چطور گیاه آلوئه ورای در حال مرگ از پوسیدگی ریشه را نجات دهیم؟

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، گیاه آلوئه ورا یکی از گیاهان باشکوهی است که می توان آن را در درون و یا بیرونی از خانه پرورش داد. به علاوه، این گیاه خواصی درمانی هم دارد که به کارتان می آید. اگر حال گیاه آلوئه وراتان خوب نیست، با مطلب امروز راهنمای همراه باشید.

چطور گیاه آلوئه ورای در حال مرگ از پوسیدگی ریشه را نجات دهیم؟

آلوئه ورا در واقع یک ساکولنت است و مانند تمام ساکولنت ها می تواند بیمار گردد و در معرض خطر مرگ قرار بگیرد. آبیاری بیش از حد، آبیاری کم و دیگر عوامل محیطی می توانند گیاه تان را بیمار نمایند. یکی از معمول ترین بیماری هایی که این گیاه به آن مبتلا می گردد پوسیدگی ریشه است. بعلاوه ممکن است گیاه آلوده وراتان آفتاب سوخته هم گردد! اگر حال آلوئه وراتان خیلی خوب به نظر نمی رسد، نگران نباشید، هنور هم می توانید آن را نجات دهید!

پوسیدگی ریشه

همانطور که ذکر شد یکی از اصلی ترین عوامل مرگ گیاه آلوئه ورا پوسیدگی ریشه است. برای آنکه بفهمید مشکل گیاه تان همین است یا خیر باید آن را از گلدانش خارج کنید.

گیاه را از گلدانش خارج کنید

  • برای خارج کردن گیاه از گلدان ابتدا چند ضربه آهسته به کف و کناره های گلدان وارد کنید. با یک دست طوقه گیاه را نگهدارید و با دست دیگر کف گلدان را بگیرید و آن را برعکس کنید. با دست تان به کف گلدان ضربه وارد کنید، اگر گیاه خارج نشد ضربه را قوی تر کنید و یا گلدان را به سطحی بکوبید. گلدان را تکان دهید و خواهید دید که گیاه از داخل آن خارج می گردد.
  • اگر گیاه بزرگ است از کسی یاری بگیرید. این را به خاطر داشته باشید که در تمام این مراحل این ضربه ها باید به گلدان وارد گردد نه گیاه. در تمام مراحل گیاه را ثابت نگه دارید و آن را از داخل گلدان بیرون نکشید و اجازه دهید خودش دربیاید.

ریشه ها را آنالیز کنید

  • وقتی گیاه از داخل گلدان خارج شد ریشه ها را آنالیز کنید. اگر ریشه ها پوسیده، قهوه ای تیره، مشکی و لهیده به نظر می رسیدند حدس شما درست بوده و گیاه تان به پوسیدگی ریشه مبتلا شده است؛ در غیر این صورت ریشه ها سالم هستند و مشکل جای دیگری است.

ریشه های پوسیده را جدا کنید

  • ریشه های گیاه را آنالیز کنید. هر ریشه ای که سیاه و لهیده باشد باید از گیاه جدا گردد. اگر تنها دسته ای از ریشه های گیاه سیاه و لهیده هستند، احتمال اینکه بتوانید گیاه را زنده نگه دارید بسیار بالا است، اما باید این ریشه ها را جدا کنید. با استفاده از یک قیچی تیز و ضد عفونی شده ریشه های سیاه را از گیاه جدا کنید، تمام این ریشه ها باید جدا شوند.
  • اگر بیشتر ریشه های گیاه به رنگ سیاه درآمده اند و پوسیده شده اند، شانس زنده ماندن گیاه کمتر می گردد و کوشش بیشتری در این راستا ضروری است. اگر مجبورید قسمت زیادی از ریشه های گیاه را جدا کنید، باید برگ های بزرگ گیاه را هم با استفاده از چاقویی تیز و استریل ببرید. در حدود نیمی از برگ های گیاه را جدا کنید. در این صورت شانس زنده ماندن گیاه بیشتر می گردد چون با ریشه های کمی که برایش به جای مانده توانایی غذا رسانی به برگ های کمتر را خواهد داشت.

گلدانی مناسب انتخاب کنید

  • گلدانی را برای کاشت گیاه انتخاب کنید که تنها 30 درصد (یک سوم) از سیستم ریشه ای گیاه بزرگ تر باشد. چرا که هر چه گلدان بزرگ تر باشد خاک بیشتری خواهد داشت و خاک بیشتر آب بیشتری را در اطراف ریشه نگه می دارد و موجب بروز دوباره پوسیدگی ریشه در آینده خواهد شد. سیستم ریشه ای آلوئه ورا بیشتر به صورت افقی رشد می نماید تا عمودی. گیاه آلوئه ورا نسبتا سنگین هم هست و اگر در گلدانی بیش از میزان سبک و کوچک کاشته گردد ممکن است گلدانش را واژگون کند. به همین علت بهتر است به جای آنکه گلدانی باریک یا عمیق انتخاب کنید، گیاه را در گلدانی با دهانه عریض بکارید.
  • گلدانی که انتخاب می کنید باید سوراخ های زهکش زیادی داشته باشد تا آب اضافه از کف گلدان خارج گردد. اگر در منطقه ها خشک زندگی می کنید از گلدان های معمولی بهره ببرید اما اگر در منطقه ای خنک و مرطوب آلوئه ورا پرورش می دهید بهتر است آن را در گلدانی سفالی بکارید.

از خاک مناسب کاکتوس و ساکولنت برای کاشت گیاه بهره ببرید

  • این نوع خاک ها درصد شن بیشتری دارند و به همین علت زهکشی خوبی خواهند داشت. بعلاوه می توانید خاک آلوئه وراتان را خودتان بسازید. برای این منظور 1 قسمت شن را با 1 قسمت سنگریزه، 1 قسمت پومیک (پومیس یا همان پوکه معدنی) و 1 قسمت خاک مخلوط کنید. از شن هایی با دانه های ناهموار بهره ببرید نه شن هایی صیغلی. شن های صیغلی به صورت دسته ای به هم می چسبند و به جای عبور دادن آب، آن را در خود نگه می دارند. می توانید از خاک گلدان هم برای کاشت آلوئه وراتان بهره ببرید اما حتما باید آن را با شن یا خاک کاکتوس مخلوط کنید در غیر این صورت احتمال ابتلای گیاه به بیماری پوسیدگی ریشه بسیار بالا خواهد بود.

کاشت دوباره آلوئه ورا

  • بعد از مراحل بالا و تهیه خاک نوبت به کاشت گیاه تان می رسد. گلدان را بردارید و کف آن کمی خاک بریزید. گیاه آلوئه وراتان را تکان دهید تا اندازهی از خاک قدیمی که به ریشه هایش چسبیده است جدا گردد. گیاه را در گلدان قرار دهید و بقیه گلدان را با خاک پر کنید. به این نکته دقت کنید که سطح خاک باید تا همان محل قبلی بالا بیاید و نباید اندازه بیشتری از گیاه را در خاک فرو ببرید. تمام ریشه ها باید در زیر خاک قرار بگیرد.
  • بلافاصله بعد از کاشت گیاه را آبیاری نکنید. چند روز طول می کشد تا گیاه بتواند ریشه های زخمی خود را ترمیم کنید و تا آن موقع نباید آبیاری گردد.
منبع: فوت و فن / wikihow.com

به "چطور گیاه آلوئه ورای در حال مرگ از پوسیدگی ریشه را نجات دهیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چطور گیاه آلوئه ورای در حال مرگ از پوسیدگی ریشه را نجات دهیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید