کردستان عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی کردستان گفت: تا به امروز موردی از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در پرندگان حیاط وحش، طیور بومی و نیز واحد های صنعتی استان شناسایی نشده است.

کردستان عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی کردستان گفت: در راستای برنامه دفتر طیور سازمان دامپزشکی کشور در سال 1401 و در اجرای رصد و پایش برنامه ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، اقدامات کنترلی به وسیله این اداره کل صورت گرفته است.

دکتر صابر صلواتی اضافه کرد : علاوه بر تشدید اقدامات بهداشتی و قرنطینه ای در واحد های پرورش طیور، به تشکل ها، بهره برداران، و مجموعه افراد و ادارات ذیربط جهت آمادگی همه جانبه در مقابله با کانون های احتمالی بیماری اطلاع رسانی شد و ضمن تشکیل اکیپ های بیماری یاب و قرنطینه، به بخشداران، دهیاران و شورا های اسلامی جهت هوشیاری، گزارش تلفات غیر متعارف طیور و ... اطلاع دادیم.

او ادامه داد: اقداماتی همانند اعلام ممنوعیت جوجه ریزی و پولت ریزی در واحد های مادر، تخمگذار و ...، بدون تاییدیه کمیته ممیزی امنیت زیستی، انتشار هشدار های بهداشتی، بازدید های سرزده اکیپ های دامپزشکی از کشتارگاه های طیور استان و نظارت بر تایید تخلیه جوجه ریزی واحد های مرغداری و سایر اقدامات مدیریتی اقدام شده است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های طیور دامپزشکی کردستان اضافه کرد: در 6 ماهه اول امسال از مزارع پرورشی مادر گوشتی، تخم گذار تجارتی، نیمچه گوشتی و ... هزار و 528 بازدید به وسیله اکیپ های دامپزشکی انجام گرفته که منجر به اخذ 161 مورد نمونه برداری و انجام 310 مورد آزمایش تشخیصی بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در ادامه اقدامات پایشی و مراقبت فعال در واحد های صنعتی و طیور روستایی نیز انجام گرفته است.

لازم به ذکر است خوشبختانه تا به امروز موردی از بیماری یاد شده در پرندگان حیاط وحش، طیور بومی و نیز واحد های صنعتی استان شناسایی نشده است.

وبلاگ آمیتیس تک کردستان سنندج

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "کردستان عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کردستان عاری از بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید