خبرنگاران مسکو دیپلمات های آمریکایی را احضار می نماید

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مسکو - خبرنگاران - ماریا زاخاروا سخنگوی وزارت امورخارجه روسیه بیان کرد:دیپلمات های آمریکایی به دلیل انتشار مطالبی درباره اعتراضات غیرقانونی در شهرهای این کشور به این وزارت خانه احضار می شوند.

خبرنگاران مسکو دیپلمات های آمریکایی را احضار می نماید

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک ماریا زاخاروا شنبه شب به طور مستقیم از کانال یوتیوب گفت: وزارت خارجه روسیه پس از انتشار محل های اعتراضات غیرقانونی در شهرهای روسیه از سوی دیپلمات های آمریکایی آنها را به وزارت خارجه احضار می نماید.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت : دیپلمات های آمریکایی به وزارت امور خارجه احضار می شوند تا بگویند چگونه اطلاعات منتشر شده توسط آنها به ذهنشان خطور نموده است.

وی تأکید کرد: کارمندان سفارت آمریکا نه تنها نقشه ای از مسیرهای اقدامات غیرقانونی را انتشار دادند، بلکه عبارت ورود به کرملین را نیز منتشر نموده اند.

زاخاروا توضیح داد: این اقدام به طور کلی فراتر از هر چارچوبی است. این چیست؟ آیا این انگیزه است، آیا یک تماس است، آیا یک دستورالعمل است ، آیا یک تحریک است؟

پیش از این، وزارت خارجه روسیه سفارت آمریکا در مسکو را به مداخله در امور داخلی این کشور و تشویق به اقدامات غیرقانونی متهم نموده بود.

سفارت آمریکا در روسیه روز گذشته در سایت اینترنتی خود مکان و زمان برگزاری تظاهرات غیرقانونی در 20 شهر روسیه را منتشر کرد و در کنار آن از شهروندان آمریکا خواست تا از حضور در این گونه برنامه ها بپرهیزند.

هزاران نفر از طرفداران الکسی ناوالنی امروز در چندین شهر روسیه اقدام به برپایی تظاهرات نموده و خواهان آزادی او شدند.

به گزارش خبرنگار اسپوتنیک تعدادی زیادی از شرکت کنندگان در تظاهرات غیرقانونی در میدان پوشکینسکایا در مرکز مسکو دستگیر شدندبراساس این گزارش افرادی که چهره خود را به طور کامل پوشانده اند توسط مامورین پلیس بازداشت شدند.

وزارت کشور روسیه هم گزارش داد که حدود چهار هزار نفر در تظاهرات غیرقانونی در مرکز مسکو شرکت نموده اند.

بعضی رسانه ها از جمله الجزیره قطر مدعی شدند تا به امروز 3500 تن از طرفداران ناوالنی بازداشت شده اند و در مسکو و چند شهر تظاهرات ادامه دارد. آنها علیه دولت و پوتین شعار می دهند.

ماموران امنیتی ناوالنی را هفته گذشته در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا مشخص تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

ناوالنی یکی از اصلی ترین منتقدان پوتین رییس جمهوری روسیه و از داوطلبان شرکت برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری 2018 روسیه بود که به خاطر محکومیت قبلی از نامزدی در انتخابات منع شد.

وی بیستم ماه اوت (سی ام مرداد) در بازگشت از سیبری به مسکو بیمار شد و پس از فرود اضطراری هواپیما به بیمارستانی در شهر تومسک سیبری منتقل شد و سپس به یک مرکز درمانی در برلین انتقال یافت، جایی که پزشکان در اوایل ماه جاری اعلام کردند نشانه هایی از مسمومیت وی با ماده سمی نوویچوک وجود دارد.

سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز با آنالیز نمونه های گرفته شده از ناوالنی در یک مرکز درمانی ارتش آلمان در برلین اعلام نموده است که در خصوص وی ماده سمی نوویچوک بکار گرفته شده است.

روسیه این ادعای آلمان در خصوص مسمومیت ناوالنی را رد کرد و آن را کاملا بی اساس خواند.

ماموران امنیتی روسیه 28 دی، ناوالنی را در فرودگاه مسکو بازداشت کردند و به حکم دادگاه تا مشخص تکلیف وی، یک ماه در بازداشت بسر خواهد برد.

اتحادیه اروپا پیشتر با صدور بیانیه ای گفته بود که بازداشت ناوالنی، مخالف تعهدات بین المللی روسیه محسوب می گردد.

رییس شورای اروپا روز آدینه در تماس تلفنی با پوتین رییس جمهوری روسیه بار دیگر نسبت به بازداشت ناوالنی فعال سیاسی مخالف دولت مسکو ابراز نگرانی کرد و خواهان آزادی وی شد.

شارل میشل روز آدینه در توئیتی نوشت: در تماس تلفنی با پوتین دوباره تاکید کردم که اتحادیه اروپا در محکومیت بازداشت الکسی ناوالنی متحد و خواستاز آزادی فوری اوست.

وی همچنین از دولت روسیه خواست تا درباره کوشش ها برای ترور این فعال سیاسی تحقیقات کامل و روشنی را انجام دهد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران مسکو دیپلمات های آمریکایی را احضار می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مسکو دیپلمات های آمریکایی را احضار می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید