نگاهی به کاربرد پزشکی سداب

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، یک گیاه بدون کرک است که ارتفاع آن به 14 تا 45 سانتی متر می رسد. برگ های پایینی کم و بیش دمبرگ دارند و بخش های نهایی دارای 2 تا 9 میلی متر عرض هستند و به شکل نیزه ای تا بیضی شکل

نگاهی به کاربرد پزشکی سداب

نویسندگان: کوهویی لینگ، چوا تانگ کیان، تان چای هون

مترجمان: دکتر حسین حسین زاده، دکتر محسن ایمن شهیدی، دکتر رامین رضایی

نام علمی (خانواده):

Ruta graveolens L. (Rutaceae)

نام انگلیسی:

Herb of Grace, Common Rue

نام فارسی:

سداب

مشخصات:

یک گیاه بدون کرک است که ارتفاع آن به 14 تا 45 سانتی متر می رسد. برگ های پایینی کم و بیش دمبرگ دارند و بخش های نهایی دارای 2 تا 9 میلی متر عرض هستند و به شکل نیزه ای تا بیضی شکل مستطیلی باریک دیده می شوند. گل آذین نسبتاً سست است. برای درمان گوش درد، روغن گیاه روی گوش پاک کن ریخته می شود و به نواحی دردناک وارد می شود. برای مصرف خوراکی، 1 کپسول و یا نیم تا یک قاشق چایخوری از عصاره گیاه، سه بار در روز بعد از غذا مصرف می شود. کرم موضعی در هنگام ضرورت مالیده می شود در خصوص قاعدگی به تأخیر افتاده، روزانه 2 فنجان از دم نموده گیاه مصرف می شود ساقه گل هم میزان و یا طولانی تر از کپسول است. برگه ها نیزه ای و برگی شکل هستند. کاسبرگ ها نیزه ای و نوک تیزند. کاسبرگ ها بیضی مستطیلی - تخم مرغی، دندانه دار و موّاج هستند. کپسول ها کروی و بخشها به سمت بالا باریک و به یک نوک با زاویه منفرجه می رسند.

منشأ:

بومی اروپا.

ترکیبات شیمیایی:

روتوساید، روتاورین، روتین، الهول، پره گی جرن، گی جرن، برگ پتن، زانتوتوکسین، فاگارین، گراوئولینین و سایر مواد.

کاربرد در طب سنتی:

به طور گسترده ای برای درمان عفونت های کرمی و انگلی به کار می رود. کاربرد این گیاه برای درمان پسوریازیس و ویتیلیگو به دلیل وجود پسورالن و متوکسی پسورالن معمول است. برای کاهش اسپاسم های عضلانی، بادشکن، یوتروتونیک، حفظ هموستاز، قاعدگی آور، دفع کرم های روده ای، درمان هپاتیت، سوء هاضمه، اسهال، گزیدگی حشرات، سرطان، سرماخوردگی، تب، مارگزیدگی، درد گوش، درد دندان و پادزهر به ویژه در مسمومیت مالاریایی به کار می رود. بعلاوه برای سقط به کار می رود و به بارداری خاتمه می دهد. (9) این گیاه در مکزیک به عنوان مسکّن به کار می رود.

آثار دارویی:

مسکّن، ضد باکتری، ضد سرطان، ضد باروری، ضد التهاب، ضد میکروب، ضد تک یاخته و سیتوتوکسیک.

میزان مصرف:

برای درمان گوش درد، روغن گیاه روی گوش پاک کن ریخته می شود و به نواحی دردناک وارد می شود. برای مصرف خوراکی، 1 کپسول و یا نیم تا یک قاشق چایخوری از عصاره گیاه، سه بار در روز بعد از غذا مصرف می شود. کرم موضعی در هنگام ضرورت مالیده می شود در خصوص قاعدگی به تأخیر افتاده، روزانه 2 فنجان از دم نموده گیاه مصرف می شود

عوارض جانبی:

کاهش فشار خون، واکنش های ازدیاد حساسیت، راش، اریتم و تاول در هنگام مصرف موضعی دیده شده است. دوزهای درمانی ممکن است با عوارضی مثل خلق و خوی افسردگی، اختلالات خواب، خستگی، گیجی و اسپاسم همراه باشند. مصرف همزمان گلیکوزیدهای قلبی (دیگوکسین، دیژیتوکسین) با این گیاه ممکن است منجر به افزایش آثار اینوتروپیک شود. مصرف همزمان با داروهای کاهنده فشار خون ممکن است منجر به افزایش انبساط عروقی شود. سوء استفاده برای سقط در هنگام بارداری ممکن است منجر به عوارضی نظیر استفراغ، دردهای اپی گاستر، آسیب کلیوی، افسردگی، اختلالات خواب، احساس سرگیجه، هذیان، غش، لرزش، اسپاسم و در مواردی با نتایج کشنده ای همراه باشد.

مسمومیت زایی:

برای انسان و حیوان خطرناک است.

موارد منع مصرف:

در هنگام بارداری مصرف نشود. در دوران شیردهی، در بچه ها و افرادی که به این گیاه حساسیت دارند، مصرف نشود. مبتلایان به بیماری های قلبی باید این گیاه را با احتیاط مصرف نمایند. در افرادی که دچار نقص عملکرد کلیوی هستند موارد منع مصرف دارد.

تداخلات دارو - گیاه:

مصرف همزمان گلیکوزیدهای قلبی (دیگوکسین، دیژیتوکسین) با این گیاه ممکن است منجر به افزایش آثار اینوتروپیک شود. مصرف همزمان با داروهای کاهنده فشار خون ممکن است منجر به افزایش انبساط عروقی شود.

پی نوشت:

برای مشاهده پی نوشت های این کتاب به منبع مقاله مراجعه شود.

منبع مقاله :

لینگ، کوهویی - تانگ کیان، چوا - چای هون، تان؛ (1392)، راهنمای گیاهان دارویی: مصور و با رویکرد علمی و دارویی، مترجمان: حسین حسین زاده - محسن ایمن شهیدی، رامین رضایی، مشهد: بنیاد پژوهشهای آستان قدس رضوی، چاپ اول.

منبع: راسخون

به "نگاهی به کاربرد پزشکی سداب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به کاربرد پزشکی سداب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید