امکان برداشت 53 بافت و نسج از جسد با مرگ طبیعی ، شرایط و نحوه اعلام رضایت برای اهدا ، زمان طلایی برداشت ، نجات معلولان و بیماران مختلف

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان درباره شرایط و نحوه اهدای بافت و نسوج از کسانی که به مرگ طبیعی از جهان رفته اند، شرح داد.

امکان برداشت 53 بافت و نسج از جسد با مرگ طبیعی ، شرایط و نحوه اعلام رضایت برای اهدا ، زمان طلایی برداشت ، نجات معلولان و بیماران مختلف

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، دکتر امید قبادی نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان، درخصوص اهدای بافت و نسوج از افرادی که به مرگ عادی از جهان رفته اند، شرح داد: هر فرد مرگ مغزی یا مرگ قلبی می تواند یک تا 53 نسج خود شامل قرنیه ها، تاندون و... را اهدا کند. ممکن است بعضی فکر نمایند این کار به معنای مثله شدن بدن فرد فوت شده، است؛ در حالی که در برداشت اعضای قابل پیوند تنها یک برش جراحی انجام می گردد.

وی شرح داد: این کار مانند این است که فردی عمل قلب باز انجام دهد که خیلی دقیق کالبد ترمیم می گردد و بدون تغییر شکل در اختیار خانواده قرار می گیرد. درمورد نسوج هم به همین صورت است؛ یعنی اگر قرار است نسجی برداشته گردد یک برش در آن قسمت زده می گردد و به جای آن پروتز مخصوص هم عرض و هم مقدار نسج برداشته شده، جایگذاری می گردد و بازهم کالبد بدون تغییر شکل در اختیار خانواده قرار می گیرد.

اهدای نسج و نجات از معلولیت

وی با تاکید بر اینکه اهدای نسج باعث نجات معلولیت می گردد، توضیح داد: فردی که احتیاجمند نسوج است ممکن است سالیان طولانی فلج روی تخت بماند درحالی که با یک پیوند تاندون مشکلش رفع می گردد؛ یا اینکه سال ها با بدشکلی در هر نقطه ای از بدنش روبرو است درحالی که با یک پیوند پوست این موضوع رفع می گردد. در نتیجه به نظر می رسد برای ایجاد زندگی راحت تر پیوند نسوج ارزش بالایی دارد.

پیوند نسوج محدودیت زمانی ندارد

نایب رئیس انجمن اهدای عضو ایرانیان تاکید نمود: وقتی اعضا از بدن فرد مرگ مغزی شده خارج می گردد تنها یک زمان محدود می تواند خارج از بدن باشد؛ مثلا قلب و ریه را در شرایط خاص می توان 4 تا 6 ساعت و کبد، روده کوچک و لوزالمعده را 10 تا 18 ساعت و کلیه را 24 تا 36 ساعت بیرون از بدن نگه داشت و اگر بیش از این بگذرد دیگر قابل پیوند نیستند اما در مورد نسوج این محدودیت زمانی وجود ندارد.

وی اضافه نمود: زمانی که نسج از بدن خارج می گردد در بانک نسوج فرآوری می گردد؛ یعنی اول سلول های آن به شکل کامل کشته می گردد و آن را به محصولات مختلف تبدیل می نمایند و 5 تا 10 سال می توانند در بانک نسوج نگهداری نمایند.

وی به ذکر مثالی پرداخت و گفت: فردی که یک توده استخوانی در فک خود دارد و توده را خارج می نماید دچار افتادگی فک می گردد و باید با سیمان استخوانی، جایگزین فک اصلی برایش فک را ترمیم کنیم. هر یک گرم سیمان استخوانی که از خارج از کشور وارد می گردد قیمت به شدت بالایی دارد و برای هر توده کوچک فک به 30 گرم سیمان استخوانی ضروری است.

ارزبری بالای واردات مواد مورد احتیاج پیوند نسوج

وی اضافه نمود: در حال حاضر به علت اینکه اهدای نسوج در ایران آن طور که باید در بین مردم رایج نیست، یک هشتم مواد مورد احتیاج برای پیوند نسوج در ایران فراوری می گردد و هفت هشتم دیگر باید از خارج از کشور وارد گردد که ارز بری بالایی دارد. هرچه که رضایت به اهدای نسوج افزایش یابد فراوریات داخلی ما بیشتر می گردد و اندازه احتیاج کشور را از فراوریات داخلی فراهم می کنیم و دیگر می توان گفت مبالغ برای گیرنده نسج هم بسیار کاهش می یابد.

نحوه اعلام رضایت برای برداشت بافت و نسوج

او در مورد روند اعلام رضایت افراد برای اهدای نسوج فرد فوت شده، شرح داد: الان مسئولیت عمده برداشت نسوج با 2 مرکز است؛ اول واحدهای اهدای عضو و دوم اتاق های تشریح سازمان پزشکی قانونی که در نتیجه کافی است هر فردی که فوت می نماید و خانواده تصمیم به اهدای نسوج می گیرند بیمارستان یا اورژانس را از نیت خود مطلع کند تا آنها با پزشکی قانونی تماس بگیرند و بلافاصله فرد به پزشکی قانونی اعزام شده و پس از برداشت نسوج برای خاکسپاری کالبدش تحویل خانواده داده گردد.

زمان طلایی اهدای نسوج

وی در پاسخ به این سوال که زمان طلایی اهدای نسوج چه مدت است، اعلام کرد: هر فردی که فوت می نماید اگر در کمتر از 6 ساعت به سردخانه منتقل گردد تا 48 ساعت می گردد نسوج و تا 24 ساعت قرنیه چشمش را اهدا کرد اما اگر در سردخانه قرار نگیرد تا 24 ساعت امکان اهدای نسوج و تا 12 ساعت امکان اهدای قرنیه وجود دارد.

منبع: همشهری آنلاین

به "امکان برداشت 53 بافت و نسج از جسد با مرگ طبیعی ، شرایط و نحوه اعلام رضایت برای اهدا ، زمان طلایی برداشت ، نجات معلولان و بیماران مختلف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان برداشت 53 بافت و نسج از جسد با مرگ طبیعی ، شرایط و نحوه اعلام رضایت برای اهدا ، زمان طلایی برداشت ، نجات معلولان و بیماران مختلف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید