آیا قیمت مرغ تا خاتمه پاییز کاهش می یابد؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، چند وقت پیش دبیر انجمن فراوریکنندگان جوجه یک روزه اظهار داشت که مشکل کمبود جوجه یک روزه از آبان ماه به بعد حل میشود و به میزان کافی جوجه یک روزه فراوری خواهد شد.

آیا قیمت مرغ تا خاتمه پاییز کاهش می یابد؟

به گزارش خبر انلاین، هر چند که در روز های اول این ماه کمبود گوشت مرغ در بسیاری از استان ها گزارش شد، ولی هم اینک اوضاع بازار مرغ متعادل تر شده است.

در این یکی دو سال اخیر مسائل موجود بر سر راه واردات گله اجداد از یک طرف و از طرفی دیگر شیوع بیماری کرونا و افزایش قیمت نهاده ها، فراوری جوجه یک روزه را با چالش جدی روبرو نموده است. بطوریکه در یک سال اخیر جوجه ریزی در واحد های مرغ مادر به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

زمانیکه جوجه ریزی به مقدار کافی انجام نگیرد، نتیجه آن کمبود مرغ در بازار و افزایش قیمت آن خواهد بود. واقعیت امر این است که به علت هزینه های بالای فراوری، درصد زیادی از مرغداران با تمام ظرفیت جوجه ریزی نمیکنند و بسیاری از واحد های جوجه کشی هم به تعطیلی کشیده شده اند.

این آشفتگی نیز منجر به افزایش قیمت گوشت مرغ و کمبود آن در بازار شده است. بطوریکه مجددا شاهد صف بستن مردم در پشت ویترین های مرغ فروشی بودیم.

بازار مرغ چند سالی است که شرایط خوبی ندارد و در نوسان میباشد. در فروردین ماه زمانیکه قیمت مرغ اصلاح شد، هیچ توجهی به قیمت جوجه یک روزه نشد.

همین امر نیز باعث شد تا تعداد زیادی از واحد های مرغداری از فرایند فراوری خارج شوند و یا با تمام ظرفیت فراوری نکنند. چرا که فعالیت آن ها با توجه به قیمت بالای هزینه های فراوری همانند گذشته ارزان نبود.

هم اینک در پی افزایش تقاضا، قیمت جوجه یک روزه هم افزایش یافته است. البته صحبت هایی از اصلاح قیمت جوجه یک روزه به گوش می رسد، ولی هنوز رسما چیزی در این باره اعلام نشده است.

نابسامانی هایی که این دو سال در صنعت مرغ به وقوع پیوست تأثیر زیادی بر قیمت دستگاه جوجه کشی نگذاشته و فقط محصولات حاصل از مرغ از جمله گوشت، تخم مرغ و تخم نطفه دار دچار افزایش قیمت شده اند.

اما با این حال هنوز هم با توجه به احتیاج بازار جوجه ریزی نمیگردد. امید است که دولت سیزدهم با حمایت از فراوریکنندگان و ارائه راه چاره های بلند مدت ارامش را به بازار مرغ برگرداند. چرا که گوشت مرغ و تخم مرغ از جمله کالا های اساسی و ضروری بوده و این کالا ها نباید از سبد غذایی مردم حذف شوند.

قیمت جوجه یک روزه و دستگاه جوجه کشی

صنعت پرورش طیور در کشور ما از صندلی ویژه ای برخوردار میباشد. در صنعت جوجه هایی که برای فراوری گوشت مرغ پرورش داده میشوند، از نژاد های خاصی بوده که متأسفانه امکان فراوری این نژاد در کشور ما وجود ندارد.

در حال حاضر بیشتر نژاد رأس انگلیس در مرغداری های ایران پرورش داده میگردد. سایر نژاد ها که به وسیله پرورش دهندگان محلی جوجه کشی میشوند بیشتر جنبه زینتی داشته و یا برای فراوری گله های تخمگذار می باشند.

شرط بازگشت تعادل به بازار مرغ

بسیاری از مرغداران بر این باورند که اصلاح قیمت، بازار مرغ را به سمت تعادل و ارامش می برد. هم اینک تفاوت زیادی بین قیمت مصوب عرضه مرغ به کشتارگاه ها با قیمت مرغ در فروشگاه ها وجود دارد.

این اختلاف قیمت که سود آن به جیب دلالان و دود آن به چشم مصرف کننده میرود باعث نوسان و افزایش قیمت گوشت مرغ میگردد.

مشکل کمبود نهاده ها

از بین نهاد های مختلف که در فراوری دان مرغ استفاده میشوند، دولت فقط دو قلم (ذرت و کنجاله سویا) را با نرخ مصوب دولتی به مرغدار میفرشد.

همین مواد اولیه دان مرغ نیز به علت مسائل متعدد با تأخیر زیاد به دست مرغدار میرسد و عملا مرغدار در انتهای دوره پرورش نهاده های دولتی را دریافت میکند.

این بدین معناست که مرغدار مجبور است مواد اولیه خوراک مرغ را با قیمت بالا در بازار آزاد از دلال ها تأمین کند. بسیاری از مرغداران نیز به علت کمبود نقدینگی، همان نهاده هایی را که اخر دوره به نرخ دولتی دریافت میکنند، آن را به دلال ها می فروشند.

هم اینک جهاد کشاورزی با ایجاد سامانه بازارگاه، مسائل تأمین نهاده را تا حدودی زیادی سر و سامان بخشیده است و بر حسب فراوری مرغداری ها به هر واحد نهاده اختصاص داده میگردد.

اما مسئله ای که مرغداران در استفاده از این سامانه بازارگاه با ان روبرو میشوند، دریافت دیرهنگام نهاده ها می باشد که مرغدار را مجبور به خرید آزاد میکند. خریدی که برای مرغدار حداقل 3 برابر قیمت دولتی تمام میگردد؛ بنابراین طبیعی است که مرغدار دست از فراوری بردارد.

بی نظمی در تأمین نهاده ها فقط به افزایش قیمت گوشت مرغ و جوجه یک روزه دامن نمیزند. بلکه بازار تخم مرغ نیز این روز ها دچار افزایش قیمت شده است. به طوریکه هر شانه تخم مرغ هم اینک بیش از 50 هزار تومان قیمت دارد و قیمت عددی هر تخم مرغ به بیش از 1700 تومان رسیده است.

در پی آشفتگی بازار مرغ، قیمت تخم نطفه دار نیز افزایش پیدا نموده است. این افزایش قیمت اندازه سودآوری بسیاری از پرورش دهندگان طیور را به شدت کاهش داده است.

بعضی از کارشناسان بر این باورند که قیمت مرغ باید از حالت دستوری و دو نرخی خارج گردد. اندازه عرضه و تقاضا باید قیمت نهایی را معین کند چرا که قیمت های دستوری در بیشتر موارد فقط بازار را تشنه نگه میدارد.

منبع: فرارو

به "آیا قیمت مرغ تا خاتمه پاییز کاهش می یابد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا قیمت مرغ تا خاتمه پاییز کاهش می یابد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید