تحلیل ژیژک از جهان پساکرونایی و سخن و کنش معاون وزیر بهداشت ایران

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، متنی که ترجمه وحید میهن پرست است از مقاله ای به قلم اسلاوی ژیژک، فیلسوف شهیر اسلوونیایی. این مقاله در نشریه دی ولت به تاریخ 12/ 02/ 2020‬ منتشر شده و نقد ژیژک از کنش ایرج حریرچی، معاون وزیر بهداشت ایران و همچنین ارجاع به یکی از سخنان او در این مقاله بسیار جالب است.

تحلیل ژیژک از جهان پساکرونایی و سخن و کنش معاون وزیر بهداشت ایران

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک به نقل از مهر، متن کامل مقاله ژیژک از این قرار است:

گسترش کنونی ویروس کرونا یک اپیدمی گسترده از ویروس های ایدئولوژیکی را نیز به جریان انداخته که در جوامع ما نهفته بوده اند: اخبار کذب، تئوری های توطئه پارانویائی، انفجارهای نژادپرستی و… نیاز بهداشتی معقول به قرنطینه ها در فشار ایدئولوژیکی برای برقراری مرزهای واضح و قرنطینه کردن دشمنانی که تهدیدی برای هویتمان ایجاد می کنند موافقت می یابد. اما شاید ویروس ایدئولوژیکی دیگری و بسیار سودمندتری شایع گردد و امیدوار باشیم که ما را دچار خود کند: ویروس اندیشیدن یک جامعه جایگزین، جامعه ای ورای دولت- ملت، جامعه ای که خود را در اشکال همکاری و همبستگی جهانی متحقق می سازد.

امروزه اغلب گمانه پردازی هایی شنیده می گردد مبنی بر اینکه ویروس کرونا ممکن است به سقوط حاکمیت کمونیستی در چین ختم گردد یعنی به همان طریقی که (همانطور که خود گورباچوف پذیرفته است) فاجعه چرنوبیل واقعه ای بود که انتها کمونیسم شوروی را به جریان انداخت. اما در اینجا یک تناقض وجود دارد: ویروس کرونا همچنین ما را وادار می کند که کمونیسمی را مجدداً ابداع کنیم که بر پایه اعتماد به مردم و به علم است. در صحنه نهایی فیلم بیل را بکش 2 اثر تارنتینو، بئاتریکس بیل شرور را از پا درمی آورد و با تکنیک پنجه پنج نقطه کوب منفجر کننده قلب یعنی مرگبارترین ضربه در کل هنرهای رزمی به او ضربه می زند. این حرکت از ترکیب پنج ضربه با نوک انگشتان به پنج نقطه فشار متفاوت بر روی بدن هدف ضربه تشکیل شده است - بعد از اینکه هدف ضربه راه می رود و پنج گام برمی دارد قلبش در بدنش منفجر می گردد و نقش بر زمین می گردد. (چنین حمله ای بخشی از اسطوره شناسی هنرهای رزمی است اما در نبردهای تن به تن واقعی امکان پذیر نیست.)

خب برگردیم به فیلم، بعد از اینکه بئاتریکس آن ضربه را می زند بیل با آرامش با او صلح می کند، پنج گام برمی دارد و می میرد… آنچه که این حمله را تا این حد جذاب می سازد زمان بین ضربه خوردن و لحظه مرگ است: من می توانم مادامی که با آرامش نشسته ام یک گفت وگوی خوب داشته باشم اما من در کل این زمان آگاه هستم که لحظه ای که شروع به قدم زدن کنم قلبم منفجر خواهد شد و من بی جان نقش بر زمین می شوم. بر این اساس آیا ایده آنهایی که درباره این گمانه پردازی می کنند که چگونه ویروس کرونا به سقوط حاکمیت کمونیستی در چین می گردد این نیست که اپیدمی ویروس کرونا همچون نوعی حمله تکنیک پنجه پنج نقطه کوب منفجر کننده قلب اجتماعی بر رژیم کمونیستی چینی عمل می کند: آنها می توانند بنشینند، بررسی کنند و اقدامات معمول قرنطیه و غیره را طبق برنامه انجام دهند، اما هر تغییر واقعی ای در نظم اجتماعی (مانند اعتمادکردن واقعی به مردم) سقوطشان را به بار خواهد آورد… معتدل ترین عقیده من در این زمینه بسیار رادیکال تر از این ایده است: اپیدمی ویروس کرونا نوعی حمله با تکنیک پنجه پنج نقطه کوب منفجر کننده قلب بر نظام سرمایه داری جهانی است- علامتی مبنی بر اینکه ما نمی توانیم مسیری که تا به حال آن را انجام می دادیم را ادامه دهیم، اینکه یک تغییر رادیکال لازم است.

سال ها پیش فردریک جیمسون توجهات را به پتانسیل یوتوپیایی در فیلم های دارای مضمون فاجعه کیهانی جلب کرد (یک شهاب سنگ زندگی بر روی زمین را تهدید می کند، یک ویروس بشریت را می کشد…): چنین تهدید جهانی ای باعث ایجاد همبستگی جهانی می گردد، تفاوت های کوچک ما بی اهمیت می شوند، ما همه با هم کار می کنیم تا یک راه حل بیابیم- و ما امروز در زندگی واقعی در اینجا هستیم. نکته اساسی ما در اینجا لذت بردن سادیستیک از رنجبری شیوع یافته تا بدانجا که به آرمانمان کمک می کند، نیست- برعکس این نکته عبارت است از تأمل بر واقعیتی حزن انگیز مبنی براینکه ما نیاز به یک فاجعه داریم تا ما را قادر سازد که خود تعیینات بنیانی جامعه ای که در آن زندگی می کنیم را بازاندیشی کنیم.

نخستین مدل مبهم یک چنین همکاری جهانی ای سازمان بهداشت جهانی است که ما از آن درحال دریافت هشدارهای پیچیده بروکراتیک معمول اما دقیق هستیم که بدون واهمه اعلام می شوند. به چنین سازمان هایی باید قدرت اجرایی بیشتری داده گردد.

برنی سندرز به خاطر طرفداری اش از یک بیمه سلامت همگانی در آمریکا مورد تمسخر شکاکان نسبت به ایده هایش واقع شد- آیا درس اپیدمی ویروس کرونا این نیست که حتی بیشتر از این لازم است یعنی اینکه ما باید زمینه را برای نوعی شبکه بیمه سلامت جهانی مهیا کنیم؟ یک روز بعد از اینکه ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت ایران در یک کنفرانس مطبوعاتی حاضر شد تا گسترش ویروس کرونا را کم اهمیت جلوه دهد و تأکید کند که قرنطینه های توده ای لازم نیستند، او یک بیانیه کوتاه بیرون داد که در آن می پذیرد که به ویروس کرونا مبتلا شده است و خودش را از دیگران جدا کرده است (پیش از آن در خلال نخستین حضور تلویزیونی اش او ناگهان نشانه های تب و ضعف را بروز داده بود.) در بیانه مذکور حریرچی اضافه کرد: این ویروس دموکراتیک است و بین فقیر و غنی یا بین دولت مرد و یک شهفرایند عادی تمایز قائل نمی گردد.

در این زمینه او عمیقاً محق است- ما همگی در کشتی واحدی هستیم. این مشکل است که ریشخند اعلای این واقعیت را از قلم بیاندازیم که آنچه که همه ما را در کنار هم قرار داده است و ما را به طرف همبستگی جهانی سوق می دهد خودش را در سطح زندگی روزمره در قالب فرمان های سفت و سخت برای اجتناب از تماس های نزدیک با دیگران و حتی به انزوا بردن خود نمود می یابد. علاوه بر این ما تنها با تهدیدهای ویروسی روبرو نیستیم دیگر فجایع درانتظارمان نشسته اند یا از قبل در حال رخ دادن هستند: خشکسالی ها، امواج گرمایی، طوفان های بزرگ و غیره. در کل این موارد پاسخ به آنها دهشت نیست بلکه کار سخت و فوری برای برقراری نوعی همکاری جهانی موثر است. نخستین تصور خلاف واقع که باید از آن خلاص شویم تصوری است که توسط ترامپ در خلال بازدیدش از هند صورت بندی شد: این اپیدمی به سرعت فروکش خواهد کرد ما تنها باید منتظر اوج پیش از افت آن باشیم و پس از آن است که زندگی به فرایند نرمال بازمی گردد...

چین از قبل برای این لحظه آماده شده است: رسانه های آنها اعلام کرده اند که وقتی این اپیدمی به انتها برسد مردم شنبه ها و یکشنبه ها برای جبران مافات کار خواهند کرد… برخلاف این امیدهای بیش از حد ساده نخستین چیزی که باید پذیرفت این است که تهدید اینجاست تا بماند: حتی اگر این موج فروکش کند آن تهدید در اشکال جدید و شاید حتی خطرناک تر مجدداً ظهور می یابد. به همین خاطر ما می توانیم انتظار داشته باشیم که اپیدمی های ویروسی ابتدایی ترین تعاملاتمان با دیگر افراد و اشیاء اطرافمان که بدن های خودمان هم جزئی از آنها هستند را تحت تأثیر قرار خواهد داد: از لمس کردن چیزها که ممکن است (به نحوی نامشهود) کثیف باشند اجتناب کنید، به گیره ها دست نزنید، روی توالت های عمومی یا روی نیمکت ها در مکان های عمومی ننشینید، از بغل کردن دیگران و دست دادن با آنها اجتناب کنید… و حتی درباره این مواظب باشید که چگونه بدنتان و حرکات غیرارادیتان را کنترل می کنید. مواظب باشید: به دماغتان دست نزنید یا چشم هایتان را ناقتصادید- به طور خلاصه با خودتان ور نروید. بنابراین این تنها دولت یا دیگر عوامل و سازمان ها نیستند که ما را کنترل می کنند ما باید یاد بگیریم که خودمان را کنترل و منضبط کنیم! شاید تنها واقعیت مجازی امن تلقی گردد و به طور آزادانه در یک فضای باز حرکت کردن به جزیره هایی که در تملک افراد خرپول هستند اختصاص یابد.

اما حتی اینجا در ساحت واقعیت مجازی و اینترنت ما باید به خودمان یادآوری کنیم که در دهه های اخیر اصطلاحات ویروس و ویروسی عمدتاً برای ترسیم ویروس های دیجیتال به کار رفته اند که فضای شبکه مان را آلوده کرده اند و ما از آنها باخبر نبوده ایم، حداقل تا زمانیکه قدرت مخربشان (یعنی نابود کردن اطلاعات دیجیتال یا هارد- درایوهای ما) نمودار می گردد. آنچه که ما اکنون با وجود کرونا می بینیم بازگشت بزرگی به معنای تحت اللفظی شروعین این اصطلاح است: آلودگی های ویروسی دست در دست یکدیگر در دو بعد عمل می کنند یعنی بعد واقعی و بعد مجازی.

پدیده غریب دیگری که ما می توانیم مشاهده کنیم بازگشت پیروزمندانه آنیمیسم (جانمندانگاری) سرمایه دارانه است، ما شاهد تلقی پدیدارهای اجتماعی همانند بازارها و سرمایه اقتصادی به عنوان موجوداتی جاندارهستیم. اگر رسانه های بزرگمان مورد خوانش قرار گیرند این برداشت به دست می آیدکه آنچه ما باید واقعاً درباره شان نگران باشیم هزاران نفری نیستند که قبلاً مرده اند (و هزاران نفر بیشتری که خواهند مرد) بلکه این واقعیت است که بازارها دارند عصبی می شوند - ویروس کرونا بیش از پیش درحال برآشفتن عملکرد ملایم و یکنواخت بازار جهانی است و همانطور که می شنویم رشد ممکن است تا دو یا سه درصد سقوط کند … آیا همه این قضایا به روشنی نشان دهنده نیاز فوری برای سازمان دهی مجدد اقتصاد جهانی نیست که دیگر کاملاً در دست مکانیزم های بازار نخواهد بود؟

بدیهی است که ما در اینجا درباره کمونیسم سبک قدیمی صحبت نمی کنیم بلکه درباره نوعی سازمان جهانی صحبت می کنیم که می تواند اقتصاد را کنترل و تنظیم کند و همچنین حاکمیت دولت - ملت ها را هنگامی که لازم است محدود کند. در گذشته کشورها قادر بودند این کار را در شرایط جنگ انجام دهند و حال همه ما عملاً درحال نزدیک شدن به شرایط جنگ بهداشتی هستیم. علاوه بر این ما نباید از اشاره به یکی از عوارض جانبی به طور بالقوه سودمند این اپیدمی نیز هراس داشته باشیم. یکی از نمادهای اپیدمی مسافرانی هستند که بر روی کشتی های قاره پیمای بزرگ گیر کرده اند (قرنطینه شده اند) - من وسوسه می شوم که بگویم که این یک خلاصی خوب از وقاحت چنین کشتی هایی است. (ما تنها باید مواظب باشیم که سفر به جزایر تک افتاده و دیگر پاتوق های اختصاصی دوباره به حق انحصاری چند پولدار بدل نگردد، یعنی همانطور که دهه ها پیش درمورد پرواز کردن شاهد آن بودیم). تولید خودرو به طور جدی تحت تأثیر این اپیدمی قرار گرفته است- خوب است چنین چیزی ممکن است ما را وادار کند تا درباره جایگزین هایی برای وسواس مان نسبت به وسایل نقلیه شخصی بیاندیشیم … این لیست می تواند به اراده خودتان طولانی تر گردد. نخست وزیر مجارستان ویکتور اوربان اخیراً در یک سخنرانی گفته است: چیزی به عنوان یک لیبرال وجود ندارد. یک لیبرال چیزی بیش از یک کمونیست با یک دیپلم نیست.

اگر عکس این گفته درست باشد چه؟ یعنی اگر ما آنهایی را که به آزادی هایمان توجه می کنند با عنوان لیبرال تعیین کنیم و آنهایی را با عنوان کمونیست ترسیم کنیم که آگاه هستند که ما می توانیم این آزادی ها را تنها با تغییرات رادیکال نجات دهیم چون سرمایه داری جهانی درحال نزدیک شدن به یک بحران است. بنابراین ما باید بگوییم که امروزه آنهایی که هنوز خودشان را به عنوان کمونیست ها بازشناسی می کنند لیبرال هایی با یک دیپلم هستند، لیبرال هایی که به طور جدی مطالعه کرده اند که چرا ارزش های لیبرالمان در معرض تهدید هستند و آگاه شده اند که تنها یک تغییر رادیکال می تواند آنها را نجات دهد.

منبع: همشهری آنلاین

به "تحلیل ژیژک از جهان پساکرونایی و سخن و کنش معاون وزیر بهداشت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل ژیژک از جهان پساکرونایی و سخن و کنش معاون وزیر بهداشت ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید