کاوا؛ گیاهی که جایگزین به حقِ دارو های خواب آور است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، کاوا به علت اثرات آرام بخشی خود، به طور معمول به عنوان جایگزینی برای دارو های خواب استفاده می گردد. کاوا را به صورت چای، عصاره مایع و یا در قالب دارو و به شکل کپسول مصرف می نمایند.

کاوا؛ گیاهی که جایگزین به حقِ دارو های خواب آور است

به گزارش عصر ایران، کاوا با نام علمی Piper methysticum گیاهی از سرده فلفلیان است و اغلب کاوا کاوا نیز نامیده می گردد. کاوا گیاهی است بومی جزایر جنوبی اقیانوس آرام و ساکنان این جزایر صد ها سال است که از آن به عنوان یک نوشیدنی تشریفاتی برای ایجاد حالت آرامش استفاده می نمایند.

اخیرا کاوا به واسطه خواص آرامش بخش و کاهنده استرس خود مورد توجه گسترده قرار گرفته است و می توان آن را از عطاری های سراسر کشور تهیه کرد. گفتنی است تمامی نکاتی که در خصوص این گیاه در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند، به وسیله مقالات منتشر شده به وسیله مرکز ملی اطلاعات زیست فناوری آمریکا قابل دسترسی هستند.

پیش از مصرف هر گونه محصول گیاهی یا داروی شیمیایی با پزشک و داروساز مشورت کنید.

کاوا یک درختچه استوایی همواره سبز با برگ های قلبی شکل و ساقه های چوبی است. بعضی از جوامع به طور سنتی از نوشیدنی کاوا طی گردهمایی های اجتماعی استفاده می نمایند. برای تهیه این نوشیدنی ابتدا باید ریشه های آن به خمیر تبدیل شوند. در گذشته روند آسیاب به طور سنتی با جویدن ریشه ها و تف کردن آن ها به بیرون انجام می شد، اما امروزه معمولا با دست صورت می گیرد. سپس خمیر را با آب مخلوط و صاف نموده و در نهایت مصرف می نمایند.

مواد فعال این گیاه انواع کاوالاکتون ها محسوب می شوند که 3 تا 20 درصد وزن خشک ریشه گیاه را تشکیل می دهند. مطالعات نشان داده اند که کاوالاکتون ها فواید متنوعی به همراه دارند:

- کاهش اضطراب

- محافظت از نورون های آسیب دیده

- کاهش احساس درد

- کاهش خطر ابتلا به سرطان (هرچند این شواهد محدود به مطالعات حیوانی هستند)

گفتنی است که بیشتر تحقیقات تا به امروز بر پتانسیل کاوا در راستای کاهش اضطراب متمرکز بوده اند.

با وجود آن که مکانیسم دقیق کاوالاکتون ها تا حد زیادی ناشناخته به جای مانده است، به نظر می رسد که این ترکیبات با تاثیر بر انتقال دهنده های عصبی در مغز کار می نمایند. انتقال دهنده های عصبی مواد شیمیایی مخصوصی هستند که اعصاب برای برقراری ارتباط با یکدیگر از آن ها استفاده می نمایند.

اما این گیاه فوق العاده چه مزایایی برای سلامتی دارد؟

به کاهش اضطراب کمک می نماید

امروزه مسائل اضطرابی یکی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی هستند. آن ها معمولا با تبادل نظر درمانی، تجویز دارو یا ترکیبی از هر دو درمان می شوند. انواعی از دارو ها برای این منظور در دسترس هستند، اما هر یک از آن ها عوارض جانبی ناخواسته خود را دارند و یا حتی می توانند سبب ایجاد وابستگی شوند.

چنین مسائلی تقاضا برای دارو های طبیعی و خصوصا ایمن مانند کاوا را افزایش داده اند. اولین مطالعه طولانی مدت در زمینه آنالیز اثرات عصاره کاوا در افراد مبتلا به اضطراب در سال 1997 منتشر شد. در مقایسه با دارونما، این گیاه توانست به طور قابل توجهی شدت اضطراب درک شده به وسیله شرکت نمایندگان را کاهش دهد.

محققان بعلاوه هیچگونه عارضه جانبی خاصی در ارتباط با ترک یا وابستگی متذکر نشدند، در حالی که این عوارض با دارو های دیگری که اغلب برای درمان اضطراب استفاده می شوند بسیار رایج هستند.

به افزایش کیفیت خواب و برطرف بیخوابی کمک می رساند

کمبود خواب با بسکمک از مسائل پزشکی از جمله فشار خون بالا، دیابت، افسردگی، چاقی و سرطان مرتبط است. با درک این موضوع، بسکمک از مردم برای کمک به خواب بهتر به دارو های خواب روی می آورند. مانند دارو هایی که برای درمان اضطراب استفاده می شوند، دارو های خواب نیز ممکن است منجر به وابستگی فیزیکی شوند.

کاوا به علت اثرات آرام بخشی خود، به طور معمول به عنوان جایگزینی برای دارو های خواب استفاده می گردد. در یک مطالعه روی 24 نفر، کاوا در مقایسه با دارونما استرس و بی خوابی را به طرز معناداری کاهش داد. با این حال، هم محققان و هم شرکت نمایندگان می دانستند که در حال مصرف کاوا هستند یا دارونما. این موضوع ممکن است بر نتیجه نهایی تاثیر گذاشته باشد.

با وجود چنین نواقصی در مسیر مطالعات، پژوهش دیگری با با کیفیت بالاتر نشان داد که کاوا در بهبود کیفیت خواب و کاهش اضطراب تاثیرگذارتر از دارونما است.

در مجموع کاوا را به صورت چای، عصاره مایع و یا در قالب دارو و به شکل کپسول مصرف می نمایند.

دوز

محققان توصیه می نمایند که اندازه مصرف روزانه کاوالاکتون ها نباید از 250 میلی گرم تجاوز کند. دوز موثر کاوالاکتون ها نیز 70 تا 250 میلی گرم است. مکمل های کاوا ممکن است کاوالاکتون ها را بر حسب میلی گرم یا درصد ذکر نمایند. اگر محتوا به صورت درصد ذکر شده باشد، باید اندازه کاوالاکتون های موجود در آن را محاسبه کنیم.

به عنوان مثال اگر یک کپسول حاوی 100 میلی گرم عصاره ریشه کاوا باشد و به طور استاندارد 30 درصد کاوالاکتون را در خود جای داده باشد، حاوی 30 میلی گرم کاوالاکتون خواهد بود. از این رو برای رسیدن به دوز موثر در محدوده 70 تا 250 میلی گرم کاوالاکتون، باید حداقل سه کپسول از این مکمل خاص مصرف کنیم. بیشتر عصاره های ریشه کاوا نیز حاوی 30 تا 70 درصد کاوالاکتون هستند.

عوارض جانبی

در حالی که کاوا ممکن است برای اضطراب و بسکمک از مسائل عصبی مفید باشد، نگرانی هایی در خصوص عوارض جانبی آن وجود دارد. در اوایل دهه 2000، موارد متعددی از سمیت کبدی مربوط به مصرف کاوا گزارش شد.

سازمان غذا و داروی آمریکا بعدتر در خصوص خطر آسیب کبدی مرتبط با محصولات حاوی کاوا هشدار داد. استفاده از آن حتی در بسکمک از کشور ها از جمله آلمان، سوئیس، فرانسه، کانادا و بریتانیا ممنوع یا محدود شد. با این حال، ممنوعیت در آلمان به علت شواهد ضعیف پیرامون خطرات مصرف کاوا برداشته شد.

تصور می گردد که کاوا از طرق مختلف به کبد آسیب می رساند، یکی از آن ها نحوه تداخل آن با دارو های خاص است. آنزیم های کبدی که کاوا را تجزیه می نمایند سایر دارو ها را نیز تجزیه می نمایند. بنابراین، کاوا می تواند در عملکرد این آنزیم ها تداخل ایجاد نموده و از تجزیه سایر دارو ها جلوگیری کند. این موضوع باعث تجمع دارو ها شده و ممکن است به کبد آسیب برساند.

در مقابل شماری از پژوهش های علمی معتبر در این زمینه، هیچ شواهدی از آسیب کبدی در افرادی که این مکمل ها را در کوتاه مدت یا حدود 1 تا 24 هفته مصرف نموده اند، نیافتند. در مجموع افرادی که آسیب کبدی زمینه ای ندارند و یا مصرف نماینده دارو های موثر بر کبد نیستند، ممکن است بتوانند به طور ایمن از کاوا به مدت حدودا یک الی دو ماه استفاده نمایند.

منبع: فرارو

به "کاوا؛ گیاهی که جایگزین به حقِ دارو های خواب آور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاوا؛ گیاهی که جایگزین به حقِ دارو های خواب آور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید