از زلزله یک ساعته تا بارش سنگ از آسمان!، عجایب زندگی در ماه، عکس

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، زومیت نوشت: ماه نزدیک ترین همسایه کیهانی زمین است و انسان دلایل زیادی برای ساختن جان پناهی دائمی در ماه دارد.

از زلزله یک ساعته تا بارش سنگ از آسمان!، عجایب زندگی در ماه، عکس

ماه نه جَو دارد، نه هوا و نه اقیانوس هایی از آب، و سطح آن در خلاء دائمی است. دو فضانورد ماموریت آپولو 17 به نام های یوجین سرنان و هریسون اشمیت، با زندگی در ماژول کوچک قمری خود به مدت کمی بیش از سه روز، رکورددار بیش ترین حضور روی سطح ماه هستند.

یکی از بهترین مکان ها برای ایجاد پایگاه دائمی در ماه، قطب جنوب قمری است؛ جایی که ذخایر بزرگ آب یخ زده در دهانه های همیشه سایه دار آن وجود دارد و دما در بعضی نقاطش درحدود منفی 13 درجه سانتی گراد است.

دور شدن از پایگاه های قطبی در ماه، مناظری را به نمایش می گذارد که شبیه هیچ چیز روی زمین نیست. دشت های گدازه ای وسیع و کوه های بزرگ ناشی از رویدادهای برخوردی که بلندترین آنها حدود 5.5 کیلومتر ارتفاع دارد و تقریباً به میزان کوه دماوند در ایران است.

ماه همچنین دارای دهانه های بزرگ آتشفشانی بسیاری است، مانند دهانه آریستارخوس با عرض 40 کیلومتر. به گفته ریک الفیک دانشمند ناسا چشم انداز از لبه آریستارخوس، گرند کانیون را چشم انداز ای بسیار کوچک می نمایاند و دهانه شهاب سنگی در آریزونا را مانند سوراخی در فضای سبزی کوچک جلوه می دهد.

دریچه آتشفشانی سر کبرا رودخانه ای از گدازه را تغذیه می کند که قبل از ریخته شدن به دشت های گدازه ای از دهانه آریستارخوس به پایین سرازیر می شود. در شرق (سمت چپ) سر کبرا دهانه آریستارخوس و در غرب (راست) دهانه هرودوت را مشاهده می کنید.

یکی دیگر از عجایب خیره کننده و شگفت انگیز در ماه، خورشید گرفتگی است که زمانی رخ می دهد که زمین خورشید را مسدود می کند. از ماه، زمین به صورت حلقه ای از نور قرمز و نارنجی ظاهر می شود که بر آسمان تسلط کامل دارد.

اگرچه ماه به طور میانه 384٬400 کیلومتر از زمین فاصله دارد، ارسال عکس های تعطیلات یا کسوف به خانه برای خانواده و دوستان بیشتر از یک ثانیه طول نمی کشد.

گرانش ماه (که یک ششم گرانش زمین است) انجام فعالیت های تفریحی و ورزشی را کمی چالش برانگیز می کند. ساکن ماه می تواند بپرد و توپ را شش برابر بالاتر و دورتر از زمین پرتاب کند. به عبارت دیگر، در مقابل زمین فوتبال های 90 متری روی زمین، فاصله بین تیرهای دروازه دو تیم در یک زمین فوتبال در ماه باید 549 متر باشد.

خورشیدگرفتگی در ماه

انسان ها در ماه نیازی به بررسی پیش بینی آب و هوا ندارند. ماه به دلیل جَو بسیار ضعیفش اصلا آب و هوایی برای بررسی ندارد. هر روز آفتابی است، بدون احتمال باران. البته، باید مراقب آب و هوای فضایی بود که شامل بارش ذرات شهاب سنگی است که می توانند به بزرگی توپ گلف و ذرات بسیار پرانرژی ناشی از شراره های خورشیدی باشند.

یکی دیگر از عجایب بالقوه زندگی روی سطح قمری، ماه لرزه ها است. لرزه سنج هایی که در طول آپولو روی سطح ماه به جای مانده اند نشان می دهند که ماه همچنان از نظر لرزه ای فعال است و حتی زلزله های نادر و یک ساعته ای به بزرگی 5.5 در مقیاس ریشتر دارد.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "از زلزله یک ساعته تا بارش سنگ از آسمان!، عجایب زندگی در ماه، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از زلزله یک ساعته تا بارش سنگ از آسمان!، عجایب زندگی در ماه، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید