اخراجی های کرونا

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ماه هاست از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد و هنوز هم هیچ کس نمی داند این ویروس تا چه زمانی با ما یا بدون ما به زندگی ادامه خواهد داد، اما همه گیری ویروس کرونا زیر سایه پنهان کاری و کم کاری های دولت ها در سرتاسر جهان بحران دیگری را نیز همه گیر کرد؛ فقیرترشدن فقرا و تشدید فقر.

اخراجی های کرونا

روزنامه شرق درادامه می نویسد: بررسی دانشگاه سازمان ملل متحد (2020) درباره ارزیابی تأثیر کووید-19 بر فقر جهانی، می گوید از بعد از کرونا شرایط فقر در هر سه سطح خط فقر (1.9 دلار، 2.3 دلار و 5.5 دلار در روز) تشدید خواهد شد و پیش بینی کرده، حدود 419 میلیون نفر بر تعداد قبلی فقرا افزوده شود. نتیجه این اتفاق قرارگرفتن بیش از یک میلیارد و 178 میلیون نفر در فقر شدید خواهد بود. حالا این آمار و ارقام را درحالی در ذهن ثبت کنید که در گوشه هایی از این کره زمین گرفتار کرونا، شرایط مالی از قبل از این ویروس هم شکننده و آسیب پذیر بوده و شرایط مالی توده مردم در سطح میانی فقر جهانی است.

در محاسبات جهانی مانند همین معادلاتی که دانشگاه سازمان ملل متحد ترسیم کرده، سه سطح برای فقر در نظر گرفته می شود و نشان دهنده درآمد روزانه افرادی است که در جامعه به عنوان فقیر شناخته می شوند. اگر شرایط درآمدی در ایران را میان این معادلات بگنجانیم، تصویر اولیه ای از سطح رفاهی مزدبگیران رسمی و غیررسمی ساکن ایران به ما می دهد.

هر کارگر حداقل بگیر در ایران (اگر کارفرمای او مصوب وزارت کار را مبنای اندازه گیری دستمزدش قرار داده باشد) روزانه سه دلار دستمزد دریافت می کند. در ایران جمعیت زیادی (تا هفت میلیون نفر) بدون بیمه و قرارداد کار می کنند و شرایط معیشت آن ها را نمی توانیم از میان داده های رسمی ردیابی کنیم، اما همین آمار رسمی درباره کارگران رسمی (بیمه شده سازمان تأمین اجتماعی) نشان می دهد رفاه کارگران ایرانیان این بار در کنار تحریم و بحران های مالی داخلی با شیوع کرونا در شرایطی به مراتب سخت تر از میانگین های جهانی به سر می برد.

از زمان شیوع کرونا تا به امروز طبق اطلاعاتی که از وزارت کار به دست ما رسیده است، جمعیت زیادی از کارگران غیررسمی درآمد حداقلی خود را از دست داده اند و نزدیک به یک میلیون نفر از کارگران رسمی بی کار شده و در صف دریافت بیمه بی کاری انتظار می کشند؛ یعنی چهار برابر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا که در آمار رسمی آمده (سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرده 200 هزارو 262 نفر تا به امروز مبتلا شدند) نشان می دهد تبعات مالی کرونا بسیار گسترده، فراگیر و پایدارتر از تبعات عمومی و بهداشتی آن است.

بیمه بی کاری هم که در نظر گرفته شده، مبلغ آن به قدری ناهمخوان با گرانی ها و هزینه های یک خانواده است که احتمال ریزش همین افراد با درآمد ناچیز را به طبقه فرو دست بی چیز زیاد می کند. سهم ماهانه هر کارگر از دریافت بیمه بی کاری، اگر صلاحیتش احراز شود، 825 هزارتومان به مدت سه ماه است. در این میان شرایط بی کاری در استان های تهران، فارس، اصفهان و خراسان رضوی قرمز است.

استان تهران با ثبت نام 151 هزار و 724 نفر برای دریافت بیمه بی کاری بالاترین آمار کارگران کار ازدست داده را دارد. شیوع ویروس کرونا در این استان از اوایل اسفندماه خبری شد و همچنان هم این استان به شرایط سفید نرسیده است. کمترین تعداد ثبت نام بیمه بی کاری هم مربوط به استان خراسان شمالی با ثبت چهارهزار و 391 نفر است.

جالب است استان هایی که در شرایط قرمز هستند، پیش تر از شیوع کرونا جزء استان های با نرخ بی کاری کمتر از دیگر استان ها بوده اند و با آمدن کرونا تاب آوری خود را در برابر امنیت شغلی و ثبات از دست داده اند و نکته نگران کننده بعدی ریزش این استان ها به سمت بی ثباتی هر چه بیشتر کار است. استان فارس دومین استان در میان بالاترین نرخ ثبت نام بیمه بی کاری است. این استان در سال 97 یعنی قبل از آغاز شیوع ویروس کرونا نرخ بی کاری 7.7 درصد داشت، اما حالا 73 هزار و 195 نفر از کارگران رسمی آن برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده و شغل خود را با اخراج یا تعطیلی بنگاه از دست داده اند.

استان اصفهان هم که جزء استان های نیمه صنعتی محسوب می شود، چند سالی است به دلیل خشک سالی و رکود تورمی وارد استان های با نرخ بی کاری بالا شده و حالا شیوع ویروس کرونا هم ضربه آخر برای تضعیف اشتغال این استان زده است. از آغاز شیوع کرونا تا به امروز 65 هزار و 436 نفر از کارگران تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی این استان برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند. استان خوزستان نیز که همچنان درگیر شیوع کروناست و فرایند صعودی تعداد مبتلایان و درگذشتگان این استان ادامه دارد، جزء نقاط قرمز کشور در بی کاری است. 31 هزار و 942 نفر در استان خوزستان تا به امروز برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند.

استان های مازندران و گیلان هم که در اوایل شیوع ویروس کرونا در ایران بالاترین آمار شیوع را داشتند، با تبعات مالی زیادی همراه بوده اند و بی کاری در سطح وسیعی در این استان ها اتفاق افتاده است. این دو استان که بخش خدمات و گردشگری بالاترین سهم در اشتغال آن ها را دارند با آغاز قرنطینه و فضای بعد از شیوع کرونا تعداد زیادی شغل از دست دادند و افراد زیادی هم بی کار شدند. در استان مازندران نزدیک 31 هزار نفر در صف دریافت بیمه بی کاری هستند و در گیلان هم نزدیک به 22 هزار نفر برای دریافت بیمه بی کاری ثبت نام کرده اند.

ما هیچ اطلاعی از کارگران غیررسمی بی کارشده در استان ها نداریم چراکه اساسا چنین اطلاعاتی در هیچ کدام از نهاد ها و دستگاه های اجرائی جمع آوری و اندازه گیری نمی شوند یا حداقل به انتشار درنمی آید.

منبع: فرارو

به "اخراجی های کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اخراجی های کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید