عدم درمان اختلالات گفتاری در آینده کودک تاثیرگذار است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، دکتر هاشم دوست با اشاره به ماهیت گفتار درمانی گفت: گفتاردرمانی یکی از شاخه های رشته پزشکی است که به بهبود هر اختلالی که موجب صدمه به گفتار گردد، یاری خواهد نمود. ریشه این اختلال را می توان در سکته و ضربه مغزی، پارکینسون، بیماری ام اس و یا سایر بیماری ها جستجو کرد.

عدم درمان اختلالات گفتاری در آینده کودک تاثیرگذار است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک ، دکتر هاشم فرهنگ دوست، گفتاردرمان و دکترای علوم اعصاب درخصوص گفتار درمانی و ریشه بعضی از اختلالات گفتاری در مصاحبه با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران ادامه داد: گفتاردرمانی دارای چندین حوزه است: اختلالات صدا، اختلالات مربوط به صدای تودماغی، اختلال شکاف کام و سایر اختلالات رشدی. یکی دیگر از این حوزه ها، اختلال روانی به معنی روان صحبت کردن است که اختلال لکنت زبان در این حوزه جا می گیرد. اختلال دیگر، اختلال تلفظی است که به اشتباه لکنت زبان تلقی می گردد. این اختلال در بچه ها شایع است که در صورت عدم درمان می تواند در آینده کودک مشکل زا باشد. این مشکل ممکن است ناشی از پردازش مغزی باشد.

تشخیص اختلال گفتاری در آغاز دو سالگی

دکتر هاشم دوست با تاکید بر اینکه اینکه اختلال در گفتار مختص رده سنی خاصی نیست، گفت: اختلالت گفتاری مختص سن و سال خاصی نیست اما در مورد بچه ها و پردازش مغزی آن ها باید این نکته را مدنظر داشت که با شکل گیری زبان و در ادامه ذهن و شخصیت کودک، اگر اختلال گفتاری درست و به موقع تشخیص داده گردد، از مشکلاتی که در آینده می تواند باعث چالش های ذهنی، شخصیتی ،اعتماد به نفس و موقعیت اجتماعی گردد، جلوگیری کند. خانواده ها باید مطلع باشند که با آغاز دو سالگی و تثبیت گفتار کودک اگر با مسائلی مثل محدودبودن تعداد کلمات و یا جملات بلند روبرو شوند، باید نسبت به مراجعه به گفتاردرمان اقدام نمایند.

حمایت رایگان سازمان بهزیستی از طرح غربالگری بینایی در مناطق محروم و روستایی

محسن فتاپور، معاون امور توسعه پیشگیری بهزیستی استان تهران نیز در بخش دیگری از برنامه تهران کلینیک رادیو تهران در مورد طرح غربالگری بینایی با هدف پیشگیری از کم بینایی و نابینایی برای بچه ها 6-3 سال گفت: طرح غربالگری بینایی از 15 تیرماه آغاز شده است و تا اواخر مهرماه ادامه دارد و بعد از آن نیز قابل تمدید خواهد بود. با توجه به شیوع ویروس کووید 19 و از آنجایی که این معضل در بچه ها تنها با معاینات پزشکی قابل تشخیص است، از تمامی خانواده هایی که فرزندانشان مشمول این طرح می شوند خواهشمندیم برای مراجعه به مراکز بهزیستی اقدام نمایند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر 230 پایگاه در سطح استان تهران به این منظور در حال فعالیت است. خانواده ها برای مطلعی از نزدیکترین مراکز بهزیستی به محل سکونتشان می توانند با شماره تلفن 88787198 تماس حاصل نمایند.

فتاپور در خاتمه اظهار داشت: این طرح با هدف اشتغالزایی برای بعضی موسسات، مبلغ پنج هزارتومان برای انجام معاینات پزشکی از خانواده ها دریافت می نماید اما در مناطق روستایی و محروم این طرح به صورت در حال اجراست. سازمان بهزیستی از سایر درمان های این طرح از جمله جراحی های لازم برای مناطق محروم و روستایی به صورت رایگان حمایت می نمایند.

منبع: جام جم آنلاین

به "عدم درمان اختلالات گفتاری در آینده کودک تاثیرگذار است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عدم درمان اختلالات گفتاری در آینده کودک تاثیرگذار است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید