نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است.

نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است

وقتی بازار هنر رنگ عوض می نماید

برای اطلاع از چندوچون ماجرا و همچنین کسب اطلاع از نورپردازی جدید صورت گرفته به محل بازار هنر اصفهان رفتم و با اسدالله شاه میوه، سرپرست شورای این بازار در حضور برخی دیگر از اعضای فعلی این شورا و همچنین با ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان گفت وگو کردم.

شاه میوه در خصوص اقداماتی که توسط این شورا در بازار هنر صورت گرفته گفت: قبل از اقدامات بازسازیی ما در بازار، زیر سقف بازار تماماً سیاه شده و بخش عمده ای از آجرهای آن نیز خراب و جداشده بود و وقتی باران می آمد از سقف آب می چکید، بنابراین ما به میراث گفتیم سقف را بازسازی کند اما میراث گفت پول ندارم و خودتان می توانید این کار را انجام دهید. ما هم گفتیم شما اجازه اش را بدهید ما این کار را می کنیم و درنهایت اجازه را گرفتیم، کسبه بازار هزینه کردند و داربست زدیم و کارگر گذاشتیم و زیر نظر شورای بازار و میراث فرهنگی سیاهی های زیر سقف را در مدت چهارده ماه کاملاً تمیز کردیم، هر قسمت از سقف که به بندکشی احتیاج داشت آن را انجام دادیم. در برخی قسمت ها هم آجرها ریخته شده بود و سقف کمبود داشت که جای خالی آن را پر کردیم. در تمام این 14 ماه، کار کاملا فکر شده پیش رفت و مراقب بودیم که چیزی روی سر مردم نریزد و اذیت نشوند.

وی درباره بازسازی روس سقف بازار هنر شرح داد: پشت بام بازار 220 متر طول و حدود 12 متر عرض دارد که ما حدود پنج هزار متر روی سقف را بازسازی کردیم، آجرهایی که شکسته بود و شکاف هایی که ایجاد شده بود را ترمیم نموده و قیرگونی و ایزوگام انجام دادیم. این کارها با هزینه بیش از سه میلیارد تومان زیر نظر میراث فرهنگی و شورای بازار انجام شد و تمام هزینه های آن را هم کسبه بازار پرداخت کردند.

باید به بازاری ها جایزه داد

سرپرست شورای بازار هنر اصفهان پیرامون اینکه نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است، ادامه داد: ما تمام سعی خود را کردیم که علاوه بر سازه بازار، زیبایی آن هم حفظ گردد. حتی تابلوهای هر مغازه حالت اتوبوسی داشت و ما همه را برداشتیم و گفتیم تابلوها باید ظریف باشد تا قداست بنا حفظ گردد. قبلاً هواکش کولرها بیرون از مغازه و سردنماینده در داخل بود و نما را نازیبا نموده بود اما الان از کولرگازی استفاده می گردد که روی پشت بام قرار گرفته است.

وی اضافه نمود: من 50 سال است که رئیس شورای بازار هنر و نماینده میراث و اوقاف هستم و در تمام این سالها دیده ام که این بازار توسط کسبه حفظ شده است و واقعا باید به بازاری ها جایزه داد. ما در بازار دست به دست یکدیگر دادیم و می دانیم نه میراث پولی دارد که خرج بازار کند و نه اداره اوقاف خرج می نماید بنابراین خودمان بازسازی و ساماندهی شرایط بازار را به عهده گرفتیم. البته تمام امور زیر نظر میراث فرهنگی و اوقاف صورت گرفته است.

سرپرست شورای بازار هنر اصفهان اظهار داشت: بعد از پاک کردن کامل زیر سقف و بندکشی و پر کردن آجرهایی که خالی شده بودند، ساماندهی سیستم برق و نورپردازی را انجام دادیم. سیم های برق و تلفن بدون نظم و با ظاهری نازیبا در سرتاسر بازار کشیده شده بود و کبوترها هم روی آن ها می نشستند و بسیار پیش آمده بود که هرکس عبور می کرد، مدالی به او می دادند! کابل کشی های زیادی در بازار صورت گرفته و این سیم ها روی دیوار رهاشده بود و هر مغازه ای برای خودش یک سیم می کشید. درنهایت با صحبتی که با اداره برق انجام دادیم یک نقاب یا داک از جنس ام دی اف جلوی سیم ها گذاشتیم تا ظاهر نازیبای آنها پیدا نباشد اما پشت این داک باز و قابل دسترسی است، یعنی در صورت لزوم میتوان از پشت آن به راحتی به سیم ها دسترسی داشت.

شاه میوه گفت: برای تمام قسمت های بازار نورپردازی شکیل و منظمی طراحی شد؛ لوسترهایی هم که مربوط به حدود 50 سال قبل هستند دیگر مناسب بازار نبودند و برای شرایط فعلی ترکیب زیبایی نداشتند. تمام حباب های آن شکسته شده بود و پرنده ها روی آن می نشستند.

وی ادامه داد: ما حتی برای شیوه نورپردازی بازار از طراح استفاده کردیم و در خصوص رنگ نور مورد استفاده به هیچ عنوان رنگ سفید به کار نبردیم چون آجرها را از بین می برد و تمام نور مورد استفاده در سرتاسر بازار رنگ زرد است که هنگام شب کم وزیاد می گردد. ظاهر بازار هم خیلی زیبا و شکیل شده است.

سرپرست شورای بازار هنر اصفهان معتقد بود اینکه سرقفلی این بازار خوب شده به دلیل کارهایی است که در طول این سالها توسط شورای بازار و با هزینه کسبه آن صورت گرفته است: وقتی این کار با هزینه بازاریان انجام گردد میراث مسلماً مخالفتی ندارد و قطعاً خودش هم نظارت می نماید، اوقاف هم می بیند عده ای دیگر خانه او را مفت و مجانی بازسازی و تزئین می نماید و مخالفتی نخواهد داشت.

این هنرمند پیشکسوت خاتم سازی با بیان اینکه در طول این سالها کسبه برای حفظ این بازار خیلی زحمت کشیده اند، اظهار کرد: ما در ابتدا گفتیم کف بازار را بکنیم اما میراث هیچ وقت اجازه این کار را نمی دهد و کار درست هم همین است که این کار انجام نگردد. سنگ های کف بازار 35 سانتیمتر عمق دارند و اگر سنگ ها را بردارند و دوباره بگذارند بازار اشکال پیدا می کرد و تا مدتها تعطیل می شد.

بازار هنر تکان خورده است

وی پیرامون اینکه نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است، شرح داد: البته اگر بازار تکان نمی خورد و آسیب نمی دید این تعطیلی مهم نبود اما موضوع این است که بازار هنر تا به امروز یک مقدار تکان خورده است، چون در گذشته پشت بازار تکیه گاه داشت یعنی دیوارهای خانه ها به این بازار تکیه می داده و وقتی دیوارها خراب شد و اینجا را پارکینگ کردند، پشت بازار رها شد و بعد هم که شهرداری تا پشت آن را فضای سبز کرد و آب را گذاشت پای آن؛ بطوریکه وقتی صبح می آمدیم به داخل بازار آب نفوذ نموده و دیوارها این بازار تا کمر خیس بود. خدا می داند من با چه مکافاتی پیگیری کردم تا بعد حاشیه گذاشتند و پیاده رو ایجاد کردند و ما سرتاسر پشت بازار ناکش ایجاد کردیم و دو متر پایین رفتیم و آرماتور ریختیم.

شاه میوه گفت: چون بازار راه آب نداشت، وقتی ما قصد داشتیم در بازار سرویس بهداشتی بسازیم ابتدا می خواستند مکش ایجاد نموده و فاضلاب را در بازار بگذارند که به چهارباغ برود که باز هم من به اوقاف رفتم و گفتم که نباید چنین کاری بکنید. به این ترتیب، فاضلاب را از زیر مادی بیرون از بازار به چهارباغ وصل کردیم و نگذاشتیم بازار آسیب ببیند.

بعدها می گویند این لوله های خام و آهن ها، طلا و نقره بودند

سرپرست شورای بازار هنر اصفهان تأکید کرد: مرحوم دکتر شیرازی زمانی که طرح نورپردازی در این بازار را با استفاده از این لوسترها ارائه کرد، فقط برای این بود که یک روشنی در بازار وجود داشته باشد. الان نوع احتیاج مغازه ها به برق متفاوت شده و کابل کشی می نمایند. همه لوله های خام این لوسترها موجود است و به میراث هم اعلام کردیم آنها را به اداره ببرد و آنها گفته اند فعلا جا ندارند و به همین دلیل همچنان در گوشه ای بازار قرار داده شده اند تا میراث آنها را ببرد.

وی اضافه نمود: این لوسترها نه از قدمت بالایی برخوردارند و نه جنس ویژه و تزئین خاصی دارند. اتفاقاً من به شورا گفتم کسی به این لوسترها دست نزند تا میراث آنها را ببرد و درباره آنها تصمیم گیری کند، چون می دانم بعد افرادی هستند که بگویند این لوله های خام و این آهن ها، نقره و طلا هستند.

شاه میوه گفت: حقایق را باید نوشت. هر طرحی که ارائه می گردد در زمان خود مؤثر است و در زمان های دیگر باید تغییراتی در آن ایجاد گردد؛ حتی گاهی برخی طرح ها در زمان خودشان هم طرح های خوبی نیستند؛ مثلاً عمارت بدنه شرقی چهارباغ را درست کردند و بدنبال من آمدند که یک کاری برای آنجا بکن، گفتم چه کار؟ گفتند می خواهیم آنجا را به طلافروش ها بدهیم. گفتم آنجا را به سبزی فروش ها بدهید چون به درد طلافروشی نمی خورد. این همه هزینه کردند اما یک ریال به درد نمی خورد و بااینکه در چهارباغ هم قرار گرفته است هیچ رونقی ندارد و خالی است.

ما حواسمان هست که کسی به بازار خش نیندازد

سرپرست شورای بازار هنر اصفهان گفت: تلویزیون برنامه ای را نشان می داد که در آن فرد پاساژداری می گفت در هر ماه 400 میلیون اجاره جمع می نماید اما بخاطر کرونا اجاره این مدت را بخشیده است، اما در این مدت که بازار به دلیل کرونا تعطیل بوده هیچ کس به ما یاریی ننموده است، آیا دارایی چیزی به ما بخشید؟ آیا دولت به ما یاری کرد؟ خیر. ما خودمان داریم به دولت یاری می کنیم و باید هم این کار را انجام بدهیم چون حفظ چنین بازار تاریخی ای اهمیت بسیاری دارد و بازیچه نیست، بنابراین چیزی که در رسانه ها باید نوشته گردد این است که کسبه بازار هنر خودشان این بازار را حفظ نموده اند تا مردم تشویق شوند و بدانند که اگر کاری را می نمایند از چشم مردم دور نیست.

وی توضیح داد: در چوبی بازار هنر هم متعلق به چهارصد سال قبل است که یکبار برای جشن های دو هزار و پانصدساله بازسازی شد و بعد از تکمیل نورپردازی بازار باید توسط استاد صالح قنبری بازسازی گردد که حداقل 500 میلیون هزینه خواهد داشت و آن را هم کسی جز کسبه پرداخت نمی نماید؛ ضمن اینکه راه فاضلاب بازار هم احتیاج به ترمیم دارد تا به دیوارها نم ندهد.

شاه میوه پیرامون اینکه نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است، یادآور شد: ما می توانستیم بگوییم که این بنا متعلق به میراث و اوقاف است و خودشان باید آن را حفظ نمایند و هر کاری می خواهند بنمایند و خراب هم که شد به ما مربوط نیست، اما ما اینجا مستأجر نیستیم. اگر مستأجر هم بودیم و اگر ایرانی هستیم باید آن را حفظ کنیم. واقعاً دست مریزاد می خواهد به این شورا که پای کار ایستادند و بازاری ها که پولش را دادند. تشویق نماینده شما خبرنگارها هستید. اگر ما کار زشتی کردیم بنویسید که شما خیانت نموده اید. ما حواسمان به بازار جمع است که کسی خشی به آن نیندازد.

احتمال آتش سوزی در بازار وجود داشت

ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: لوسترهای بازار هنر خیلی قدیمی نیست و متعلق به دوره معاصر است؛ ضمن اینکه اقدامی که در بازار صورت گرفته یک ساماندهی است؛ چراکه شرایط بازار به گونه ای بود که سیم های برق و مخابرات در هرکجای بازار کشیده شده بود. شرایط نابسامان برق کشی های بازار خیلی خطرناک بود و به همین دلیل احتمال وقوع آتش سوزی در بازار وجود داشت.

وی ادامه داد: از سوی دیگر هر مغازه ای برای خودش سیم کشی و نورپردازی های آن چنانی انجام داده و لامپ و کولر اضافه نموده و دکور خود را تغییر داده بود و در مجموع بازار به یک ساماندهی احتیاج داشت.

طاهری توضیح داد: از طرف شورای بازار پیشنهادی برای طرح ساماندهی بازار به ما ارائه شد و ما هم مخالفتی نداشتیم چون این کار یک نوع ساماندهی برق بود که هم به لحاظ منظری سیم ها دسته بندی و ساماندهی می شد و منظره بدی که برای این بدنه تاریخی ایجاد شده بود برطرف می کرد و هم خطر آتش سوزی از بین می رفت.

آشنایی شورای بازار هنر با ضوابط میراث فرهنگی

طاهری شرح داد: اصلی به نام برگشت پذیری در بناهای تاریخی وجود دارد که با توجه به آن، اضافه نمودن هر چیزی که در اصالت اثر تاریخی اثر نگذارد و برگشت پذیر باشد امکان پذیر است و هیچ مسئله ای ندارد اما هدف شورای بازار ساماندهی شرایط منظر بدنه تاریخی آن و برطرف خطرات احتمالی به دلیل آتش سوزی بود و در خصوص سیستم برق بازار، عنصر تاریخی نداریم که بگوییم حذف شده است.

وی اضافه نمود: الان ما در خصوص قسمت های مختلف بازار با شهرداری و سازمان نوسازی و بهسازی کار می کنیم و معمولاً ما هم شرایط برق و بافه ها و سیستم های مخابراتی و تأسیساتی که روی درودیوار بازار وجود دارد را ساماندهی می کنیم، از این رو اقدام شورای بازار هنر در ساماندهی بازار هنر مسئله ای ندارد.

معاون میراث فرهنگی استان با بیان اینکه شرایط ساماندهی بازار و بازسازی پشت بام آن توسط شورای همیاری بازار صورت گرفته و ما فقط نظارت داشتیم، گفت: شورای همیاری بازار هنر بر روی پشت بام این بنا نیز کار نموده و بازسازی بام بازار را هم انجام داده اند. آنها معمولاً از بازار مراقبت نموده اند و با ضوابط میراث فرهنگی نیز آشنا هستند. اگر کسی در بازار بخواهد کاری انجام دهند شورا مراقبت می نماید.

منبع: همگردی

به "نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نورپردازی بازار هنر اصفهان تغییر نموده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید