فعالیت 500 باب آزمایشگاه، کارگاه و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی گفت: این دانشگاه با بیش از 500 باب فضای آزمایشگاهی، کارگاهی و تحقیقاتی از امکانات و تجهیزات مناسبی برای خدمت به جامعه علمی و صنعتی کشور برخوردار است.

فعالیت 500 باب آزمایشگاه، کارگاه و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی

گروه استان های خبرگزاری وبلاگ آمیتیس تک؛ دانشگاه آزاد اسلامی با حدود 11 هزار آزمایشگاه و کارگاه و بیش از 147 هزار تجهیزات تخصصی، 12 پژوهشکده و 125 مرکز تحقیقاتی در خدمت جامعه دانشگاهی، پژوهشی و صنعتی کشور است. مجموعه ای که در قالب سامانه های ساها، ساتا و آزمایشگاه همکار استاندارد آماده هرنوع خدمت آزمایشگاهی به دانشگاهیان و صنعتگران سراسر ایران است.

بر این اساس بر آن هستیم تا این ظرفیت عظیم خدماتی کشور را در سلسله گزارش ها و مصاحبههایی به دانشگاهیان، پژوهشگران، صنعتگران و ... معرفی و اطلاع رسانی کنیم. در این شماره به ارائه خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی پرداخته می گردد.

ارائه 2 هزار و 400 خدمت آزمایشگاهی و کارگاهی در دانشگاه آزاد اسلامی همدان

تعداد خدمات آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی بیش از 550 خدمت متنوع است که بهره گیری از توان تخصصی و مهارت فنی حدود 80 کارشناس مجرب شاغل در این مجموعه ارائه می گردد.

علاوه بر این، دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی دارای 9 مرکز تحقیقاتی دارای مجوز از سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی است که در اجرای مطالعات بنیادی و انجام طرح های تحقیقاتی درون و برون دانشگاهی فعالیت می نمایند.

در همین زمینه با سیدکمال سیدی صاحباری مدیر آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز، مدیر آزمایشگاه های همکار استاندارد این دانشگاه و رئیس مرکز خدمات آزمایشگاهی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی به مصاحبه نشستیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

وبلاگ آمیتیس تک: ظرفیت های آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه متبوع خود را چگونه ارزیابی می کنید؟

سیدی صاحباری: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی با دارابودن بیش از 500 باب فضای آزمایشگاهی، کارگاهی و تحقیقاتی از امکانات و تجهیزات مناسبی برخوردار است که از آن جمله می توان وجود حدود 10 هزار تجهیز و دستگاه آزمایشگاهی، کارگاهی و تحقیقاتی را نام برد.

بعضی از این تجهیزات جزء تجهیزات با فناوری بالا و ذی قیمت است و علاوه بر اینکه در راستای انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی محققان مورد استفاده قرار می گیرد، در ارائه خدمات فنی به متقاضیان درون دانشگاهی و برون دانشگاهی نیز فعال هستند.

همه این ظرفیت ها موجب می گردد که بتوان مدعی شد دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی از استعداد، انگیزه و ظرفیت لازم در راستای تحقق فرمایش رهبری مبنی بر توصیه به مسئولان و فعالان جوان در عرصه علم و فناوری و کار آزمایشگاهی در راستای جهش فراوری، برخوردار است.

وبلاگ آمیتیس تک: چه دستگاه ها و تجهیزات شاخصی دارید که حتی می تواند برند محسوب گردد؟

سیدی صاحباری: از جمله تجهیزات شاخص با فناوری بالا و کاربردی که در دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی وجود دارد، می توان دستگاه هایی مانند دستگاه لایه نشانی در خلأ، لایه نشانی شیمیایی، میکروسکوپ نیروی اتمی (AFM)، جذب اتمی، GC ،GC - mass، اسپکتروفتومتر، آسیاب سیاره ای، PF، لومینومتر، FTIR، فریزهای 80-، HPLC، سه محوری و مکانیک خاک پیشرفته، PCR، الایزا، Real time-PCR، فوتومتر، میکروسکوپ اینورت، میکروسکوپ پلاریزان، انکوباتور CO2، شیکر انکوباتور، نانودرآپ، الکتروفورز، ژل داک، میکروتوم، کلروفیل متر، سانتریفیوژ یخچال دار، پروسسور التراسونیک، سوکسله، روتاری، هود لامینار، ژرمیناتور، سختی سنج، دوربین های توتال استیشن و تئودولیت، اسیلوسکوپ های دیجیتال و حافظه دار، مشخصه نگار، انواع ماشین آلات تراش، فرز، سنگ و ...را نام برد.

وبلاگ آمیتیس تک: کاربرد این دستگاه ها برای چه گروه های تحصیلی و پژوهشی است؟

سیدی صاحباری: تجهیزات یادشده در گروه های فنی و مهندسی ازجمله مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، گروه های علوم پایه از جمله شیمی، فیزیک، زمین شناسی، مهندسی کشاورزی، پزشکی، دامپزشکی و مراکز تحقیقاتی نانوفناوری صنعتی، بیوتکنولوژی، رباتیک و فناوری های نرم و بیوفتونیک کاربرد دارند.

وبلاگ آمیتیس تک: آیا آزمایشگاه های شما به آزمایشگاه همکار استاندارد تبدیل شده است؟

سیدی صاحباری: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی در سال های اخیر پیروز به دریافت گواهینامه آزمایشگاه همکار استاندارد در واحدهای تبریز (در زمینه بتن آماده، سنگدانه بتن و آجر رسی) و بناب (در زمینه بتن آماده) شده است.

مجتمع آزمایشگاهی شهید مهندس مهدی باکری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز نیز پیروز به اخذ و استقرار سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه مبتنی بر الگوی استاندارد ISO 9001 شده است.

واحد تبریز هم اقدام لازم برای اخذ و استقرار سیستم مدیریت کیفیت آزمایشگاه مبتنی بر الگوی استاندارد ISO 17025 نموده و در حال طی مراحل ممیزی نهایی است.

وبلاگ آمیتیس تک: تا به امروز چه اقداماتی برای گسترش دانش آزمایشگاهی و علمی دانشگاه تان داشته اید؟

سیدی صاحباری: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی اهتمام ویژه ای در راستای استانداردسازی آزمایشگاه و ارتقای ایمنی آزمایشگاه ها، کارگاه ها و مراکز تحقیقاتی نموده و به منظور حضور هرچه بیشتر در حوزه های ارائه خدمات برون دانشگاهی و افزایش سهم بازار اقدام به ایجاد مجتمع آزمایشگاهی شهید مهندس مهدی باکری و مجتمع مراکز تحقیقاتی و بیمارستان دامپزشکی در واحد تبریز نموده است.

همان گونه که قبلاً گفته شد، واحد تبریز در رایزنی با سازمان ها و نهادهای ذی صلاح در حال ایجاد آزمایشگاه های آکرودیته، معتمد و مرجع است. با بهبود مستمر سیستم مدیریت آزمایشگاه در حال کوشش برای قرارگرفتن در عرصه دانش های کاربردی نیز هست.

ازجمله فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی استان در زمینه گسترش دانش آزمایشگاهی، برگزاری کارگاه های آموزشی تخصصی ماشین ابزار و CNC به صورت کشوری و دوره های آموزشی تخصصی ISO 17025 و GLP و HSE - MS و MSDS، ایمنی کار در آزمایشگاه به صورت استانی در سال های اخیر است.

وبلاگ آمیتیس تک: با توجه به شعار سال (جهش فراوری) در آزمایشگاه ها و کارگاه های متبوع تان چه برنامه هایی برای یاری به رونق و جهش فراوری دارید؟

سیدی صاحباری: دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقیدر کنار سیستم آموزش دروس نظری با دارابودن ظرفیت های تجهیزاتی مناسب آزمایشگاهی و کارگاهی که قبلاً ذکر شد، در تربیت نیروی کار ماهر و متخصص که بی شک یکی از نخستین فاکتورهای لازم برای تحقق شعار جهش فراوری است، ایفای نقش می نماید.

این مجموعه با ارائه خدمات فنی به اعضای هیئت علمی به منظور اجرای طرح های برون دانشگاهی که گاه منجر به ساخت تجهیزات و دستگاههای مورد نیز صنایع می گردد، در راستای نیل به هدف جهش در فراوری ملی گام برمی دارد.

وبلاگ آمیتیس تک: در زمینه سامانه های ساها و ساتا چه فعالیت هایی داشته اید؟

سیدی صاحباری: آزمایشگاه ها و کارگاه های دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و واحد تبریز جزء دانشگاه های پیشرو در زمینه ساها بوده به شکلی که کتابچه معرفی ساها استان آذربایجان شرقی و کتابچه راهنمای توانمندی های آزمایشگاهی و تحقیقاتی واحد تبریز جزء نخستین کتابچه های منتشر شده در این زمینه بوده است.

اجرای 700 انتها نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

در زمینه عملیاتی نیز آزمایشگاه های عضو ساها و ساتا این استان در زمینه های تحقیقاتی و پژوهشی در حال ارائه خدمت به دانشجویان و اعضای هیئت عملی است به طوری که سالانه حدود 700 انتها نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری در این مجموعه اجرا می گردد. در کنار آن با ارائه خدمات فنی به متقاضیان برون دانشگاهی، نقش بسزایی را از سهم حضور در بازار این دانشگاه ایفا می نماید.

وبلاگ آمیتیس تک: از پیروزیت ها و افتخارات مجموعه های آزمایشگاهی بگویید.

سیدی صاحباری: آزمایشگاه بتن و مصالح ساختمانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز علاوه بر اینکه پیروز به اخذ گواهی آزمایشگاه همکار استاندارد شده است با احراز شرایط لازم در جشنواره ملی فرهیختگان سال 1398 دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان آزمایشگاه برتر کشوری شناخته شد و مورد تشویق رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نهاده شد.

وبلاگ آمیتیس تک: در زیرمجموعه آزمایشگاهی تان در استان اقداماتی علیه کرونا هم اجرا شده است که منجر به پیروزیت و فراوری محصول شده باشد؟

سیدی صاحباری: بله؛ در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز فراوری ضدعفونی نماینده دست و سطوح و ماسک فیلتردار با همکاری مرکز تحقیقات نانوفناوری صنعتی، مرکز رشد و شرکت دانش بنیان فاطر شیمی مستقر در مرکز رشد و ارائه پروپوزال طرح فراوری کیت تشخیص covid-19 که مراحل تحقیقاتی فراوری کیت در مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی واحد تبریز در حال اجرا است

دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی هم واحد ایلخچی هم اقدام به فراوری ماده ضدعفونی نماینده سطوح در سطح انبوه نموده است.

گزارش: احسان عربی مفرد- مجتبی آزادیان

4103/4062/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "فعالیت 500 باب آزمایشگاه، کارگاه و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعالیت 500 باب آزمایشگاه، کارگاه و مرکز تحقیقاتی در دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید