تشخیص تومور های سرطانی با یاری یک حسگر

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، این حسگر، لیزر و امواج صوتی را در یک فیبر نوری به ضخامت موی انسان ادغام می نماید و می توان از آن به همراه آندوسکوپ های استاندارد استفاده کرد تا ناهنجاری ها در سلول های مبتلا به سرطان نشان داده شوند.

تشخیص تومور های سرطانی با یاری یک حسگر

پژوهشگران انگلیسی، کاوشگر کوچکی ابداع نموده اند که می تواند به پزشکان در تشخیص تومور های سرطانی یاری کند.

پژوهشگران دانشگاه ناتینگهام (University of Nottingham) انگلستان، نخستین نمونه از یک حسگر مخصوص تصویربرداری را ابداع نموده اند که در بدن انسان به کار گرفته می گردد تا نقشه های سه بعدی از ساختار های سلولی ارائه دهد.

این حسگر، لیزر و امواج صوتی را در یک فیبر نوری به ضخامت موی انسان ادغام می نماید و می توان از آن به همراه آندوسکوپ های استاندارد استفاده کرد تا ناهنجاری ها در سلول های مبتلا به سرطان نشان داده شوند.

این حسگر که نخستین کاوشگر مبتنی بر فیبر نوری به شمار می رود، یک راهکار بالینی برای بعضی از کاستی هایی است که در تصویربرداری سلولی وجود دارند. این کار در حال حاضر نیازمند ابزار های علمی پیچیده در آزمایشگاه های پژوهشی است و اغلب برچسب های فلورسنت را شامل می گردد که با مواد شیمیایی ساخته شده اند و در دوز های بالا می توانند خطری برای سلول های انسانی به شمار بروند.

دکتر سالواتور لا کاورا (Salvatore La Cavera)، از پژوهشگران این پروژه گفت: روش هایی که میزان سفتی تومور را اندازه گیری می نمایند، با میکروسکوپ های آزمایشگاهی محقق شده اند، اما این ابزار های قدرتمند، سنگین و دست و پاگیر هستند و به راحتی با شرایط بیمار سازگار نمی شوند. این فناوری جدید می تواند چنین مشکلاتی را پشت سر بگذارد.

این گروه پژوهشی، ابزار جدید خود را به روشی تشبیه می نمایند که پزشکان به یاری آن می توانند ناهنجاری ها و سفتی های زیر پوست را احساس نمایند که می تواند نشان دهنده سرطان باشد. این فناوری می تواند یک نقشه سه بعدی فراوری کند که سفتی و ویژگی های مکانی ساختار های مورد نظر را در مقیاس نانو با جزئیات مشابه تصاویر میکروسکوپی و حتی بیشتر از آن می دهد.

به گفته پژوهشگران، این حسگر را می توان در یک فیبر نوری مورد استفاده در آندوسکوپ های معمولی قرار داد. آندوسکوپ ها، از لوله های باریکی مجهز به لامپ و دوربین تشکیل شده اند که می توان آن ها را برای جستجوی نشانه های بیماری در بدن قرار داد. پژوهشگران امیدوارند که ترکیب آندوسکوپ ها با کاوشگر جدید آنها، به ارائه امکانات جدیدی در حوزه تشخیص بالینی یاری کند.

این گروه پژوهشی، اکنون در حال آنالیز ظرفیت فناوری خود در تصویربرداری از بافت و سلول هستند. این پژوهش، در مجله Light: Science & Applications به چاپ رسیده است.

منبع: فرادید

به "تشخیص تومور های سرطانی با یاری یک حسگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تشخیص تومور های سرطانی با یاری یک حسگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید