درد در ناحیه راست پایین شکم

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، در بسیاری از موارد، درد شکم یا دل درد ناشی از سوء هاضمه یا یبوست است. با این حال، چنانچه علائم دیگری مانند تب، کمردرد و غیره هم همراه با آن مشاهده شوند، نمی توانید احتمال وجود یک اختلال شدید نهفته را منتفی بدانید.

درد در ناحیه راست پایین شکم

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

در بسیاری از موارد، درد شکم یا دل درد ناشی از سوء هاضمه یا یبوست است. با این حال، چنانچه علائم دیگری مانند تب، کمردرد و غیره هم همراه با آن مشاهده شوند، نمی توانید احتمال وجود یک اختلال شدید نهفته را منتفی بدانید. از آنجا که چندین اندام حیاتی در ناحیه راست شکم قرار دارند، علل احتمالی زیادی می تواند برای درد شدید یا مزمن پایین شکم وجود داشته باشد. در این مقاله به بعضی علل این درد پرداخته و در مقاله ای تحت اسم بعضی علل درد در سمت راست ناحیه تحتانی شکم به مواردی دیگر اشاره شده است.

علل و درمان

اگرچه به وجود آمدن اختلالاتی در معده مانند مسمومیت غذایی، صدمه، عفونت، و غیره، در صدر لیست علل درد معده قرار دارند، اما این شرایط بعلاوه می تواند ناشی از عللی باشد که به هیچ وجه ارتباطی با معده ندارند.

در ادامه چند علت بالقوه، علائم و روشهای درمانی آنها را به طور خلاصه معرفی می کنیم.

 آپاندیسیت

پس از یبوست، آپاندیسیت یکی از شایع ترین علل درد خصوصاً در ناحیه راست پایین شکم است. آپاندیسیت التهاب آپاندیس است که به علت ناشناخته ای رخ می دهد. این عارضه به طور معمول در افراد با گروه سنی بین 11 تا 40 سال رخ می دهد.

علائم: دردی شدید بالاخص در سمت راست شکم احساس می گردد به این علت که آپاندیس در این ناحیه قرار گرفته است. سایر علائمی مانند تب، استفراغ، از دست دادن اشتها، تهوع، اسهال و غیره هم مشاهده می شوند.

درمان: برداشتن آپاندیس ملتهب به وسیله عمل جراحی مؤثرترین روش بکار رفته در درمان آپاندیسیت است.

--

 سرطان

اگرچه مورد نادری است، اما درد شکم می تواند یکی از علائم سرطان کولون (روده بزرگ)، سرطان روده، سرطان معده (بعلاوه تحت اسم سرطان گاستریک شناخته می گردد)، سرطان تخمدان، و غیره باشد. سرطان به علت رشد کنترل نشده سلولها (تومور) درون اندام خاصی رخ می دهد.

علائم: علائم سرطان معده شبیه به علائم سایر اختلالات معده می باشد. درد در شکم، تهوع، سوء هاضمه، خستگی، استفراغ، کاهش وزن، سوزش معده، احساس پری شکم، ضعف، و غیره، بعضی از علائم اولیه آن به حساب می آیند.

درمان: ترکیبی از عمل جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی روشهای درمانی معمول سرطان می باشند. در صورت تشخیص زود و به موقع، عمل جراحی برای برداشتن تومور و یا بخش آلوده؛ پرتودرمانی، و غیره، می توانند به درمان سرطان تا حد زیادی یاری نمایند.

--

 یبوست

یبوست یکی از شایع ترین علل درد شکمی و دل پیچه است. این شرایط می تواند به چندین علت مانند ننوشیدن مقادیرکافی آب، پیروی از یک رژیم غذایی فاقد فیبر، اثرات جانبی بعضی داروها، سبک زندگی نامناسب و غیره رخ دهد. یبوست می تواند تمام گروه های سنی را تحت تأثیر قرار دهد.

علائم: دفع مدفوع کمتر از سه مرتبه در هفته، دفع مدفوع بسیار سفت، دردهای شکمی، فشار به هنگام دفع مدفوع، درد مقعد، از دست دادن وزن (در موارد مزمن) و غیره از علائم آن به تعداد می فرایند.

درمان: در بسیاری از موارد، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود می تواند به درمان یبوست یاری کند. پزشک بعلاوه داروها و یا ملین هایی را جهت درمان یبوست مزمن تجویز خواهد نمود. در موارد شدید، در صورتی که فرد از انسداد روده رنج ببرد، توصیه به انجام عمل جراحی می گردد.

--

 دیورتیکولیت

گاهی اوقات، کیسه هایی تحت اسم دیورتیکول، به صورت برآمدگی از دیواره کولون یا روده بزرگ ظاهر می شوند. تورم یا التهاب این دیورتیکول ها را دیورتیکولیت گویند. علت دقیق دیورتیکولیت ناشناخته است.

علائم: درد در ناحیه شکم، اسهال، یبوست، تغییر در عادات اجابت مزاج، تب، و غیره، علائم دیورتیکولیت می باشند.

درمان: در موارد خفیف، استفاده از آنتی بیوتیک و پیروی از یک رژیم غذایی مایع می تواند به برطرف این علائم یاری کند. به عبارت دیگر، در موارد شدید، جراحی و بستری در بیمارستان ممکن است لازم باشد.

--

 حاملگی خارج رحمی

حاملگی خارج از رحم یک اختلال بارداری است و زمانی رخ می دهد که تخمک در دیگر بخشهای دستگاه فراوری مثل زن جای گیر گردد. در بیشتر موارد، تخمک در لوله های فالوپ کاشته می گردد. درد شدید در سمت راست پایین شکم در طول بارداری معمولاً به علت حاملگی خارج رحمی احساس می گردد.

علائم: درد خفیف تا شدید در شکم (در یک طرف)، خونریزی از واژن، عرق کردن، اسهال، و غیره

درمان: اگر در مراحل اولیه تشخیص داده گردد، داروهایی به منظور انتها دادن به بارداری و درمان علائم تجویز می گردد. در مراحل بعدی، برای درمان اختلالات روش های جراحی ممکن است لازم باشد.

--

غیر از مواردی که در بالا اشاره شد، بیماریهایی مانند بیماری کرون، فتق، انسداد روده، التهاب کیسه صفرا، اندومتریوز، فیبروئید رحم، کیست تخمدان، چرخش تخمدان، و غیره، بعلاوه می توانند به درد معده در ناحیه راست منجر شوند.

دل درد از هر نوعی که باشد را نبایستی نادیده گرفت به این علت که یکی از علائم بالقوه هر یک از اختلالات جدی فوق الذکر است. عاقلانه است که به پزشک مراجعه نموده و در پی روشهای درمانی مناسب باشید. مراقب خود باشید!

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و تنها را درمان هرگونه اختلال مراجعه به پزشک می باشد.

منبع: راسخون

به "درد در ناحیه راست پایین شکم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درد در ناحیه راست پایین شکم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید