پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد.

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک به نقل از سی تی وی، پس از دیدار های خصوصی که میان پاپ فرانسیس با عده ای از نمایندگان گروه های مختلف بومیان کانادا انجام گرفت، جمعه این هفته بار دیگر تمامی نمایندگان در واتیکان با پاپ دیدار کردند.

پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد.

پاپ که در این دیدار به زبان ایتالیایی صحبت می کرد، با تایید اجحافی که در این مدارس شبانه روزی در حق بومیان اجرا شده، از خداوند برای رفتار اسفناک اعضای کلیسای کاتولیک، طلب بخشش کرد.

پاپ فرانسیس در دیدار با کنندگان بومیان گفت: می خواهم با تمام وجود به شما بگویم بسیار متاسفم و من به برادرانم ـ اسقف های کانادایی ـ می پیوندم و از شما طلب عفو می کنم.

او به سخنانش افزود که از بدرفتاری های انجام شده در مدارس شبانه روزی کانادا که از طریق کلیساها اداره می شد، خشمگین و شرمنده است.

پاپ فرانسیس همچنین قول داد که به کانادا سفر کند. هرچند تاریخ رسمی برای این سفر معین نشده است اما پاپ ابراز امیدواری کرده که در آستانه جشن سنت آنا که در 26 جولای برپا می شود از کانادا دیدن کند.

بسیاری از بازماندگان رفتارهای خشونت بار مدارس شبانه روزی، اعلام کرده اند که اگر پاپ فرانسیس به خاطرعذرخواهی به کانادا سفر کند، بسیار قابل پذیرش تر خواهد بود.

در جریان این دیدار، کنندگان بومیان هدایایی فرهنگی به عنوان نماد صلح و یادآور فرهنگ این مردمان به پاپ اعطا کردند؛ فرهنگی که علیرغم تلاش ها برای همسان کردن با دیگران، همچنان پابرجا مانده است.

از اواخردهه 1800 میلادی، تقریباً 150000 کودک بومی از خانواده های خود جدا و مجبور به ادامه تحصیل در مدارس شبانه¬روزی شدند که هدف از آن جایگزین کردن زبان و فرهنگ بومیان با عقاید انگلیسی و مسیحی بود. این مدارس از طریق دولت کانادا راه اندازی و اکثرا از طریق کلیسای کاتولیک اداره می شدند.

موارد متعدد بدرفتاری و حداقل 4100 مورد مرگ در مدارس شبانه روزی سابق ثبت شده است؛ جایی که هزاران گور تایید شده و بی نشان پیدا شده است. آخرین مدرسه شبانه روزی کانادا در سال 1996 بسته شد.

از اواخر دهه 1980، عذرخواهی های متعددی از سوی گروه های مختلف کلیسا، همچنین نخست وزیر سابق استفان هارپر در سال 2008 و RCMP (پلیس سواره نظام سلطنتی کانادا) در سال 2004 و 2014 اجرا شده است که هر کدام به نقش خود در عملکرد مدارس شبانه روزی اذعان کردند.

در سال 2017، در جریان دیدار با پاپ فرانسیس در واتیکان، نخست وزیر جاستین ترودو، از رئیس کلیسای کاتولیک خواست که به خاطر دخالتش در سیستم مدارس شبانه روزی کانادا عذرخواهی کند اما سال بعد، کلیسا نامه ای صادر کرد که در آن اعلام شده بود پاپ عذرخواهی نخواهد کرد.

رئیس یکی از کنندگان بومیان پس از دیدار اخیر با پاپ گفت که این نشست فرصت مهمی برای کنندگان بومیان بود تا حس کنند که کلیسای کاتولیک آنها را به عنوان یک انسان می بیند؛ حقی طبیعی که در طول دوران تحصیل در مدارس شبانه روزی، نقض می شد.

منبع: خبرکانادا

به "پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاپ فرانسیس از نمایندگان بومیان کانادا به دلیل نقش کلیسای کاتولیک در سیستم مدارس شبانه روزی عذرخواهی و از آنها درخواست بخشش کرد."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید