مسجد مکی زاهدان؛ بزرگترین مسجد دنیا اسلام، عکس

به گزارش وبلاگ آمیتیس تک، مسجد مکی زاهدان با 32000 مترمربع زیربنا عظیم ترین مسجد دنیا اسلام و مشهورترین مسجد اهل سنت است. این مسجد دارای 4 مناره و 52 گنبد است و از جاذبه های دیدنی شهر زاهدان است.

مسجد مکی زاهدان؛ بزرگترین مسجد دنیا اسلام، عکس

مسجد مکی زاهدان به عنوان یکی از عظیم ترین مساجد دنیا اسلام و همچنین مشهورترین مسجد اهل سنت نام برده می گردد.

مسجد مکی نماد اتحاد و همگرایی قومی با معماری جذاب و متفاوت، سالانه پذیرای بیش از 8 هزار توریست داخلی و خارجی از کشورهای استرالیا، عمان، امارات، کانادا، هلند، دانمارک، پاکستان و افغانستان بوده و به عنوان یکی از زیباترین جاذبه های توریستی استان سیستان وبلوچستان معرفی شده است.

نمای بیرونی مسجد مکی بسیار به مسجد سلطان احمد ترکیه نزدیک است و فضای داخلی آن نیز به مسجد النبی در مدینه شباهت دارد. در سال 70 مرحله اول توسعه مسجد در سه طبقه زیرزمین، همکف و طبقه اول آغاز شد و نزدیک به 20 سال طول کشید. در سال 1390 با نقشه و معماری متفاوت مرحله بعدی توسعه آغاز شد و هم اکنون نمای بیرونی و داخلی در حال اجرا است.

مسجد مکی زاهدان به عنوان یکی از عظیم ترین مساجد دنیا اسلام نام برده می شو

مولانا عبدالعزیز ملازاده این مسجد را در سال 1353 با زیربنای 600 متر مربع تأسیس کرد. بنای اولیه دارای دو مناره با ارتفاع 37 متر بود.که با گذشت زمان و افزایش جمعیت و احتیاج به فضای وسیعتر برای عبادت در چند مرحله توسعه و گسترش یافت.

مسجد جامع مکی توسط مولانا عبدالعزیز بنیان گذاری شد که پس از رحلت ایشان مدیریت آن به دست شیخ مولانا عبدالحمید سپرده شد.

معماری مسجد مکی زاهدان

معماری مسجد مکی زاهدان, مسجد مکی زاهدان,تصاویری از داخل مسجد مکی زاهدان

طراحی بنای مسجد و معماری داخلی مسجد مکی کاری از هنرمندان ایرانی است. نمای بیرونی مسجد یادآور مسجد سلطان احمد و درون آن یادآور مسجد النبی است.

مردم بومی داوطلبانه و بدون دریافت دستمزد در ساخت این بنا همکاری نموده اند، و همهٔ هزینه های ساخت و نگهداری آن توسط یاری های مردمی تامین شده است با این باور که مسجد را مردم نماز گزار باید بسازند. نماز آدینه از سال 1365 در مسجد مکی برگزار می گردد.

مساحت و ساخت داخلی مسجد مکی

با 32000 متر مربع زیر بنا، این مسجد دارای چهار مناره به ارتفاع 92 متر و 52 گنبد است که ارتفاع گنبد مرکزی آن به 46 متر می رسد.

وجه تسمیه مسجد مکی

مسجد مکی دارای چهار مناره به ارتفاع 92 متر و 52 گنبد است

امام جمعۀ اهل سنت زاهدان دربارۀ اینکه چگونه نام مکی برای این مسجد باشکوه انتخاب شده می گوید: زمانی که این مسجد در حال ساخت بود، تصمیم گرفته شد که منزل حضرت مولانا [عبدالعزیز] رحمه الله از کنار مسجد نور در خیابان فعلی رزمجومقدم، به مکانی نزدیک مدرسه منتقل گردد. در مکانی که هم اکنون مسجد مدنی واقع است یکی از مقتدیان و ارادتمندان حضرت مولانا قطعه زمینی را برای بنای مسجد و زمینی را برای بنای منزل در اختیار ایشان گذاشت.

حضرت مولانا مسجدی را آنجا ساخت و نام آن را مسجد مدنی گذاشت و این مسجد را مسجد مکّی نامید. در واقع نامگذاری این دو مسجد با الهام از نام دو شهر مقدس مکّه و مدینه انجام گرفت. تعلق خاطری که حضرت مولانا عبدالعزیز با حرمین شریفین داشت باعث انتخاب این نام ها برای این دو مسجد شد.

به مرور که تعداد نمازگزاران و شرکت کنندگان در نمازآدینه بیشتر شد، ابتدا از طرف قبله و پس از آن از طرف شمال و جنوب ساختمان مسجد را توسعه دادیم. تا این که مساحت آن به چیزی بیش از 2000 مترمربع رسید.

بعدها که با کمبود جا روبرو شدیم در صحن مسجد با سازه های فلزی سایبان درست کردیم. در ادامه نیز با کمبود جا روبرو شدیم که مجبور شدیم منازل واقع در قسمت شرق مسجد را خریداری کنیم و به صورت خیلی جدی پروژه توسعه مسجد را دنبال کنیم.

تقریباً هفت باب منزل خریداری و آنها را تخریب کردیم و زمین آنها را به مسجد افزودیم. به یاد دارم آخرین منزل را به قیمت گزافی در آن روزها خریداری کردیم. این قسمت از پروژه که تقریباً به نتیجه رسید، به فکر اجرای پروژه تکمیلی و نهایی افتادیم و زمین های سمت قبله مسجد را تا جایی که امکان داشت خریداری کردیم.

در این زمان قیمت زمین خیلی بالا رفته بود. بدین ترتیب یک بلوک کامل با مساحت یک هکتار در حد فاصل خیابان توحید تا خیابان رازی به موازات خیابان خیام، در محدوده مسجد جامع مکی زاهدان نهاده شد و در سه طبقه با سی هزار زیربنا ساخته شد.

منبع: گردشبان

به "مسجد مکی زاهدان؛ بزرگترین مسجد دنیا اسلام، عکس" امتیاز دهید

1 کاربر به "مسجد مکی زاهدان؛ بزرگترین مسجد دنیا اسلام، عکس" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسجد مکی زاهدان؛ بزرگترین مسجد دنیا اسلام، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید