فلسفه گره زدن سبزه در روز سیزده بدر چیست؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، گره زدن سبزه در روز طبیعت یا همان سیزده بدر یکی از سنت های نوروز است. گره زدن سبزه در بین ایرانیان نماد گشایش کار به ویژه در امر ازدواج است.

فلسفه گره زدن سبزه در روز سیزده بدر چیست؟

وبلاگ آمیتیس تک | سرویس سرگرمی - یکی از سنت های خاص بین ایرانیان گره زدن سبزه بعد از تعطیلات عید نوروز و در روز طبیعت است. ایرانیان پیرو آداب و سنن نوروز در روز سیزدهم فروردین ماه که به سیزده بدر شناخته می شود به بیرون از خانه های خود می فرایند و سبزه ای را که در عید نوروز بر سر سفره های هفت سین گذاشته بودند گره زده و به آب می اندازند. بعضی نیز اعتقاد دارند روز 13 بدر روز نحسی است! شاید خیلی ها تمام این کارها را بدون اطلاع از دلیل آن انجام دهند. اگر کنجکاو هستید درباره علت این سنت خاص بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

از نگاه بعضی افراد ، ارتباط ازدواج و گره زدن سبزه در روز 13 فروردین (سیزده بدر) به عنوان راهی برای باز شدن بخت در نظر گرفته می شود. گره زدن سبزه، به نیت باز شدن گره دشواری ها و برآورده شدن آرزوها، از جمله بیرون کردن نحسی است. در تاریخچه سیزده بدر این باور معروف است که سبزه گره زدن دختران دم بخت، شگونی برای ازدواج و همسر یابی، می باشد اما این ارتباط تا چه حدی درست است و آیا واقعا این کار تاثیری در امر ازدواج و یا گشایش کار افراد دارد؟!

تاریخچه گره زدن سبزه در سیزده بدر

در اوستا (کتاب باستانی زرتشت) از کیومرث سخن گفته شده است و وی را نخستین بشر و اولین پادشاه نامیده اند. براساس این کتاب ،پسر و دختر دوقلوی کیومرث (مشیه و مشیانه) برای اولین بار در روز 13 فروردین با یکدیگر ازدواج کردند.به دلیل آنکه در آن دوران ، مراسم عقد و عروسی وجود نداشت ؛ مشیه و مشیانه با گره زدن دو شاخه ، مراسم پیمان زناشویی را برگزار کردند. این مراسم از آن موقع توسط دختران و پسران دم بخت برگزار می شده ولی در دوره کیانیان تقریبا متروک شد. تا اینکه در دوره هخامنشیان دوباره این رسم آغاز شد و تا امروز نیز باقی مانده است.

دلیل سند مذکور در کتاب مجمل التواریخ بدین صورت آمده است:

اول مردی که به زمین ظاهر شد ، پارسیان او را کل شاه گویند. پسر و دختری از او ماند که مشیه و مشیانه نام گرفتند و روز سیزده نوروز با هم ازدواج کردند و در مدت پنجاه سال هیجده فرزند بوجود آوردند و چون مردند دنیا نود و چهار سال بی پادشاه بماند.

بنابراین براساس تاریخچه عنوان شده ؛ رسم سبزه گره زدن ، شیوه ای جهت اعلام پیوند زناشویی بوده است و کاملا واضح است که با توجه به مراسم های ازدواج کنونی ، گره زدن سبزه منسوخ شده است. بر همین اساس کردهای ایران و عراق که زرتشت را از خود می دانند روز سیزدهم فروردین را جزو جشن نوروز به حساب می آورند.

برطرف مسائل با سبزه گره زدن

برطرف مسائل با گره زدن به سبزه نشان دهنده آن است که مردم اعتقاد داشتند که خداوند زمین و آنچه که در کائنات است را آفریده و اگر گره ای در کارشان می افتد، به خاطر چینش کائناتی است، به همین دلیل در این چینش کائناتی از ستارگان بیشتر الهام می گرفتند و ایامی را قمر در عقرب و فعل سعد (سعد به معنی خوب و فرخنده) می خواندند. در روز سیزده بدر کسانی که از خدا فرزند می خواهند و یا خواسته های دیگری دارند، به سبزه گره می زنند تا خداوند مسائل و خواسته هایشان را برآورده کند.

ارتباط گره زدن سبزه با بخت گشایی

در گذشته جامعه ما جامعه بسته ای بوده است. زن همواره در خانه بوده و منتظر بوده تا به خواستگاری اش بفرایند. امروزه تغییراتی بوجود آمده اما در گذشته دختران نمی توانستند همسرشان را خودشان انتخاب کند. بنابراین مهم ترین آمال و آرزوهای هر دختری در گذشته این بود که شوهر خوبی بکند یا زودتر به خانه بخت برود. درباره دخترها این حرف وجود داشت که: دختر که رسید به 20، باید نشست و به حالش گریست. اینها جزء فرهنگ ما بوده است. دختر در 16، 17 سالگی باید به خانه بخت می رفت وگرنه مایه ننگ به حساب می آمد. این ها واقعیاتی بود که وجود داشت. به همین دلیل دخترها به امامزاده می رفتند، سبزه گره می زدند و سفره های نذری پهن می کردند تا شاید نیروهای غیبی یاری نمایند و شوهری برایشان پیدا شود زیرا دختری که ازدواج نمی کرد جایگاهی در جامعه نداشت.

سنت گره زدن سبزه از نگاهی دیگر

دکتر نیک نام در رابطه با رسم سبزه گره زدن نظر دیگری دارد که بدین قرار می باشد:

بعضی از آداب نوروز مربوط به قبل از زرتشت است و به مردمان آریایی باز می شود. براساس باور مردمان آریایی ، تشتر فرشته باران و به شکل اسب سپید است که هرگاه دیوی به نام اپوش را از پای درآورد ، سالی پر از باران و سرسبزی را خواهند داشت. به همین دلیل ایرانیان و مخصوصا بانوان (که نماینده آناهیتا یا همان الهه آب و آبادانی هستند) در روز 13 فروردین با نوازش سبزه ها و گره زدن آن ها ، حمایت خود را از فرشته باران اعلام می نمایند.

منبع: setare.com

به "فلسفه گره زدن سبزه در روز سیزده بدر چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فلسفه گره زدن سبزه در روز سیزده بدر چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید