دیجی کالا؛ برترین شرکت ایران برای کار

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که دیجی کالا اولین انتخاب جویندگان کار است اما برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان ایرانی به صدها شرکت شبیه دیجی کالا نیازمندیم! این یک بازی دو سر برد است. استخدام یک نیروی کارآمد در موقعیتی مناسب پیچیدگی های زیادی دارد. از یک سو نیروهای خبره به توسعه سازمان یاری می نمایند و از سوی دیگر، سازمانِ قدردان فضا را برای رشد آن ها فراهم می نماید. دیجی کالا محبوب ترین شرکت ایرانی برای کار است. ایران تلنت، در یک نظرسنجی میدانی سال جاری هم مانند سال گذشته برندهای محبوب کارفرمایی را اعلام نموده است. بر اساس این گزارش، دیجی کالا به عنوان برترین شرکت ایران برای کار شناخته می گردد؛ به عبارت ساده تر طیف گسترده ای از کسانی که دنبال کار می گردند دوست دارند عضوی از مجموعه دیجی کالا باشند. این کسب و کار بزرگ، دومین بار است که به عنوان محبوب ترین مقصد شغلی جویندگان کار انتخاب می گردد.

دیجی کالا؛ برترین شرکت ایران برای کار

تداوم موفقیت در ساخت یک محیط کاری امن و استاندارد، بهانه ای شد تا برای پیدا کردن پاسخ یک سوال مهم دست به کار شویم: در دیجی کالا چه خبر است؟ که ماهانه 31هزار نفر از هر موقعیت شغلی این برند در وب سایت آن، بازدید می نمایند؟

روشن شدن این پاسخ و بررسی محیطی که کارمندان دیجی کالا در آن به کار مشغولند می تواند برای کارفرماهای کسب و کارهای دیگر، راهگشا و ایده بخش باشد. به خصوص که به نظر می رسد شرایط ایده آل کار در دیجی کالا توانسته برای تعدادی از استعدادهای درخشان، انگیزه ماندن در ایران باشد.

حقوق و مزایای بالا، ساعت کاری منعطف، امکان دورکاری و فراهم بودن فضای رشد فردی از مهم ترین دلایلی است که جویندگان کار را به سمت یک سازمان جذب می نماید. چنین سازمان هایی می توانند با جذب استعداد ها و فراهم کردن رضایت شغلی برای آن ها، آمار مهاجرت نیروی کار مستعد را پایین بیاورند.

راهکاری برای کاهش خروج سرمایه ها از ایران

سالنامه مهاجرتی ایران، حکایت از آمار تلخی می نماید. 37.2 درصد المپیادی ها، 25.5درصد مشمولان بنیاد ملی نخبگان و 15.4درصد رتبه های یک تا هزار آزمون سراسری مقیم کشورهای دیگر شده اند. بر اساس آمار منتشر شده در سالنامه مهاجرتی ایران، در سال 2019 کشور ایران با 11 هزار و 451 دانشجو، یک درصد از سهم بازار دانشجویان بین المللی در آمریکا را به خود اختصاص داده است و همه این ها یعنی شرایط ماندن در کشور، برای نخبگان مجذوب کننده نیست.

دلیل مهاجرت بسیاری از نخبگان، مساله شغل و خلا دریافت احساس ارزشمندی است. فرصت های شغلی که در خور استعدادهای درخشان باشد یا محیط های کاری امن و پویا می تواند نرخ خروج سرمایه های انسانی از کشور را کاهش دهد. محبوبیت یک برند می تواند نرخ خروج نخبگان از کشور را پایین نگه دارد چرا که اساسا مهاجرت برای خیلی از این افراد یک انتخاب نیست. آن ها خیلی وقت ها ناگزیر به رفتن می شوند.

هم فرصت رشد فردی داریم، هم احساس ارزشمندی

وقتی یک کسب و کار به مدت دو سال پیاپی به عنوان مقصد محبوب جویندگان کار انتخاب می گردد یعنی بررسی جزییات این مجموعه می تواند خیلی از گره های ذهنی کارفرماها و سیاستگذاران را باز کند. به بهانه گزارش ایران تلنت، تصمیم گرفتیم به داخل سازمانی مثل دیجی کالا سفر کنیم. بررسی های میدانی ما نشان داد که بسیاری از پرسنل این مجموعه با وجود آنکه پتانسیل مهاجرت برایشان فراهم بوده، ماندن در ایران و کار کردن در این فروشگاه بزرگ آنلاین را انتخاب نموده اند.

رضا یکی از مجذوب کننده ترین و البته عجیب ترین پرسنل دیجی کالاست. متخصص قلبی که برنامه نویسی و تحلیلگری داده هم می داند و مدتی است جذب این مجموعه شده. او داستان زندگی خود را اینطور روایت می نماید که من فکر می کنم در انتخاب جهت شغلی فاکتورهای بسیاری تاثیرگذار است. یکی از مهم ترین فاکتورها برای من، محیط کاری است. درست است که من بررسی کردن داده ها را دوست دارم اما اگر دیجی کالا نبود شاید به طور متمرکز در همان جهت پزشکی می ماندم. کار کردن در محیطی مثل دیجی کالاست که برای من لذتبخش است

او که به عنوان تحلیلگر داده در این مجموعه به کار مشغول است با اشاره به هرم مازلو می گوید: برآورده نشدن خودشکوفایی یکی از مهم ترین عواملی است که افراد را در جهت مهاجرت قرار می دهد. خیلی از افرادی که این روزها با پتانسیل های بالا ایران را ترک می نمایند با این محور هرم مازلو در داخل ایران به چالش خورده اند. رضا ادامه می دهد: محور بعدی این هرم احساس ارزشمند بودن است. راستش را بخواهید برای من همواره پتانسیل مهاجرتی وجود داشته و دارد اما امروز خوشحالم که تصمیمم به ماندن شده است. چرا که هنوز در ایران شرکت هایی هستند که مثل دیجی کالا که از خلاقیت فردی پرسنل خود استقبال می نمایند. اینکه مرزی برای پیشرفت من قائل نمی شوند، با محدودیت های بی فایده دست و پای من را نمی بندند و خودم را در راه یک رشد بی انتها می بینم به من رضایت بالایی می بخشد. در واقع در دیجی کالا به شکل روزانه و مدام احساس ارزشمند بودن می گیرم و این احساس در این مجموعه و در این حوزه از پزشکی برای من بیشتر است؛ شاید باور کردنش سخت باشد !

این تحلیلگر داده ادامه می دهد: محیط دیجی کالا افراد را جوری پرورش می دهد که ارتباطات میان آن ها گرم است و افراد به هم به چشم ابزار کاری نگاه نمی نمایند. در کنار همه این ها حس امنیتی که در محیط دیجی کالا برایم وجود دارد بسیار لذت بخش است. دیجی کالا از ارگان هایی که به واسطه پزشکی، بیمارستان ها و … در آن ها کار می کردم به من احساس امنیت بیشتری می دهد.

به چند دیجی کالای دیگر نیازمندیم!

سرمایه های انسانی، تحصیل نموده و صاحب مهارت، می توانند جهت توسعه یک سازمان را هموار نمایند. وقتی استعداد، مهارت و دانش آدم ها معیار انتخاب آن ها برای یک شغل باشد، در یک رابطه دو طرفه در عین اینکه رضایت شغلی وجود دارد، کارها هم با کیفیت و سرعت بیشتری انجام می گردد. 31 درصد از نیروهای تکنولوژی که در حال حاضر در دیجی کالا به کار مشغول اند، از شش دانشگاه برتر ایران فارغ التحصیل شده اند که 10درصد از این افراد، فارغ التحصیلان دانشگاه شریف اند. دانشگاهی که بیشترین نرخ مهاجرت را به خود اختصاص داده است. برای مثال در سال 97 بیش از 80 درصد فارغ التحصیلان شریف ایران را ترک کردند. شاید اگر کسب و کارهایی مثل دیجی کالا در کشور بیشتر بودند امروز سرمایه های کمتری ایران را ترک می کردند چرا که یکی از بدترین اتفاق ها برای یک کشور در حال توسعه که با مسائل مالی و سیاسی مختلفی دست و پنجه نرم می نماید از دست دادن استعدادهایی است که حضور آن ها می تواند شرایط را بهبود بخشد.

منبع: مجله شنبه

به "دیجی کالا؛ برترین شرکت ایران برای کار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیجی کالا؛ برترین شرکت ایران برای کار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید