضر یک معضل اساسی است، گردد.

عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین مشهد گفت: بسیاری از شرکت های عظیم و کوچک در زمینه پرداخت حقوق خود، از ارزهای دیجیتال استفاده می نمایند. همچنین بسیاری از نیروهای متخصص کشور که در شرکت های خارجی فعالیت دارند، به دلیل تحریم ها و بعضی مسائل پرداخت از ارزهای دیجیتال استفاده می نمایند. در واقع ارزهای دیجیتال باعث شده این افراد به راحتی بتوانند با کشورهای خارجی همکاری داشته و حقوق خود را بر اساس بیت کوین، اتریوم و... دریافت نمایند.

پرداخت حقوق بازیکنان فوتبال با ارز دیجیتال به تامین اقتصادی باشگاه ها یاری می نماید

وی افزود: بعضی از باشگاه های فوتبال نیز به سمت پرداخت حقوق بازیکنان با استفاده از ارزهای دیجیتال رفته اند که این کار می تواند به تامین اقتصادی آن یاری کند.

این کارشناس ارزهای دیجیتال در مورد لزوم مراقبت و قانون گذاری در این زمینه توضیح داد: هر چیزی که نام ارزش در کنارش قرار می گیرد، خواسته یا ناخواسته مواردی غیرقانونی و خلاف آن نیز خواهد داشت. ارزهای دیجیتال نیز از این موضوع مستثنی نیست.

محمدی ادامه داد: خصوصیت مثبت ارزهای دیجیتال این است که شفافیت تراکنش ها را معین می نماید. دولت ها برای کاهش کلاهبرداری ها باید آموزش در این زمینه را افزایش دهند. در واقع لازم است آموزش در این زمینه به حدی خوب پیش رود که دانش نسبت به این حوزه افزایش یابد، مردم جامعه با دید بهتری به این موضوع نگاه نمایند، این پدیده را صرفا به عنوان ابزاری برای سرمایه گذاری نبینند و به عنوان پول و ابزاری برای پرداخت به آن نگاه نمایند.

عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین مشهد با اشاره به گره خوردن زندگی جوامع با حیات دیجیتال گفت: واحد پولی که ما همه روزی با آن کار می کنیم، در نهایت به عددی دیجیتال تبدیل می گردد. زندگی ما با تکنولوژی گره خورده که این موضوع، خارج از اختیارات همه ماست. در این شرایط لازم است ارزی که قرار است به عدد دیجیتال تبدیل گردد، به امنیت و شفافیت احتیاج دارد.

وی گفت: بسیاری از افراد با مشاهده رشد بیت کوین، تصور می نمایند حدود 12 سال پیش قیمت یک بیت کوین کم تر از یک دلار بوده اما قیمت فعلی آن 10 هزار دلار است. باید توجه داشت افراد سودجو از چنین موقعیت هایی سوءاستفاده می نمایند.

استفاده افراد سودجو از زمان کم مورد احتیاج برای ساخت ارز رمزنگاری شده

این کارشناس ارزهای دیجیتال در مورد کمبود دانش افراد و کلاهبرداری با استفاده از ارزهای دیجیتال گفت: ساخت ارز رمزنگاری شده و دیجیتال کمتر از یک ساعت زمان می برد. ساخت آن هم کار خاصی احتیاج ندارد. افراد سودجو نیز با استفاده از این موضوع اشخاصی را که طمع زیادی داشته و قصد یک شبه پولدار شدن دارند را طعمه خود قرار می دهند و با ساخت یک ارز دیجیتال آن ها را تشویق به خرید آن می نمایند و می گویند که این ارز نیز مانند بیت کوین در 10 سال آینده با افزایش قیمت شدیدی روبرو خواهد شد؛ در صورتی که چنین مساله ای واقعیت ندارد و هر موضوعی احتیاجمند زمان و پروتکل های خاص برای ارزشمند شدن است.

محمدی اضافه نمود: در صورتی که افراد تمایل به سرمایه گذاری در این حوزه دارند، باید با مطالعه کامل وارد شوند زیرا بیشتر افرادی که در این حوزه مورد کلاهبرداری واقع می شوند، دانش بسیار پایینی در این زمینه داشته اند؛ بنابراین با این کار پول خود را به باد می دهند. در حال حاضر به دلیل نبود قانون در این زمینه هیچ راه پیگیری نیز وجود نخواهد داشت.

مصوبه استخراج ارزهای دیجیتال در کشور احتیاج به اصلاحات بیشتری دارد

عضو هیات مدیره انجمن بلاکچین مشهد در واکنش به کشف و ضبط دستگاه های استخراج ارز دیجیتال در سراسر کشور گفت: بعضی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم و... احتیاجمند استخراج، سخت افزار و انرژی مناسب است. از تابستان سال گذشته با افزایش میزان برق مصرفی به دلیل استفاده از این دستگاه ها، قانونی در این زمینه تعریف و مصوب شد. اینکه برای این موضوع قانونی تعریف شده، اتفاق خوبی است اما باید شفافیت نیز وجود داشته باشد. به نظر می رسد مصوبه تعریف شده در زمینه ماینینگ و استخراج ارزهای دیجیتال در کشور احتیاج به اصلاحات بیشتری دارد.

وی افزود: تعرفه در نظر گرفته شده اداره برق برای این استخراج رمزارز تعرفه ای صادراتی است و برای شخصی که در داخل کشور زندگی می نماید، خرید و استخراج این نوع ارز صرفه ای نخواهد داشت. شاید با این کار فضا برای افرادی که در خارج از ایران تجارت می نمایند و تمایل دارند پول خود را در ایران سرمایه گذاری نمایند، مهیاتر شده است.

این کارشناس ارزهای دیجیتال گفت: پیشنهاد می کنم ادارات دولتی که قطعا در آینده با این موضوع سروکار پیدا خواهند کرد، به آموزش نیروهای خود در این زمینه بپردازند.

محمدی با اشاره به لزوم آموزش مسئولان در زمینه ارزهای دیجیتال توضیح داد: قراردادهای هوشمندی که قصد کلاهبرداری با استفاده از ارز اتریوم دارند، کشف شده است و پس از آن رئیس پلیس فتای استان خراسان رضوی گفت که از این پس هر فردی که با ارز اتریوم کار کند، کلاهبردار است. در این زمینه انتظار بیشتر بود و توقع می رفت ماهیت اتریوم برای مسئولان شناخته شده تر باشد. بنابراین توصیه می گردد که مسئولان دولتی نیز بیشتر با موضوع رمزارزها آشنا شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پدیده نوظهور رمزارزها و مصائب آن برای جامعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدیده نوظهور رمزارزها و مصائب آن برای جامعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید