مکانی که تا صد سال آینده از روی نقشه ناپدید خواهد شد!

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، زومیت نوشت: مطالعات اقلیمی نشان می دهد که با گرم شدن اقیانوس هند ممکن است الگوی بادهای موسمی نیز تغییر کند. تحت تأثیر این تغییر، مکان های خشک مرطوب تر می شوند.

مکانی که تا صد سال آینده از روی نقشه ناپدید خواهد شد!

همه ساله بادهای موسمی جنوب آسیا، منطقه ها سرسبز هند را درمی نوردند و سپس از غرب یا ناحیه خشک بین هند و پاکستان خارج می شوند. این عدم تقارن بین جنگل های بارانی هیمالیا و بیابان بزرگ هند به شکل گیری تمدن ها یاری نموده است. بیابان بزرگ هند یا بیابان تار که در شمال غربی شبه قاره هند واقع شده است، پرجمعیت ترین بیابان دنیا است؛ اما با گرم تر شدن هوا در نتیجه تغییرات اقلیمی، بادهای موسمی به منطقه های بسیار دورتر از غرب این منطقه حرکت خواهند کرد. براساس مطالعه ای تازه در نشریه ساینس، بیابان بزرگ هند ممکن است ظرف مدت یک قرن به طور کامل ناپدید گردد.

شانگ پینگ ژی، اقلیم شناس در مؤسسه اقیانوس شناسی اسکریپس می گوید از بین رفتن بیابان تار زندگی یک میلیارد نفر را تحت تأثیر قرار می دهد. وی انتظار دارد که یافته های پژوهش اخیر با خطر وقوع سیل در بیابان بزرگ هند همراه باشد؛ شبیه به اتفاقی که سال 2022 در کشور همسایه رخ داد. در آن موقع، باران سیل آسا در پاکستان هشت میلیون نفر را آواره کرد و خسارتی نزدیک به 15 میلیارد دلار را به بار آورد.

بادهای موسمی جنوب آسیا در بیابان تار اثر عکس خواهند داشت

بیشتر پژوهش ها با این پیش بینی همراه است که با گرم تر شدن سیاره تعداد بیابان های زمین افزایش خواهد یافت. به عنوان مثال، تا سال 2050 صحرای بزرگ آفریقا بیش از شش هزار کیلومتر مربع در سال توسعه می یابد. اما بادهای موسمی جنوب آسیا ممکن است در بیابان تار که در شمال غربی خشک شبه قاره جنوب آسیا واقع شده، تأثیری معکوس داشته باشد.

محققان در پژوهشی که ماه جاری در نشریه آینده زمین منتشر شد، داده های آب وهوایی جنوب آسیا درطول 50 سال گذشته را جمع آوری کردند. آن ها به روند تغییرات بارندگی ها در گذشته نگاه انداختند و تغییرات در مدت زمان به طول کشیدن بادهای موسمی و محل تمرکز کنونی آن ها را آنالیز کردند. سپس، محققان اطلاعات تاریخی در خصوص بارندگی ها و بعلاوه دمای سطح دریا را در یک مدل آب وهوایی به یکدیگر وصل کردند تا دریابند که چگونه ممکن است در آینده مسیر باد موسمی تحت تأثیر خط سیر گازهای گلخانه ای تغییر کند.

دانشمندان دریافتند که مسیر حرکت باران های موسمی هم اکنون به سمت غرب منتقل شده و اندازه بارش در بعضی از منطقه ها خشک شمال غرب تا 50 درصد افزایش می یابد؛ درحالی که بخش هایی از منطقه ها مرطوب شرقی کاهش باران ها را تجربه می نمایند. مدل های تیم پیش بینی می نماید که در طول قرن بعدی، با حرکت بادهای موسمی به بیش از 500 کیلومتر دورتر از غرب، بیابان تار تقریباً دو برابر اندازه بارندگی کنونی را شاهد خواهد بود.

در قرن بعدی بیابان تار دو برابر اندازه بارندگی فعلی را شاهد خواهد بود

باپندرا نات گوسوامی، متخصص هواشناسی در دانشگاه کاتن و یکی از نویسندگان همکار پژوهش، معتقد است که یافته های اخیر دور از انتظار و غیرمنطقی به نظر می آیند. او گفت: به طور معمول مردم معتقدند که تغییرات اقلیمی منطقه ها مرطوب را مرطوب تر و منطقه ها خشک را خشک تر خواهد نمود.

مدل های پژوهشگران نشان می دهد که گرم تر شدن اقیانوس هند به طور ناموزون ادامه خواهد یافت و در غرب سریع تر از شرق گرم می گردد. آن ها پیش بینی می نمایند که این عدم تعادل، یک منطقه کم فشار بحرانی به نام منطقه همگرایی درون حاره ای را به سمت غرب حرکت می دهد و در نتیجه، بر محل تمرکز باران های موسمی تأثیر می گذارد.

گوسوامی معتقد است که به علت غیرمعمول بودن این رویداد، منطقه همگرایی درون حاره ای به طور مستقیم بر جایی که باران موسمی آسیای جنوبی به زمین برخورد می نماید، تأثیر می گذارد. او می گوید: بیابان تار احتمالاً تا انتها قرن کاملاً سبز خواهد شد.

سیل های ویرانگر سال 2022 در پاکستان به طور گسترده ای به تأثیر تغییرات اقلیمی بر الگوهای آب وهوا نسبت داده شد.

بیشتر بارندگی های بیابان تار در دهه های آینده به صورت بارش آرام و نم نم در طول چندیدن ماه نخواهد بود، بلکه باران به صورت رگباری تار را بمباران خواهد نمود. این افزایش در بارش باران های سیل آسا، انباشته شدن بیش از 10 سانتیمتر آب در روز را به همراه خواهد داشت، بدین معنی که مردم منطقه باید خود را برای جلوگیری از سیل های سالانه ای که کشاورزی و شهرهای هموار را نابود می نماید، سازگار نمایند.

بیابان تار احتمالاً تا انتها قرن کاملاً سبز خواهد شد

گوسوامی معتقد است که با مدیریت صحیح، افزایش باران می تواند به نعمت تبدیل گردد. این اتفاق می تواند منطقه را به الگوی آب وهوایی گذشته اش بازگرداند؛ وضعیتی که بیش از پنج هزار سال پیش باعث شکوفایی تمدن دره سند، یکی از اولین فرهنگ های بزرگ در دنیا شد.

شیه یو وانگ، دانشمند اقلیم در دانشگاه ایالتی یوتا، با اشاره به ویرانی های ناشی از سیل اخیر در پاکستان خاطرنشان می نماید: مهم است که خطرات مرتبط با بارش باران شدید را فراموش نکنیم. با توجه به اینکه این منطقه پس از سیل سال گذشته همچنان در حال بازسازی آسیب هایی است که فقر شدید بیش از 9 میلیون نفر را در پاکستان به همراه داشت، ژی معتقد است که ادامه یافتن بارندگی های شدید می تواند بسیار ترسناک باشد.

از آنجایی که دنیا در حال آماده سازی خود برای آینده ای گرم تر است، ژی می گوید پژوهش تازه بر احتیاج به آنالیز دقیق تر منطقه ها محدود گذار آب وهوایی، مانند هند و پاکستان، تأکید می نماید. برای بعضی از محققان، این تغییر در الگوهای بارندگی ممکن است نسبت به سایر تغییرات گسترده اقلیمی ناچیز به نظر برسد. اما در این منطقه ها بسیار حساس و دارای تراکم جمعیت بالا، هرگونه تغییر جزئی در زمین اثرات شگرفی دارد.

227227

منبع: خبرآنلاین

به "مکانی که تا صد سال آینده از روی نقشه ناپدید خواهد شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکانی که تا صد سال آینده از روی نقشه ناپدید خواهد شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید